'Ankara İdare'den yedi hâkim doğuya

HSYK, Ergenekon savcıları ile bazı kritik soruşturmalardaki savcıların durumlarını yakından ilgilendiren 'Adli Yargı Unvanlı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları Hakkındaki Kararname' çalışmalarını dün de sonuçlandıramadı.


MESUT HASAN BENLİ

Kurul, 87 kişilik idari ve vergi mahkemesi başkan ve üyesini kapsayan ‘İdari Yargı Yaz Kararnamesini’ ise akşam bitirebildi. Ankara İdare Mahkemesi’ndeki yedi hâkim doğuya gönderildi.
Kurulun atanmış üyeleri ile seçilmiş üyeleri arasında anlaşma sağlanmaması nedeniyle ‘Adli Yargı’ kararnamesinde sonuca varılamadı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, görüşmelere bugün saat 14.00’te devam edeceğini açıkladı. Bakanlığın “siyasi atama” diye nitelendirdiği bazı isimlerin kritik noktalara atama konusunda direndiği belirtildi.
İdari Hâkim ve Savcılarına Ait Kararname’ye göre, Ankara İdare Mahkemesi’nden yedi hâkim doğu illerine gönderildi. İstanbul İdare Mahkemesi’nde ise sekiz hakimin görev yerleri değiştirildi. Bir HSYK üyesi, bu yıl idari yargıda ilk defa bölge uygulamasına geçildiğini, söz konusu yer değişikliklerinin bundan kaynaklandığını söyledi.
Yer değiştirmeleri arasında en dikkat çeken isim Ankara 4. İdare Mahkemesi Başkanı Kadir Davas oldu. Davas, Adalet Bakanlığı’nın Ergenekon soruşturmalarını sürdüren savcılar hakkında yapılan ‘soruşturma açılmaması’ kararının iptali için açılan davalara bakan mahkemenin başkanıydı. Davas, Kırıkkale Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine atandı. Davas ayrıca, yazar Temel Demirer hakkında TCK’nın 301. madde yargılanması konusunda verdiği kararın iptali için açılan davada, “Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın açıklamaları yargıyı etki altına almaz. Anayasa Mahkemesi’nin önündeki kızın gözleri açılmış olsa da bizim önümüzdeki kızın gözleri hâlâ bağlı” demişti.
Cumhurbaşkanı Gül’ün Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne Mehmet Füzün’ü atama işlemini iptal eden Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Cengiz Aydemir ise Erzurum Bölge İdare Mahkemesi’ne üye oldu.

Çiçek, Öz’ü şikâyet etti
HSYK toplantısı sürerken, Ergenekon savcı ve hâkimlerine yönelik suçlamalara bir yenisi eklendi. Ergenekon kapsamında tutuklanıp bırakılan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, Savcı Zekeriya Öz ile tutuklanmasına karar veren Hâkim Rüstem Eryılmaz’ı HSYK’ya şikâyet etti. (Radikal)