Ankara savcısı 25 göstericinin tutuklamasını istedi

Ankara savcısı 25 göstericinin tutuklamasını istedi
Ankara savcısı 25 göstericinin tutuklamasını istedi
Ankara'da Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları için örgüt üyeliği suçlamasıyla gözaltına alınan 25 şüpheli tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARAGezi Park eylemlerine katıldıkları için örgüt üyeliği suçlamasıyla Ankara’da gözaltına alınan 25 şüpheliyi savcılık ve hakimlik sorgusu için sabah saatlerinde Adliyeye getirildi. Savcılık sorgusunun tamamlanan tüm şüpheliler tutuklama istemiyle hakimliğe sevk edildi. Sorgu sırasında avukatlar ile savcılar arasında gerginlik yaşandı.

Gezi Park eylemlerine destek amacıyla Ankara’da yapılan gösterilere katılan ve haklarında örgüt üyeliği suçlamasıyla gözaltına alınan 26 şüpheli, savcılık ve hakimlik sorguları için sabah saatlerinden itibaren Adliye'ye sevk edildi. Şüphelilerin ifadelerini görevlendirilen 5 savcı aldı. Sorgu işlemi sırasında savcılar ile avukatlar arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. 


'BARIŞÇIL' TARTIŞMASI
Erdal Kozan, isimli şüphelinin sorgusu sırasında avukatlar Saliha Şahin ve Emel Sayın, Gezi Park eylemleri için “barışçıl eylemler” ifadesi kullanınca savcı itiraz etti. Ancak avukatların geri adım atmaması üzerine savcı, 'barışçıl eylemler' ifadesini tutanağa geçmek zorunda kaldı. İfade işleminin ilerleyen safhalarında savcı ve avukatlar arasında bir başka tartışma daha yaşandı. Avukatlar Şahin ve Sayın, savunmalarında olaylar sırasında polisin uyguladığı şiddet nedeniyle 4 göstericinin hayatını kaybettiğini belirtince savcı yeniden itiraz etti. 


'POLİSİ NİYE SÖYLEMİYORSUNUZ'
Savcı “Madem göstericileri söylüyorsunuz. O zaman ölen polisten de bahsettin. Slogan atmayın, savunma yapın” diyerek, avukatları eleştirdi. Şüpheliler ise savcılık sorguları sırasında yaptıkları savunmalarda, eyleme herhangi bir örgütün talimatıyla katılmadıklarını, demokratik haklarını kullandıklarını vurguladı. 


'ETHEM İÇİN NEDEN BİLDİRİ DAĞITTIN'
Örgüt üyeliği ile suçlanan şüphelilerin ev aramalarında bulunan kitap , dergi, broşür gibi materyaller ve 'gözaltındayken neden açlık grevi yaptıkları' da kendilerine soru olarak yöneltildi.

A. Y isimli şüpheliye Emniyet'teki sorgusunda, 1 Haziran günü Ankara’daki gösterilerde başına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybeden, Ethem Sarısülük’ün cenazesine katılımı artırmak için hazırlanan bildiriyi hangi amaçla ve nereden temin ettiği de sorularak, şöyle denildi: “Yapılan üst aramanızda TKİP terör örgütünün açık alan yapılanması tarafından hazırlanan ‘Ethem Yoldaş Ölümsüzdür’ ibareli bildiri ve ‘Taleplerimizin arkasındayız, kazanana kadar direniş’ başlı bildiriyi nereden ve kimlerden temin ettiniz?” 


'BU DERGİLERİ NE YAPACAKSINIZ?'

B.D. isimli şüpheliye ise sorgusunda, ev aramasında bulunan 'Yürüyüş' ve 'Tavır' dergilerini neden okuduğu sorularak, “Yapılan ev aramasında DHKP/C terör örgütünün fikir ve görüşlerini içeren çok sayıdaki dergileri okumanızı size kim/kimler tavsiye etti? İkametle ne amaçla bulundurmaktasınız? Katılmış olduğunuz şiddet eylemlerine terör örgütü adına mı katıldınız? Bu eyleme katılmanız hususunda kim/kimlerden talimat aldınız?” denildi. Savcılık sorguları tamamlanan şüphelilerin tamamı, tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.