Ankara eğitime sıcak

NATO'nun İstanbul zirvesinde Irak güvenlik güçlerini eğitme rolü oynama konusunda karar almasının ardından Türkiye de harekete geçti.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

İSTANBUL - NATO'nun İstanbul zirvesinde Irak güvenlik güçlerini eğitme rolü oynama konusunda karar almasının ardından Türkiye de harekete geçti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bu konudaki görüşlerini Britanya Dışişleri Bakanı Jack Straw'a anlattı. Gül'ün Straw'a verdiği bilgiye göre, Türkiye,
Irak polisinin NATO tarafından eğitilmesi talebine olumlu bakıyor. Zirveden çıkacak karara göre Irak güvenlik güçlerini eğitmeye hazırlanan Türkiye, bu eğitimi Türkiye topraklarında vermek istiyor. Buna karşın NATO Konseyi, eğitimin Irak topraklarında verilmesini isterse Türkiye bu karara uyacak.
Dışişleri Bakanlığı dün yazılı bir açıklamayla Türkiye'nin Irak halkının geleceğini kendi eline almış olmasını memnuniyetle karşıladığını duyururken Gül, "Irak'taki yönetimin zamanından önce kısmen de olsa devri iyi ve anlamlı. Bu, bir adımdır. Türkiye olarak bundan itibaren elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.
'Muharip asker yok'
Irak'a NATO şemsiyesi altında asker gönderilmeyeceğini belirten Dışişleri Bakanı, Irak'ın güvenlik güçlerinin eğitiminin söz konusu olacağını, eğitimin Irak'ta olma zorunluluğunun ise bulunmadığını belirtti.
Edinilen bilgiye göre Türkiye, zirve sırasında Irak'a muharip asker gönderme tartışmalarında olumsuz bir politika ortaya koydu. Dışişleri Bakanı Gül, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'ye "Türkiye, Irak'a asker göndermek istemiyor" mesajını verdi. Gül'ün aynı mesajı ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile Straw başta olmak üzere Irak'a asker gönderilmesi konusunda ittifak içinde kulis yapan bakanlara da verdiği belirtildi.
Abdullah Gül, Zebari'ye Irak güvenlik güçlerinin eğitimi için olumsuz yaklaşımların Türkiye'nin kararını etkileyeceğini anlattı. Zebari ise Türk askerlerinin Irak polisini eğitmesine sıcak baktıklarını ifade etti.