Ankara patlamasına 'süreli yayın yasağı'

Ankara patlamasına 'süreli yayın yasağı'
Ankara patlamasına 'süreli yayın yasağı'
Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin kararında, "soruşturma tamamlanıncaya kadar, soruşturma kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında her türlü haber, röportaj, eleştiri vb. yayınların yapılmasının yasaklandığı" belirtildi.

RADİKAL - Ankara 'da, 10 Ekim 2015'te meydana gelen terör saldırısına ilişkin verilen yayın yasağı kararında, "soruşturma tamamlanıncaya kadar, soruşturma kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında her türlü haber, röportaj, eleştiri vb. yayınların yapılmasının yasaklandığı" belirtildi.

Yayın yasağına ilişkin karar, RTÜK'ün internet sitesinden paylaşıldı.

Buna göre, Ankara 6. Sulh Ceza Hakimi Savaş Şahinbay'ın verdiği kararda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'nun, terör saldırısı nedeniyle yürütülen soruşturmada esas olmak üzere yayın yasağı talebinde bulunduğu aktarıldı.
Kararda, Başsavcılığın talep yazısında, "medyadaki yayınlarda, olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilerin, bulundukları şehirlerin ve kullandıkları araçların bilgilerinin yayınlanmasıyla olayın aydınlatılmasının, şüphelilerin yakalanmasının ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmesi ve kamu düzeninin bozulması riskinin meydana geldiğini" belirterek, "toplum sağlığının, milli güvenlik , kamu düzeni ve toprak bütünlüğünün korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla, soruşturma tamamlanıncaya kadar, soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve internet medyasında, sosyal medyada her türlü haber, röportaj eleştiri vb. yayın yapılmasının yasaklanmasına karar verilmesini istediği" aktarıldı.

Hukukçulardan yayın yasağı tepkisi


Kabul kararında, soruşturma kapsamında medyada, olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilerle ilgili birtakım bilgilerin yayınlandığının müşahede edildiği bildirilerek, bu durumun, soruşturmanın sağlıklı şekilde yürütülmesine engel olduğu kaydedildi.

Talebin, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliği ile toprak bütünlüğünün korunmasıyla alakalı göz önüne alındığında, 5187 sayılı Basın Kanunu'nun 3/2. maddesi hükmündeki koşulların oluştuğu ifade edilen kararda, "soruşturma tamamlanıncaya kadar, soruşturma kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında her türlü haber, röportaj, eleştiri vb. yayınların yapılmasının yasaklandığı" belirtildi.

Karara, 7 gün içinde Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği nezdinde itirazda bulunulabileceği de Hakim Şahinbay'ın kararında yer aldı.

İŞTE KARARIN TAM METNİ:


  http://www.radikal.com.tr/145167314516733

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user854713

  Bu ülkede yasak getirilmesi gereken tek kurum siyasi partiler ve bu ülkeyi yönetenlerdir bunlar susarsa bu ülkede sorun kalmaz halkın konuşmasından zarar gelmez yeterki politikacılar konusmasin

  - user854713

  Bu ülkede konuşmak yasak fikir beyan etmek yasak hak aramak yasak haber yapmak yasak gazetecilik yasak gösteri yapmak yasak. Yasak yasak yasak bomba koymak katliam yapmak serbest bu nasıl bir ülke nasıl bir devlet bu ülkenin insanları bu hak etmiyor

  BU BELAYI BAŞIMIZA AÇANLAR KİM? - m.rozbilen

  Tecrübelerimiz ve gözlemlerimiz yayın yasakları, gizlilik ya da kısıtlılık kararları, devletin bulaştığı ya da pis kokuların geldiği davalarda veriliyor nedense. Gizli hiç bir şeyin altında meşruluk yoktur. Birilerinin insafına kalır her şey. Oysa şeffaflıkta bunu yapamazlar. Niçin hep IŞİD barbarlarının ya da devletin güvenlik kuvvetlerinin bulaştığı davalara gelir bu yasaklar. Kendimizi demokratik bir hukuk devletinde değil, karanlık bir rejimin uygulandığı ülkede yaşıyor hissiyatına kapılıyoruz. Ne oluyor bize? Adalet ve doğruluk biterse ki bittiği anlaşılmaktadır, artık hiç kimsenin güvenliği garanti altında değil demektir.