Ankara Üniversitesi'nde Cemil Çiçek'i konuşturmadılar

Ankara Üniversitesi'nde Cemil Çiçek'i konuşturmadılar
Ankara Üniversitesi'nde Cemil Çiçek'i konuşturmadılar
Alkışlı protestoya sinirlenen Bakan toplantıyı terk ettiANKARA - Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesinde (SBF) düzenlenen 2. Türkiye-Avrupa Demokrasi Forumu'na Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, AB Dönem Başkanlığını yürüten İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp, AÜ Rektörü Prof. Dr. Cemal Talu, AÜ SBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yalçın Karatepe katıldı. Asp'ın konuşmasından sonra  Cemil Çicek kürsüye davet edildi. Çiçek, konuşmasına başlamadan önce bir öğrenci ayağa kalkarak, "Ben burada Sayın Başbakan Yardımcısı konuşmadan önce bir şeyler söylemek istiyorum" dedi. Sözlerine, "Bu ülkede 12-14 yaşındaki çocuklar asker kurşunuyla sorgusuz sualsiz öldürülmekte, Engin Ceberler öldürülmekte" diyerek başlayan öğrenci, Türkiye'de yaşamın çok pahalı olduğunu söyledi. Bu öğrencinin "Bu ülkede, elektriğe, suya, her türlü tüketim maddesine defalarca zam yapılırken, işçiler, memurlar yaşama sınırının altında bir ücretle geçinmeye mahkum edilirken, böyle bir ülkenin Başbakan Yardımcısı olarak sizin çok fazla söyleyebilecek sözü olduğuna inanmıyorum. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Şu anda kendisini protesto ediyorum böyle bir ülkeyi yönettiği için..." sözlerinin ardından öğrenciler uzun süre alkışlı protestoda bulundu. Cemil Çiçek, alkışların çok uzun sürmesi üzerine, "Çok teşekkür ediyorum bu alkışlar demokrasi adınaysa, siz hakkınızı kullandınız, müsaade ederseniz ben de konuşma hakkımı kullanayım" dedi.

 

 

-BENİ KONUŞTURMAYARAK BİR ŞEY ELDE EDEMEZSİNİZ-

 

Bakan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada dinleyenler, değerli basın mensupları da var. Bunların hepsini yarın yansıtırlar. Kamuoyu da bu konuda karar verir. Demokrasi konusunda eksiğimiz olsa da yanlışımız olsa da herkes mesafe aldığımızı gösteriyor. Şimdi konunun başlığı demokrasi, insan hakları. İnsanlar bir hakkı kullanırken bir başka hakkı ortadan kaldırmamak lazım. Beni konuşturmayarak bir şey elde edemezsiniz. Ancak siz kendi tenkit ettiklerinizin durumuna düşersiniz. Demokrasi olgunluktur. Konuşacağız, sonra çözümü birlikte bulacağız. Protestoyu anlarım ben. Protestoyu hiç şüphesiz anlarım. Bu da bir haktır ama bir başka hakkı engellememeli, onları da ortadan kaldırmamalıdır. Bu çerçevede anlaşırsak, siz şimdi burada belli bir grup olarak beni engelleyebilirsiniz, bu fiili bir durumdur. Bir güç kullanımıdır bir başka şekilde... Başka gücü elinde bulanlar da onlar onu kullanmış olur. Siz onları haksız bularak burada protesto ediyorsunuz ama farkında olmadan onların yöntemlerini kullanmış oluyorsunuz. O zaman biz orta yolu bulamayız. Orta yolu bulamayız. Doğrusu bu toplantıya gelirken bunların olabileceğini bilerek geldim."

Bir başka öğrencinin, üniversite önündeki güvenlik önlemleriyle ilgili, "Peki bu toplantının polis kordonu altında yapılmasına ne diyorsunuz?" demesinin ardından, alkışlı protesto sürdü. Cemil Çiçek, bunun üzerine, "konuşmasını bu şartlar altında yapamayacağını" ifade ederek kürsüden ayrıldı.  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek'i, Rektör Prof. Dr. Talu ile öteki yetkililer makam otomobiline kadar uğurladı. (dha)