@ismailsaymaz

Ankara Emniyeti, fişek atan tüfeği 1.5 yıl sonra kabul etti

Ankara Emniyeti, fişek atan tüfeği 1.5 yıl sonra kabul etti
Ankara Emniyeti, fişek atan tüfeği 1.5 yıl sonra kabul etti
Daha önce "Envanterimizde plastik mermi yoktur" diye savunma yapan Ankara Emniyeti, bir buçuk yıl sonra Gezi Parkı eylemlerinde FN 303 adı verilen ve fişek atan savuma tüfeğini kullandıklarını kabul etti. Emniyet yazısında, 'bu tüfekte dört ayrı fişeğin kullanıldığını, fişeklerden birinin yüzde 10 oranında biber konsantresi içerdiğini' ifade etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Ankara ’da, 2 Haziran 2013’te Kızılay’daki Gezi Parkı gösterilerine katılan 22 yaşındaki Abdullah Koç, polisin attığı plastik mermiyle yaralanmıştı. Koç’un burnunun sağ tarafına isabet eden bu mermi ameliyatla çıkarılmış, Koç’un avukatı Eylem Hakverdi, savcılığa başvurarak, şikayetçi olmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da müdahale sırasında plastik mermi kullanılıp kullanılmadığını Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne sormuştu. Emniyet, Eylül 2013’te gönderdiği yazıda, “Olaylarda plastik mermi kullanıldığı iddiaları asılsız olup şube envanterimiz kayıtlarında plastik mermi bulunmamaktadır” diye yanıt vermişti. Avukat Hakverdi de savcılığa dilekçe vererek, ‘plastik mermi’ diye bilinen silahın ‘FN-303’ adı verilen, boyalı top atan silah olduğunu, bu silahın gösterilerde kullanılıp kullanılmadığının sorulmasını istedi.

1.5 YIL SONRA KABUL ETTİLER

Savcılığın sorusu üzere Ankara Emniyeti Güvenlik Şube Müdür Vekili Murat Karakurt 'un geçen yıl 14 Kasım’da savcılığa gönderdiği yazıda, FN-303’ün varlığını kabul etti. Yazıda, "FN-303 savunma tüfeğinin güvenlik güçlerine ateşli silahlar dışında taş, sopa, molotofkokteyli, sapan ve misket gibi cisimlerle direnen veya karşılık veren, fiziksel olarak hemen yakalanması mümkün olmayan ve şiddetin devamlılık gösterdiği hallerde, güvenlik güçlerinin de ateşli silah kullanımını gerekli olmadığı durumlarda, saldırganları boyalı mühimmat ile işaretleyebilecek özellikte bir savunma silahlı olduğu” ifade edildi. Bu tüfekte “lateks bazlı polimerik malzeme içeren” fişek, “yüzde 100 zehirli olmayan glikol bazlı malzeme içeren” fişek, “florasan pembe renkli gilikol içeren' fişek ve “turuncu renkli ve zehirli olmayan glikol bazlı, yüzde 10 biber konsantresi içiren” fişek olmak üzere, dört ayrı fişek kullanıldığı kaydedildi. Emniyet tarafından savcılığa gönderilen  yazıda şunlara da vurgu yapıldı: "‘Savunma Kullanım Kursu’ almış personelin kullandığı tüfek envanterde bulunuyor ve  Gezi Parkı gösterilerinde kullanılmıştır. Ancak Çevik Kuvvet’e bağlı birliklerin Başbakanlık Merkez binası çevresinde konuşlanmıştır.  FN 303 kullanmakla görevli personel Kızılay’ın değişik yerlerinde ve muhtelif saatlerde görev aldı.  Anlık görevlendirme yapıldı ve  bölgelerde sürekli yer değiştirdiği gibi hususlar göz önüne alındığında sabit bir FN 303’cü personel görevlendirilmemiştir." Öte yandan bu tüfeği kullanmış olan beş polisin ismi savcılığa gönderildi.