Ankara: Fransa sorun çıkarmaz

Hükümet ve Dışişleri yetkilileri Fransa'nın Kıbrıs çıkışının bir 'manevra' olduğunu düşünüyor. Yetkililere göre daha önce de bu tür manevralar yapan Fransa, 3 Ekim'de bir sorun çıkarmayacak.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye, 'Ankara, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımalı' ifadesini AB-Türkiye müzakere çerçeve belgesine sokmak istediğini açıklayan Fransa'nın 'manevra' yaptığını düşünüyor. Fransa'nın "Türkiye, Güney Kıbrıs'ı tanıma iradesini ortaya koymalı" yaklaşımı da bunun göstergesi olarak yorumlandı. Fransa'nın daha önce de bu tür manevralar yaptığını belirten Dışişleri Bakanlığı yetkililerine göre, Fransa, 17 Aralık'ta alınan kararı kabul ederek 3 Ekim öncesinde sorun çıkarmayacak.
Türkiye'nin AB için kendisine verilen takvime uyduğunu ve 17 Aralık kararlarının gereğini yerine getirdiğini belirten diplomatik kaynaklar ise, 3 Ekim'in, AB'nin güvenilirliği için bir sınav olacağına dikkat çekiyor. Diplomatlar, Fransa'nın müzakere çerçeve belgesi üzerinde yapmak istedikleri değişikliklerin sürekli değişmesi konusunda da iyimser değerlendirmeleri tercih ediyor. Diplomatlar, Fransa'nın geri adımında Türk diplomatların AB ülkelerinde yaptığı temasların da rol oynadığını öne sürdü.
Fransa'nın yanı sıra Avusturya'nın da müzakere çerçeve belgesine Türkiye'yi zora sokacak istekler yerleştirmeye çalışması hükümeti daha da sıkıntıya sokuyor. Bir AKP yöneticisi, "Morallar gidip geliyor. Avrupa'dan olumsuz sinyallar almak kötü, ama hükümetin kararlılığı olumsuz sinyalleri dağıtacak" dedi.
AKP'lilerin içindeki sıkıntıyı en çok Başmüzakereci Ali Babacan'ın giderdiği öğrenildi. AKP'liler, Babacan'ın, hükümetin kararlılığını belirtmek için, "B planı ve demokrasi yolundan dönüş yok" ifadelerinin moral verdiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7551377551370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.