Ankara katliamında ölen İTÜ öğrencisi Güney uğurlandı...

Ankara katliamında ölen İTÜ öğrencisi Güney uğurlandı...
Ankara katliamında ölen İTÜ öğrencisi Güney uğurlandı...
Ankara'daki patlamada can veren oğlu Güney Doğan'ın cenazesinde isyan eden acılı anne Derman Doğan, "Benim çocuğum kimseye zarar vermedi. Güney'imi kurşunlayanları bul bana" diye haykırdı.

İSTANBUL Ankara 'daki katliam saldırısında hayatını kaybeden İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Güney Doğan'ın cenazesi, Çekmeköy Hacı Bektaş-ı Veli Taşdelen Cemevi'nde düzenlenen törenin ardından Taşdelen Mezarlığı'nda toprağa verildi.  Güney Doğan'ın annesi Derman Doğan, oğlunun tabutunun başında, “Benim çocuğum kimseye zarar vermedi. Güney'imi kurşunlayanları bul bana" diye feryat etti. 

23 yaşındaki Güney Doğan için Taşdelen Cemevi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Doğan'ın annesi Derman Doğan, babası Mustafa Doğan ve kardeşi Onur Doğan'ın yanı sıra yakınları ve CHP 'li milletvekilleri Mahmut Tanal, Gamze Akkuş İlgezdi, HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün, İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe ve üniversiteden arkadaşları katıldı. Güney'in arkadaşları “Güney Doğan ölümsüzdür" şeklinde slogan attı. Cenaze töreninin düzenlendiği cemevinin girişinde de gelenlerin üzerini yine Güney Doğan'ın arkadaşları aradı.

Taziyeleri anne Derman Doğan ve baba Mustafa Doğan kabul etti.

“GÜNEY'İMİ KURŞUNLAYANLARI BUL BANA"

Cenaze namazı öncesinde, anne Derman Doğan oğlunun tabutuna sarıldı. Anne Doğan, gazetecilere, “ Fotoğraf çekeceğine, önce katilleri bulun. Benim çocuğum kimseye zarar vermedi. Güney'imi kurşunlayanları bul bana" diye feryat etti. Tabutu sarılan ve öpen acılı anne, tabutun başından güçlükle uzaklaştırıldı.

“SAVAŞA KARŞI İNADINA BARIŞ"

Cenaze namazı öncesi, küçük oğlu Onur Doğan'a sarılarak tabutun başına gelen baba Mustafa Doğan ise kısa bir konuşma yaptı. Güçlükle ayakta duran baba Doğan, “Savaşa karşı, inadına barış. Tayyip'in savaşına karşı inadına barış. Güney'im şehit oldu. Ben oğlumun mücadelesinin arkasındayım" dedi. Daha sonra tabutun başından ayrılan baba Doğan, ağlayarak oğlu Onur Doğan'a sarılıp öptü.

“BEDELİ NE OLACAKSA OLSUN, SONUNA KADAR BU BARIŞI SAVUNACAĞIZ"

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da, “Bir barış güvercinimizi şu anda yolculuyoruz. Barış güvercinlerimizin tek bir talebi vardı; ülkede barışı egemen kılmaktı. Barışın olmadığı bir ülkede birlik olmaz, beraberlik olmaz, huzur olmaz, insanlık olmaz. Tek bir talepleri vardı; bu coğrafyada barışı egemen kılmaktı, insanlık tohumunu ekmekti. İnadına, bedeli ne olacaksa olsun, sonuna kadar bu barışı savunacağız, bu barışın bedelini hep birlikte ödeyeceğiz. Hepimizin başı sağ olsun" diye konuştu. 

CENAZEYİ YÜRÜYEREK GÖTÜRDÜLER

Cenaze namazının ardından, Güney Doğan'ın naaşı, kortej eşliğinde, sloganlar atılarak Taşdelen Mezarlığı'na götürüldü ve toprağa verildi.

(Gülseli KENARLI - Güven USTA / DHA)