Ankara üç gün didik didik

Ankara üç gün didik didik
Ankara üç gün didik didik
Ankara'da geniş bir arama-gözaltı kararı çıkarılırken 26 kişi yakalandı. Avukatlarla 24 saat görüşmek yasak.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

TMK 10. madde ile görevli Ankara Başsavcıvekilliği, Gezi Parkı eylemlerine katılan 26 kişi hakkında örgüt üyeliği iddiasıyla soruşturma başlattı. Arama ve gözaltı kararında bütün yasadışı sol örgütler sayıldı ancak şüphelilerin hangi örgüte üye oldukları belirtilmedi. Kararda, arama ve gözaltı kararının 72 saat süreyle uygulanabileceği belirtildi. 

‘Özgürlük hâkimi’ onaylı 

Gezi Parkı eylemcilerine yönelik beklenen ‘av’, Ankara’da dün sabah saatlerinde başlatıldı. TMK 10. madde ile görevli savcılığın başlattığı soruşturma kapsamında belirlenen adreslere operasyon düzenlenerek 26 şüpheli gözaltına alındı. Savcılığın ‘arama, gözaltı ve avukatların müvekkilleri ile 24 saat görüşmeme’ kararı kamuoyunda özgürlük hâkimi olarak bilinen TMK 10. maddeyle görevli Ankara 3 No’lu Hâkimliği’nce verildi. Savcılığın talebi üzerine jet hızıyla verilen karar 17 Haziran tarihli.
Taksim’e yayalaştırma projesinin ardından çeşitli marjinal sol gruplar, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasi partilerin ‘Taksim Dayanışma Platformu’ oluşturdukları kaydedildi. Platformun organizesinde projeyle ilgili olarak 20-50 kişilik gruplar tarafından Gezi Parkı’nda düzenli olarak basın açıklaması yapıldığı kaydedildi. Kararda, Türkiye ’de yer alan bütün yasadışı örgütlerin eylemlere destek verdikleri belirtilerek “Bu yapılara ait açık alan yapılanmalarıyla eylemlere katıldıkları ve eylemleri bir kalkışma haline getirerek etkin oldukları gözlemlenmiştir” denildi. 

Troçkistler ihmal edilmedi 

Kararda, Troçkistler gibi artık siyasi hayatın içinde yer almayan örgütlerin de sayılması dikkat çekti. Şüphelilere yöneltilen suçlamalar:
“Masum hak arama amaçlı eylemlerin arkasına sığınarak terör örgütlerinin çağrıları doğrultusunda, şiddet içerikli fiiller yaptıkları, güvenlik güçlerine ve kamu binalarına taş ve sopalarla saldırdıkları, yola barikat kurdukları, kamu malına zarar verdikleri, kamu kurumlarını işgale teşebbüs ettikleri, kolluk kuvvetlerine molotoflu, havaifişekli saldırıda bulundukları, Türk bayraklarını yaktıkları, görevli memura etkin direnişte bulunarak kasten yaraladıkları, linç girişiminde bulundukları...”
Arama ve gözaltı kararıyla ilgili, “18 Haziran 2013 tarihinden itibaren (72) saat süre içerisinde bir defaya mahsus yapılması, yazılı adreslerde, üzerlerinde, çantalarında ve otolarında elde edebilecek, örgütsel dokümanlarla suç olabileceği değerlendirilen diğer malzemelere el konulması, dijital malzemelerin kopyalarının alınmasına karar verildi” denildi.
Şüphelilerin 24 saat avukatlarıyla görüşmesi yasaklanırken, avukatların soruşturma dosyasından evrak almaması için de dosyaya kısıtlama getirildi. Kısıtlama nedeniyle zor anlar yaşayan avukatlardan Duygu Demirel ve Engin Gökoğlu müvekkillerinin hangi örgüt üyeliğiyle suçlandığını öğrenebilmek için çabaladı.

İstanbul ’da ‘terör’ baskını: 67 gözaltı

İstanbul Terörle Mücadele polisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) il ve ilçe binaları, Etkin Haber Ajansı, Atılım gazetesi, Özgür Radyo ve MLKP örgütüne yönelik 21 ilçede 94 adrese baskın düzenledi. İstanbul ve Kocaeli’de 67 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında ESP İstanbul İl Başkanı ile ilçe başkanlarının da olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin ‘Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları, eylemci grupları şiddete yönlendirdikleri, polise silah, molotof, havaifişek, taş ve sapanlarla saldırdıkları’ iddia edildi. Gözaltılar, Emniyet Müdürlüğü önünde protesto edildi. İSMAİL SAĞIROĞLU/İSTANBUL