Ankara Metrosu'nda müziğe de tahammül yok!

Ankara Metrosu'nda müziğe de tahammül yok!
Ankara Metrosu'nda müziğe de tahammül yok!
Geçtiğimiz Mayıs ayında öpüşen çiftler için; "Lütfen ahlâk kurallarına uygun hareket ediniz" anonsunun yapıldığı Ankara metrosunda bu sefer de gitar çalıp şarkı söyleyen gençler hedef oldu!

Geçtiğimiz Mayıs ayında öpüşen çiftler için; "Lütfen ahlâk kurallarına uygun hareket ediniz" anonsunun yapıldığı Ankara metrosunda bu sefer de gitar çalıp şarkı söyleyen gençler hedef oldu!

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, dün akşam saatlerinde yolculardan izin alan üç gencin gitar eşliğinde şarkı söylemesi üzerine metroyu kullanan görevli, uyarmasına karşın gençlerin müziğe devam etmesi üzerine treni durdurdu.

'ARKADAŞIM GİTAR YASAK'

Kabinden inerek “Arkadaşım gitar çalmak yasak” diyen ve güvenliği çağıran görevli, bu sırada vagonda bulunan yolcular gençleri destekleyince geri adım atmak durumunda kaldı. Müziğe geri dönen gençler, son istasyona kadar alkışlar eşliğinde mini bir konser sundu.

Olay dün akşam saatlerinde yaşandı. Kızılay’dan Batıkent hattına gitmekte olan Ankara Metrosu’na 19:30 sıralarında binen üç genç , “gitar çalabilir miyiz” diyerek önce yurttaşlardan izin istedi. Yurttaşlar da akşam müziğine “hayır” demedi. Bunun üzerine üç genç, gitar eşliğinde çeşitli şarkılar seslendirmeye başladı. Bir süre sonra metroyu kullanan görevli, “lütfen trende yüksek sesle konuşmayım, sessiz olalım” diyerek anons geçti. Gençler ise müziğe devam etti. Bir durakta kapıyı aralayarak gençlere bakan görevli, treni hareket ettirdikten sonra ikinci bir uyarı anonsu geçti.

YOLCULAR ALKIŞLARLA EŞLİK ETTİ

Gençlerin şarkı söylemeye devam etmesi üzerine görevli, metroyu Macunköy İstasyonu’nda 19:50 sıralarında durdurdu ve güvenlik görevlisini telsizle çağırdı. Metroyu kullandığı bölümden çıkan görevli, “Arkadaşım gitar çalmak yasak” diyerek gençlere sözlü uyarıda bulundu. Üç genç, kimsenin şikayetçi olmadığını belirtirken, yurttaşlar da görevliye “bizim için sıkıntı yok” karşılığını verdi. Görevli, “şikayet” olduğunu söyledi. Yurttaşlar ise kimsenin şikayetçi olmadığını belirtip “Ne güzel çalıyorlar, karışmayın” diyerek gençlere sahip çıktı. Gençlerin bulunduğu bölüme gelen güvenlik görevlisi ile gençler arasında da bir süre tartışma yaşandı. Halkın gençlere destek çıkması üzerine iki görevli geri adım atarak, yerlerine döndü. Müziklerine geri dönen gençlerin çaldığı parçalara, yurttaşlar da alkışlarla eşlik etti. Tren son istasyon olan Batıkent’te durduğunda gençlerden biri, metroyu kullanan görevlinin yanına gelerek kimin şikayetçi olduğunu sordu. Görevli ise “benlik bi şey yok. Merkezden anons geldi” diyerek gitti.

Ankara metrosunda öpüşme eylemi

ÖPÜŞME EYLEMİNİ ELİ SOPALILAR BASMIŞTI

Kurtuluş metro durağında bekleyen yolculara “Sayın yolcularımız lütfen ahlâk kurallarına uygun hareket ediniz” anonsu yapılmasını protesto etmek isteyen Ankaralılar sosyal medyada organize olarak ‘Kurtuluş Metro’da Öpüşüyoruz’ kampanyası başlatmış, eylemi ise eli sopalı gençler basarak olay çıkarmışlardı.


  http://www.radikal.com.tr/1149400114940029

  YORUMLAR
  (29 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dedemkorkuta - Ayse Sule

