Ankara polisi 'Gezi suçluları'nı açıkladı: Herkes!

Ankara polisi 'Gezi suçluları'nı açıkladı: Herkes!
Ankara polisi 'Gezi suçluları'nı açıkladı: Herkes!
Ankara'daki Gezi Parkı eylemleri için hazırlanan 86 sayfalık polis fezlekesinde 'marjinal solcular'dan CHP milletvekillerine, kitle örgütlerinden 'sanat camiası'na kadar 'herkes' suçlandı...

Radikal.com.tr - Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Gezi Parkı eylemlerinin ardından düzenlenen “terör” operasyonlarında gözaltına alınan 23 kişi hakkında düzenleyip savcılığa gönderdiği 86 sayfalık fezlekede, eylemlerin amacının “kaos ortamı oluşturarak halk ayaklanması çıkarmak suretiyle anayasal düzeni değiştirmeye yönelik” olduğu savunuldu. Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ'ın haberine göre, Emniyet’in suçlamalarından yalnız gözaltına alınan şüphelilerin değil, herkesin payını aldığı fezlekede, örgütsel yapı içinde olmayan eylemlere katılan kişilerin, “Hükümet karşıtı basın yayın kuruluşları, gazeteciler, sivil toplum örgütleri, taraftar grupları ile sanat camiası mensupları ve marjinal gruplar tarafından kışkırtıldığı ve yönlendirildiği” öne sürüldü. Fezlekede, uluslararası medya da eleştirildi. 

'MARJİNALLER ÖNCÜLÜK ETTİ'
Fezlekede, Gezi eylemlerine yönelik Emniyet’in “analizi” şöyle oldu:

Ankara’daki Taksim Gezi Parkı protesto eylemleri, marjinal sol gruplar ve İşçi Partisi (İP)/Türk Gençlik Birliği (TGB) öncülüğünde 31 Mayıs tarihinde Kızılay YKM önünde başlamıştır. Olayların başlangıcında ve gelişimde marjinal sol gruplarla İP’nin belirgin şekilde öncülük yaptığı, Ulusal Kanal üzerinden yapılan kara propaganda ile özellikle hükümete muhalif olan kitlelerin manipüle edilmesi amaçlanmıştır. Ulusalcı görüşe mensup şahıslar ve marjinal sol gruplarca sürdürülen protesto eylemlerine, polisle çatışma ortamının oluşması üzerine, eylem yapmak için fırsat kollayan terör örgütlerinin de destek verdiği, grupları yönlendirmeye çalıştıkları gözlenmiştir.
'SANAT CAMİASI KIŞKIRTTI'

Eylemlere katılan şahısların çoğunluğunun örgütsel bir yapı içerisinde olmamasından dolayı, hükümet karşıtı basın yayın kuruluşları, gazeteciler, sivil toplum örgütleri, taraftar grupları ile sanat camiası mensupları ve marjinal gruplar tarafından eyleme katılan şahıslar kışkırtılmış ve yönlendirilmiştir.

'SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ ÜZERİMİZDE BASKI KURDU'

Sivil toplum kuruluşları TMMOB, ÇHD, TTB, Ankara Barosu, İHD, ATO gibi hükümet muhalifi sivil toplum örgütleri; eylemci gruplara kamuoyu desteği sağlamaya, yargı ve Emniyet teşkilatı üzerinde psikolojik baskı oluşturmaya çalışmışlar, eylemcileri Ankara’daki müdahalelerde polis tarafından yapıldığı iddia edilen orantısız güç kullanımı ile ilgili, savcılığa bireysel olarak suç duyurusu yapılması yönünde teşvik etmişlerdir. Gözaltına alınan protestoculara destek vermek amacıyla CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, eylemcilerin gözaltına alınmasına karşı çıkarak engellemeye çalışmışlardır ve akabinde emniyet müdürlüğüne gelerek Emniyet ve yargı mensupları üzerinde siyasi baskı kurmaya çalışmışlardır.


  http://www.radikal.com.tr/1140197114019715

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eksik. - ganjml

  Bence ankara polisi sadece 280 bincik kişiyi işaret etmiş olayların arkasındakiler olarak, buna isyan ediyor yaetmez ama evet diyor kalan iç ve dış mihrakları da ben sayıyorum:Alman Bacheakenbaur,ingiltere kralı,Biricik Bardo,Fenerbahçeli Cemil,Taçsız kral Pele,milli çapkın Süha Özgermi,Serdar ortaçın tüm nişanlıları...:)

  İnkar. - velmas75

  Gezi parkı olayları başlamadan önce; Kahrolsun ABD. Gösteriler başlayınc; Gel bizi kurtar ABD diyen kafada beyin varmı? Gösterilere herkes katıldı her kesimden insan vardı diyen siz değilmiydiniz! :) Poliste hepsini yazmış. Sizin iddanız resmiyet kazanmış. Eeee! sorun ne? Hendeği görünce deve, yükü görünce deve kuşu. Unutmayınki, bu milletin hafızası inkarcı hokkabazlar kadar zayıf değil.

  Iskalamışlar...!!! - mustafakemalmalazgirt

  Tek ve gerçek sorumluyu ıskalamışlar...!!!Ne demokrasi ama!!!

  EVET - pispor

  gezi direnişinde her kes suçlu bir tek suçlu olmayan akp iktidarıdır olacağı bu mühür kimde ise Süleyman odur ne yapalım sıra bir gün bize de gelecektir

  .... - Ilkay

  Sorumlu kendisi gibi dusunmeyen ve kendisine oy vermeyenleri yok sayan hukumet ve onun kolluk gorevlileri benim izlenimim. Ve buna o kadar o kadar uzuluyoruz o kadar uzuluyoruz ki bu bitmeyen ofke ve kin ulkenin sonunu getirmesin diye. Kendine oy verenleri ulkenin yarısı sanan bir zihniyet ve onu korumayı vatanseverlik sananlarla aynı ulkenin vatandası olmaktan dolayı utanıyorum. Ulkeyi yonetenlerin ulkenin tumuyle baris icinde olması gerekmez mi?TBMM ye verilen ve reddelen soru onergelerinin listesini simdi gazetede hayretle okudum. Hangi demokrasıden bahsediyoruz biz- demokrası cogunluk oyla gelen bir grubun digerini ezmesi mi?

  SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ - uyusuk

  Faşizm nasıl bir bütünlükle beyinleri ele geçirmişse sivil toplum örgütlerinin görevinin, toplumu devlet mekanizması karşısında savunmak olduğunu bile algılamaz haldeler. Ne yapacaktı STK lar bir cop alıp halka mı saldıracaklardı. göstericilerinin hayatına kastettiğiniz için alkış mı tutacaklardı.

  ankara polisi - demlicay2011

  ancak silah ve mühimbat almayı bilir milyon liraya . sokaktaki mafyaya serserilere hırsızlara gücü ne kadar yeter orası muammadır. su yolları baştan tutulmuştur bunu kendiside biliyor. örtülü ödenekten harca harcıyabildiğin kadar kim tutar seni. vatanmış milletmiş yetim hakkıymış. daha düne kadar vakfınız vardı ne oldu. tonlarca para alıyorduuz arabalardan ne oldu. ekonomik yönüğnüz gerçekten tam bir vahim. bu millet için. zeytinyağı gibi üste çıkmasını bilirsiniz. yerli mal varmı elnizde vücutlarınızdan başka. bana vatandan bahsetmeyin o zman.