Ankara Katliamı sonrası akademisyen ve entelektüellerden uluslararası dayanışma çağrısı

Ankara Katliamı sonrası akademisyen ve entelektüellerden uluslararası dayanışma çağrısı
Ankara Katliamı sonrası akademisyen ve entelektüellerden uluslararası dayanışma çağrısı
10 Ekim'de meydana gelen ve 100'den fazla kişinin ölümüne yol açan katliamdan sonra Türkiye'den ve dünyadan akademisyenler ve entelektüeller, olayın BM çatısı altında, bağımsız komisyonlarca incelenmesi için dayanışma çağrısında bulundu.

RADİKAL - Geçtiğimiz hafta Barış Miting’ine yapılan kanlı saldırının ardından pek çok akademisyen ve entelektüel, olayın aydınlatılması için dayanışma çağrısı yaptı. Change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasınının destekçileri, ‘ Türkiye hükümetinden bu olayların hesabını vermesini, tüm dünya hükümetlerinin de Türkiye hükümetiyle ilişkilerini gözden geçirmelerini talep ediyoruz’ dedi.

Aralarında hem Türkiye’den hem de dünyadan tanınmış akademisyenlerin ve entelektüellerin ilk imzalarını attıkları kampanyanın taleplerinden biri, saldırıya yönelik ciddi iddiaların BM çatısı altında, bağımsız komisyonlarca soruşturulması.

İlk destekçilerinin arasında Etienne Balibar, Judith Butler, Angela Davis, Antonio Negri, Michael Hardt, Wendy Brown, Talal Asad, Jean-Luc Nancy, Jacques Ranciere, Immanuel Wallerstein, David Harvey ve Slavoj Zizek’in de olduğu imza kampanyası başladığı günden bugüne dek 1754 destekçi sayısına ulaştı.

Change.org’da yer alan ve aynı sayfadan desteklenebilen imza kampanyasının yazılı metninde, ‘Türkiye’de sivil halkın yaşam hakkının korunmasını, toplanma özgürlüğünün güvence altına alınmasını, şiddetten ve baskıdan arınmış özgür ve açık seçimlerin sağlanmasını talep ediyoruz. Türkiye ve Orta Doğu’da kalıcı barışın sağlanması için, Türkiye rejimiyle anlaşmalı olan tüm hükümetlerin savaş politikalarını baştan aşağı gözden geçirmeleri, bölgede militarizasyonu azaltmak için samimi olarak sorumluluk sergilemeleri şarttır, buna demokrasinin şiddetle bastırılmasına vesile olan silah satışlarının iptali de dahildir.’ ifadesi de yer alıyor.