Ankara Ethem Sarısülük için Güven Park'ta

Ankara Ethem Sarısülük için Güven Park'ta
Ankara Ethem Sarısülük için Güven Park'ta

Ethem Sarısülük'ün abisi halka seslendi

Türkiye'nin birçok noktasında aynı zamanda düzenlenen Ethem Sarısülük'ü anma ve vuran polisin serbest bırakılmasına tepki eylemi Ankara'da da Sarısülük'ün vurulduğu Güven Park'ın yanında gerçekleşiyor.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi
AYŞEGÜL DURSUN / Arşivi

ANKARA - Türkiye ’nin birçok noktasında aynı zamanda düzenlenen Ethem Sarısülük'ü anma ve vuran polisin serbest bırakılmasına tepki eylemi Ankara’da da Sarısülük'ün vurulduğu Güven Park’ın yanında gerçekleşiyor. Sarısülük’ün vurulduğu noktada toplanan binlerce vatandaş “Ethem yoldaş ölümsüzdür”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıyor. Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yer karanfil, mumlar ve Sarısülük’ün yanı sıra eylemler sırasında ölen Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş’ın fotoğraflarıyla donatıldı. Eyleme CHP milletvekilleri Aylin Nazlı Aka, Levent Gök, Veli Ağbaba, BDP milletvekili Sebahat Tuncel, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’in de destek veriyor.

“ÖZGÜRLÜK İSTEMİYOR ÖZGÜRLÜK OLUYORUZ”

Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük, kardeşinin vurulduğu yerde yaptığı konuşmada, “Bu ülkede hukukun ayaklar altına alındığını gördük. Ethem’in katili hesap verene kadar ailesi olarak sizden istediğimiz bu direnişi sürdürün” dedi. Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar da “Ethemciğim mahkemede bir kez daha öldürdü. Taş atan Filistinli çocuklara karşı silah kullanan İsrail askerlerinden ne farkınız var. Ethem’in katillerini sokaklar yargılayacak” derken, konuşma yapanlardan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Toplum ayrıştırılmaya çalışılıyor. Uludere katliamının emrini verenlerle Ethem’in ölüm emrini verenler birdir. Katillerin peşini bırakmayacağız. El beden kaşınan yeri bilir, dert bizde derman bizdedir” diye konuştu.

BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ise Ethem demokrasi mücadelesinin bir şehidi olduğunu söyleyerek ”Katil devlet olunca hesap vermiyor, her zaman aklanıyor. Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz teröristti; Ethem de çapulcu ya da marjinal oldu. Gidenlere verebileceğimiz en büyük söz mücadeleye devam etmektir” dedi.

Ankara Birlik ve Dayanışma Formu adına yapılan ortak açıklamada da “Bu katilleri Sivas’tan, Maraş’tan, Çorum’dan, Uğur Kaymaz’dan, Ceylan Önkol’dan hatırlıyoruz. Reyhanlı’dan Roboski’den hatırlıyoruz. İktidar, ‘polis destan yazdı’ diyerek halka savaş ilan etti. Biz kimseden özgürlük istemiyor özgürlük oluyor, adalet istemiyor adalet oluyoruz” dendi.


  http://www.radikal.com.tr/113911811391182

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bütün Ankara toplandık!!!Bu da demokrat Radikalın başlığı... - CHENELL

  Ölen insan alevi olmasın, ortalık yıkılıyor. Etem hırsla taş atarken taş attığı polisin alevi olup olmadığını biliyor muydu? Polis kaçarken, havaya ateş ederken Etem in alevi olduğunu biliyor muydu? Etem in attığı taş veya diğerinin attığı metal bilye, polisin gözünü kör etmeyeceğini kim bilebilirdi? Öyleyse neden hemen Sivasları Maraşları biliyoruz nutukları atılırki? Sanki oraların failleri bunca sene bulunmuş gibi. Yeni Ethemleri fişeklemek için mi? Gösteri hakkı temel haktır...bu da taş sopa mootofla mı kullanılır? Dışardan gazel okuyanların kapısının önüne bakın, böyle bir gösteri şekline ne tepki veriliyor. Merkel ablanızın Almanyasında yapılan gösterilerde değil polis linç etmek, plastik güvenlik şeridini geçin bakın neler oluyor.

  Kaza - MahmutYahya

  Bu kişinin ölümü kaza sonucu oldu,polis öldürmek için ateş etmedi eğer öyle yapsaydı sadece bu kişi ölmezdi çok fazla insan ölürdü.Havaya ateş eden polisin eline gelen taş sonucu silahın yönü değişti.Göstericiler polise ateş açtı 2 polis yaralandı,bir polisi iterek ölümüne sebep oldular.Neden onlar için yürümüyorsunuz?Neden şehit polise sahip çıkmıyorsunuz?