  Bence siz musterih olun, cunku metroda muzik tartismasina ezani karistiran siz degilsiniz. Bu tartismanin ekseni sizden cok daha once bir baska yorumcu tarafindan zaten kaydirilmisti. Ben bu eksen kaymasini, ilk defa thinkerbell rumuzlu arkadasin yorumunda gormus ve sasirmistim. Onu muhatap alarak yazdigim yorumda belirtmeye calistigim da ozetle suydu: Boyle bir tartismayi, birbirinin dengi olmayan sembolleri kiyaslayarak yapmaya kalkarsak sadece rovansist tepkilere sebep oluruz; cok yorulur, yipranir ama hicbir sonuca varamayiz.

  keryil ve Ayşe Şule'ye: - Dedemkorkut

  Konuyu açıklayan bir yorum daha yazdım. Onun, sizin için de tatmin edici bir açıklama olacağını zannediyorum. Doğrusu ben ezanla müziği kıyaslamadım. Birisi metroda ezan okumaya kalksa, müziğe arka çıkanlar buna karşı çıkacaklardır dedim. Metroda müziğe arka çıkmanın ideolojik bir tavra dayandığını söylemek istedim ki, bunda ısrarlıyım. Bunlar, gerici olarak yaftaladıkları insanlar için, "bu çağda bu kafa" diyenlerdir. Bu düşüncedekilere endazeyi kaçırdıklarını farketsinler diye örnek olarak ezanı verdim. Minaredeki ezanla müzikholdeki müziğe karşı çıkan ya da bunları kıyaslayan biri yok. Konumuz metroda olup bitenlerdir. Umarım anlamışsınızdır.

  Taksimde polismis - thk4yrslf

  Metroyu kullanan sahis eskiden Taksim'de polismis.

  menk ve Ozgürlük 101- cagatay'a: - Dedemkorkut

  Müziği AKP karşıtı yapmadım. Metroda müzik çalınmasından rahatsız olmadıklarını ifade ettikleri söylenen kişilerin siyasi davrandıklarını anlatmak istedim. Zira ülkeye "gürültü kirliliği" kavramını kazandıran sonra da (örnekte olduğu gibi) onu boşa çıkaran bu kesimdir. Bir insanın iç dünyasında oluşan kaygı ya da tepkinin sosyal hayatla ilgisi olmadığını sanmak yanlıştır. İnsan görüş ve kanaatlerini, yaşadığı çevreden aldıklarıyla oluşturur. Yani gereksizliklere duyulan tepki "ben" kaynaklı değildir. Edinilmiş bilgiyle alakalıdır. Bu, her kesim için böyledir. Metrodaki ezana, müziğe ve öpüşmeye karşı çıkmakla, minaredeki ezana, konser alanındaki müziğe, evdeki öpüşmeye karşı çıkmak farklı şeylerdir. İkisini birbirine karıştırmayalım. Metro bu tür eylemler için inşa edilmemiştir. Absürt davranışları savunurken kamu alanının, sıradışı tiplerin tatmin sahası olduğunu sanmak gibi bir duruma düştüğümüzü unutmayalım. Her işin yerinde yapılması gerektiği iddiasındayım. Mesela, ezanın minarede, müziğin de olması gereken yerde...

  Melih'in metrosu - Eskistanbul

  Gormemisin metrosu olmus,gitmis muzigi yasaklamis...

  Abaauuuuv... - cenkay

  Toplumu ger ha ger olacağı bu. Hoşgörü tükenmiş, iyi niyet sadece benden olana. Gitar sesini, müziği "işkence" diye tanımlayabilecek bir gerginlik seviyesine ulaştırmış ağalar bizi. Metro'da müzik yapanı "örtmen"e şikayet edebilecek kadar zıvanadan çıkmışız. Oysa ki abartmamak kaydıyla metroda müzik yapılmasına da, yine abartmamak kaydıyla ezan okunmasına da hep birlikte paralel bir hoşgörü göstersek ne güzel olur. Ben ezanına tepki vermeyeyim, sen müziğime, ben müziğimi abartmayayım sen de ezanını.

  Müzik yapan gencleri elestiren vahabicilere yanit - siradanbirisi

  iyi okuyun lütfen. Dinliyen razi müzik yapan razi. Müzikden tek rahatsiz olan AnGaranin akp´li belediye elemanlari. Onlarda bir iki sözde sorumlular. Dinliyen rahatsiz degilse size ne?? Ama ülkemizde yasandigi gibi vapurda mahsusdan yüksek sesle ezan söyleyenlere karsi cikani din düsmani ilan edersiniz. Farkinda degilmisiniz sözde dindar yetkililer, islam sizi resmen kör etmis durumda. insan sevgisi, saygi, hosgörü nedir bilmezsiniz.