Ankara seçim sonrası susuz

Barajlarındaki doluluk oranı yüzde 8'e düşen Ankara, 22 Temmuz genel genel seçimlerinin hemen ardından su kesintileriyle yaşamaya başlayacak.

ANKARA - Barajlarındaki doluluk oranı yüzde 8'e düşen Ankara, 22 Temmuz genel genel seçimlerinin hemen ardından su kesintileriyle yaşamaya başlayacak. Kuraklığın ve aşırı buharlaşmanın etkisindeki başkentte kesintiler günaşırı yapılacak ve 24 saat boyunca sürecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, ağustos ayından itibaren başkentte su kesintisi başlayacak. Su kesintilerinin, semtlere göre günaşırı ve 24 saat üzerinden yapılacağını belirten yetkililer, sıkıntının boyutunun semtten semte değişebileceğini belirtti:
"Ankara'da bazı semtlere çift günlerde, bazı semtlere ise tek günlerde su verilecek. Kesintiler nedeniyle biraz sıkıntı yaşanacak. Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) olarak vana sistemine göre kesinti uygulanacak. Yüksek kotta bulunan semtlere hiç su ulaşmaması durumu da var."
'Hâlâ bahçe sulayan var'
Yetkililer, önümüzdeki günlerde, su kesintisinin hangi semtlerde, ne şekilde uygulanacağının duyurulacağını söyledi. Barajlardaki su seviyelerinin yağış azlığı ve aşırı buharlaşma nedeniyle en alt seviyelere indiğini belirten ASKİ yetkilileri, uyarı ve yasaklara karşın bazı yerlerde suyun tasarruflu kullanılmadığını ve şebeke suyuyla bahçe sulandığını da söyledi.
Su kesintilerinin gerçekten tasarruf sağlayıp sağlayamayacağıysa tartışma yaratmıştı. "Sular kesikken açık unutulan musluklar ve boşu boşuna doldurulup su gelince boşaltılan küvetler daha çok su ziyanına yol açıyor. Ayrıca kesintiler su kalitesini bozuyor, borulara kirli su karışabiliyor" diyen İTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necati Ağıralioğlu, uzun süreli kesintiler yerine iki saatlik ve başlangıç saati belli kesintilere gidilmesini önermişti.