Ankara solcu lider Lula'yı ağırlıyor

Latin Amerika'nın önde gelen siyasetçilerinden eski ayakkabı boyacısı, işçi ve sendikacı Brezilya Cumhurbaşkanı Lula da Silva, bugün Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacakTürkiye’de bu hafta bir ilk yaşanacak. Ankara ilk kez bir Brezilya Cumhurbaşkanı’nı ağırlayacak. Latin Amerika’nın önde gelen siyasetçilerinden, eski ayakkabı boyacısı, işçi ve sendikacı Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz İnacio Lula da Silva, 20-23 Mayıs günlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunacak. Ekonomik konuların ağırlıkta olacağı ziyaret sırasında TPAO ile PetroBras arasında Karadeniz’de petrol ve doğal gaz sondaj çalışmalarına başlanması amacıyla bir mutabakat belgesi imzalanacak.
Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva, 20-23 Mayıs tarihlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak, Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunacak. Ankara’dan önce İstanbul’u ziyaret edecek Lula da Silva’ya, Brezilya Dışişleri Bakanı ile Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı’nın da dahil olduğu geniş bir heyet eşlik edecek. Lula Da Silva, Cuma günü Ankara’da resmi görüşmelerde bulunacak.

12 YAŞINDAKİ AYAKKABI BOYACISI
Luiz İnacio Lula da Silva, Latin Amerika’nın en önemli ve en renkli politikacılarından biri. 1945 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Lula da Silva, doğru dürüst bir eğitim görmedi. 12 yayındayken iş hayatına sokaklarda ayakkabı boyarak başlayan da Silva, sendika liderliğine yükseldikten sonra 1980 yılında politikaya atıldı.
Solcu İşçi Partisi lideri olan Lula, 1986 yılında parlamentoya girdi. 2002 ve 2006’da olmak üzere, iki kez ardı ardına cumhurbaşkanı seçilen da Silva, solcu olmasına karşın “pragmatikö bir kişi olarak tanınıyor.

ANKARA’DAKİ GÖRÜŞMELER-
Ankara’daki görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra, çeşitli bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacak ve işbirliği alanlarının çeşitlendirilmesi olanakları ele alınacak. Bu kapsamda, TPAO ile Brezilya’nın petrol ve gaz şirketi PetroBras arasında Karadeniz’de petrol ve doğal gaz sondaj çalışmalarına başlanılması amacıyla bir mutabakat belgesi imzalanacak.
Lula ve eşliğindeki heyet Ankara’ya gelmeden önce İstanbul’da TOBB ve DEİK’in düzenledikleri Ortak İş Semineri’ne katılacak