'Ankara harekâtın tam içinde'

NATO'nun 5. maddeyi uygulama kararı, terörizme karşı uluslararası birlik
olarak yorumlanıyor.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - NATO'nun 5. maddeyi uygulama kararı, terörizme karşı uluslararası birlik
olarak yorumlanıyor. Uluslararası ilişkiler uzmanları, maddenin pratikteki anlamını saldırılara 'uluslararası cevap' olarak yorumluyor:
Ankara Üniversitesi Ulusl. İlişkiler Bölümü öğretim üyesi, Avrasya Stratejik
Araştırmalar Merkezi Uzmanı Hasan Köni:
Madde terörizm nedeniyle yürürlüğe kondu. Türkiye'nin tercihi de buydu. Ortak bir karar mekanizmasına geçildi. Bu durumda Türkiye'nin üslerinin kullanılması gerekiyorsa kullanılabilir. Ancak 15 ülkenin de bu kararı kabul etmesi gerekiyor. 5. madde diyor ki, 'Münferit ve müşterek olarak gerekli göreceği tedbirleri alır.' Bu sadece bombalama ve saldırı olarak ele alınmamalıdır. Ambargo, silah satmamak, seyahat özgürlüğünü kaldırmak gibi yaptırımlar da var.
Bahçeşehir Üniversitesi Ulus. İlişkiler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sözen:
ABD, terör konusunda Avrupa'ya göre biraz daha duyarlıydı. Katı bir şekilde terörün üzerine gidiyordu. Avrupa'nın insan hakları kavramı ile terör kavramı arasındaki ayrımı daha sofistikeydi. Avrupa gördü ki, bu tam bir felaket. Bunu Avrupa da yaşayabilir.
NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı, Milletvekili Tahir Köse:
NATO Daimi Konseyi'nin 5. maddeyi uygulama kararı doğrudur. ABD'deki terörist saldırıları bir ülkenin desteklediği tespit edilir ve ona karşı operasyon kararı verilirse, tüm müttefikler kendine yapılmış gibi davranacak. Bu karar, Türkiye'yi de ilgilendiriyor. Saldırının, hangi bir ülke tarafından yapıldığının anlaşılması ve NATO Konseyi'nin bu ülkeye karşı bir harekâtta bulunmaya karar vermesi halinde, Türkiye de, daha önce imzaladığı anlaşmalar gereğince bu harekâtın içinde olacak.