Ankara 'sandık' savaşı

Ankara 'sandık' savaşı
Ankara 'sandık' savaşı
Ankara'daki başkanlık yarışı sokağa taştı. Oyların yeniden sayılmasını isteyen CHP'liler YSK'nın önüne toplanınca polis müdahale etti.

CHP ’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ile AK Parti adayı Melih Gökçek arasında sandıkta kıyasıya yarış vardı. Kesin olmayan sonuçlara göre Gökçek seçimi kazandı. Ancak sonuçlara hem CHP hem de AK Parti’den itiraz var. Yenimahalle’de de seçim sonuçlarına itiraz eden ve oyların tekrar sayılmasını isteyen CHP’liler sabahın erken saatlerinde Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu önüne toplandı. Bölgeye AK Partililerin de gelmesiyle gergin bekleyiş başladı. Çankaya oylarının toplanma merkezi ise Seyranbağları Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi oldu. İlk gerginlik Yenimahalle’de ilçe oylarının birleşiminin yapıldığı Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde yaşandı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek ve AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, oy sayımının yapıldığı merkeze geldi. CHP’liler, görevliler üzerinde baskı kuracakları iddiasıyla AK Parti yöneticilerinin merkeze girmesine tepki gösterdiler. AK Partililer ve CHP’liler arasında tartışma çıkarken YSK, görevliler dışındakilerin merkeze girişini yasakladı.
Oy sayım merkezleri önündeki bekleyiş sürerken öğleden sonra yaklaşık iki bin kişilik bir grup YSK önünde toplandı. Mithatpaşa Caddesi’ni trafiğe kapatan grup, ‘Yar saçların lüle lüle Gökçek sana güle güle’ pankartları astı. Bazı göstericilerin ellerinde ayakkabı kutuları ve sahte dövizlerle gelmesi dikkat çekti. Kalabalık ‘ AKP halka hesap verecek’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’, ‘Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk’, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları attı. Bir süre sonra polis, yolu trafiğe kapatan göstericileri uyardı ve ardından TOMA’larla tazyikli su ve ses bombası ile müdahalede bulundu. Cadde üzerinde barikat kuran grup ise eyleme devam etmeye çalıştı. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, YSK önüne gelerek polis aracından göstericilere seslendi. Gök, “Arkadaşlar burada beklememizin bir anlamı yok. Burada ne oy var ne başka bir şey. Herkes görevinin başına dönsün. İlçe seçim kuruluna itirazlarımızı yaptık. Sizden dağılmanızı rica ediyorum” dedi. Göstericiler tekrar yolu trafiğe kapatınca polis de ikinci kez müdahale etti. Yaralanan iki kişi hastaneye kaldırıldı.

Kimse tedirgin olmasın

YSK Başkanı Sadi Güven, seçim sonuçlarına ilişkin tartışmalar üzerine açıklama yapıp “Herkes hakkını sükûnetle aramalı. Yüzde 90 üzerindeki seçim sonuçlarını partilerle paylaştık. Yanlışlık varsa düzeltilecektir. Kimse tedirgin olmasın. Seçim kurullarına güvenin. Seçimlerde siyasi partiler yarışıyor, sandık kurullarında siyasi partilerin üyeleri var” dedi.