@idrisemen

Ankara saldırısını Dokumacılar mı yaptı?

Ankara saldırısını Dokumacılar mı yaptı?
Ankara saldırısını Dokumacılar mı yaptı?

Suruç bombacısı Şeyh Abdurrahman Alagöz (solda) ve Diyarbakır bombacısı Orhan Gönder İslam Çay Ocağı'ndan tanışıyorlardı...

Ankara'daki katliamda emniyet birimleri Diyarbakır ve Suruç saldırıları ile bağlantı üzerinde duruyor. Her iki saldırının faillerinin Adıyaman'daki İslam Çay Ocağı'ndan tanışmaları da dikkatleri yeniden bu ilişkiler ağına çevirdi. Ankara saldırısı için şüpheler Suruç bombacısı Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün kayıp abisi Yunus Emre Alagöz üzerinde yoğunlaşıyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Ankara 'daki katliamı iki canlı bombanın gerçekleştirdiği ihtimali güçlenirken, Emniyet birimleri saldırının Suruç ve Diyarbakır saldırısıyla benzer nitelikte olması gerekçesiyle saldırganların, Adıyaman’da örgütlenen ve Tel Abyad’ta faaliyet göstermiş olan ‘Dokumacılar’ grubu üyesi olma ihtimali üzerinde duruyor. Emniyetten edinilen bilgilere göre, saldırganlardan birisinin Suruç canlı bombacısı Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün abisi Yunus Emre Alagöz olabileceği belirtiliyor.

İşte Adıyaman grubu olarak bilinen Dokumacılar ile Yunus Emre Alagöz'ün bağlantıları...

İLK FAALİYET 2013 YILINDA BAŞLADI

2013 Yılında Adıyaman’ın kenar mahallelerinde gizli yapılan örgütlemeler 2014 yılında şehir merkezinde açıkça yapılmaya başlandı. O dönemlerde üniversiteye hazırlanan M.G.D. ile Ö.D.D. adlı kardeşler iddialara göre IŞİD, Nusra ve benzeri gruplara adam toplayan Mustafa Dokumacı ile takılmaya başladı. Bir süre sonra hal ve hareketleri değişen ikizler Dokumacı kanalıyla Suriye ’ye gönderilirken, dokumacı grubu IŞİD için adam toplama faaliyetine devam etti. 2013 yılında ailesine Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ni kazandığını ve kayıt yaptıracağını söyleyerek evden çıkan Yunus Emre Alagöz ise Suudi Arabistan ve Suriye’ye gitti. 2014 yılında Adıyaman’a geri dönen Yunus Emre Alagöz yabancı uyruklu bir kadınla evlenerek Adıyaman’a yerleşti. Dokumacı grubuyla tanışan Yunus Emre Alagöz ailesine ait olan bir evi satarak Adıyaman Bahçelievler mahallesinde ‘İslam Çay Ocağı’nı kurdu.

DİYARBAKIR BOMBACISININ YOLU O KAFEDEN GEÇTİ

İslam Çay Ocağı’nı kardeşi Şeyh Abdurrahman Alagöz’le işleten Yunus Emre Alagöz çay ocağının kapısına Zariyat, İbrahim, A’raf, Ahzap ve Tevbe sürelerinin Türkçe meallerini astı. Alt katı çay ocağı olarak kullanılan dükkanın asma katında okuma salonu olarak kullanılan bir oda ile namaz kılma alanı ve cami minberi yaptı. Ardından Yunus Emre Alagöz IŞİD için faaliyetlerine başladı. 2014 yılında çay ocağına takılmaya başlayan Diyarbakır bombalı saldırısı faili Orhan Gönder önce sakal bıraktı, ardından camiye gitmemeye başladı. Oğlunun hal ve hareketlerinden şüphelenen Hatice Gönder ile diğer aileler İslam Çay ocağını önce bastı, sonra Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne şikayet etti. Ekim 2014 yılında Orhan Gönder’in de içinde bulunan bir grupla Suriye geçince Adıyamanlı aileler emniyete tekrar başvuruda bulundu. İslam Çay Ocağı iki kez emniyet tarafından basıldı. Yunus Emre Alagöz ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü. Alagöz ifadesinde kendisine yönetilen suçlamaları kabul etmedi. İslam Çay Ocağı bir süre sonra da “ruhsatsız olduğu” gerekçesiyle Adıyaman Belediyesi tarafından kapatıldı.

ABİ KARDEŞ SURİYE’YE GİTTİ

Çay ocağının kapanması üzerine Yunus Emre Alagöz ile Suruç intihar bombacısı Şeyh Abdurrahman Alagöz IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gitti. Her ikisi hakkında Adıyaman Emniyet Müdürlüğü tarafından, ‘terör nitelikli kayıp şahıs’ olarak soruşturma açıldı. Diyarbakır bombalı saldırısı sonrasında Adıyaman Emniyet Müdürlüğü ‘canlı bomba eylemcisi olabilecek’ 16 kişilik bir liste hazırlayarak listeyi tüm kentlerde bulunan emniyet birimlerine gönderdi. Listede bulunan bulunanlar arasında Yunus Emre Alagöz de bulunuyordu. Edinilen bilgilere göre listede bulunan kişiler hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Hüseyin Peri ve Mahmut Gazi Tatar...

CANLI BOMBALARDAN BİRİ YPG’YE YAKALANDI

Öte yandan Tel Abyad’ı IŞİD’in elinden temizlemeye çalışan YPG güçleri, IŞİD’le çatışırken birçok IŞİD üyesini esir aldı. YPG Tarafından çekilen görüntülerde konuşanlar arasında Adıyaman nüfusuna kayıtlı bulunan iki IŞİD üyesi de bulunuyordu. Bunlardan birisi Adıyaman Emniyet’i tarafından, ‘canlı bomba olabileceği’ gerekçesiyle aranan Mahmut Gazi Tatar’dı. YPG’nin elinde bulunan diğer Adıyamanlı IŞİD'linin ise Hüseyin Peri olduğu haberlerde ortaya çıktı.