Ankara utansın

Krizin fotoğrafı
Ekonomik krizin boyutlarını ne rakamlar ne de grafikler sokakta yaşananlar kadar iyi anlatıyor. Siyasetçilerin 'Krizi yeneceğiz' açıklamalarına karşın belediyelerin açtığı aşevlerinin önünde biriken binlerce insan krizin hangi boyutta olduğunu en çarpıcı şekliyle gözler önüne seriyor. Yurttaşlar ise Ankara'ya seslerini duyurmaya çalışıyor: Açız.
Yine de yetmiyor
Eskişehir'de 2 bin 500 kişiye yemek dağıtan aşevi yeterli gelmeyince dün ikinci bir aşevi açıldı. Vatandaşlar bu aşevinin de yetersiz kalacağını söyledi. İzmit'te ise yoksullar için yapılacak gıda yardımında insanlar birbirini ezdi, yardım ertelendi. Samsun'da yardımların gizli dağıtılması kararlaştırıldı.

ESKİŞEHİR/İZMİT/MUŞ/
SAMSUN - Uzmanlar, ekonominin halini rakamlarla, doların inip çıktığı grafiklerle anlatadursun, krizin halkın anlayacağı dilden olanı izdiham çıkan yardım dağıtımlarında, aşevi kuyruklarında yaşanıyor. İnsanlar bir poşetlik gıda yardımı için birbirini ezerken, törenlerle yeni aşevleri açılıyor. Eski utanç görüntülerinden ders alan belediyeler ramazan yardımlarını gizlilik içinde yapıyor.
Büyük şehirlere göçüp de işsiz kalanlar, dört gözle memleketten gönderilen bulguru, tarhanayı bekliyor.
Her gün 2 bin 500 kişiye yemek dağıtan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Aşevi'nin, artan talebi karşılayamaması üzerine Tepebaşı Belediyesi şehirde ikinci bir aşevi yaptırdı. Fevzi Çakmak Mahallesi'nde yapımı tamamlananan Tepebaşı Belediyesi Aşevi için 'büyük bir tören' düzenlendi. Törene Vali Sami Sönmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, DSP Milletvekili Necati Albay ile çok sayıda vatandaş katıldı. Yoksul vatandaşlar tören bitiminde
aşevinde dağıtılan bedava yemekten alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Kuyrukta kendilerine sıra gelmesini dört gözle bekleyenler, "Yeni açılan bu aşevinin de ihtiyacı karşılayacağını sanmıyoruz. Çünkü, vatandaş açlıkla karşı karşıya. Herkes burada karnını doyurmak isteyecek" diye konuştu. Tepebaşı Belediyesi yetkilileri aşevinden her gün 1000 kişilik yemek dağıtılacağını söyledi.
İzdiham çıkınca dağıtım durdu
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın
İzmit'te yardıma muhtaç ailelere yaptığı gıda yardımının dağıtılması sırasında da izdiham çıktı. Kocaeli Valiliği'nin muhtarlıklar aracılığıyla mahallelerde
isim isim belirlediği yardıma muhtaç aileler için pirinç, çay, yağ, şeker, makarna, un, zeytin, sucuk ve kuru üzümden oluşan paketler hazırlandı. Dağıtım dün sabah Kültür Müdürlüğü önünde başlatıldı.
Ancak listede isimleri bulunanların yanı sıra, erzak dağıtıldığını öğrenen diğer yoksul vatandaşlar da müdürlük önüne
akın edince izdiham çıktı. Komşuların birbirini ezdiği karışıklık sırasında bazı kadınlar kalabalıkta baygınlık geçirdi. Görevliler 20 aileye erzak paketi verdikten sonra dağıtımı durdurmak zorunda kaldı. Listede isimleri olan ailelere erzak paketlerini daha sonra gelip almaları için birer makbuz verilerek dağıtımdan vazgeçildi.
Otobüsler erzak taşıyor
Öte yandan, büyük şehirlerde yaşayan kriz mağdurları ancak köylerindeki yakınlarının destekleriyle ayakta durabiliyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nden İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi kentlere sefer yapan şehirlerarası otobüsler, yolcudan fazla çuvallar dolusu gıda maddesi taşıyor. Muş'taki şehirlerarası otobüs firmalarının sahipleri, Ankara, İstanbul ve İzmir seferlerine genellikle 10-15 yolcuyla çıktıklarını ancak tonlarca gıda maddesi taşıdıklarını söyledi. Otobüs sürücüleri,
"Muş gelir düzeyi en düşük illerimizden biri. Ancak Muşlular büyük kentlerde yaşayan yakınlarına kendi gıdalarını keserek yardımda bulunuyor" diye konuştu. Otobüsle canlı hayvan bile gönderdiğini belirten Muşlu Vahdettin Durmaz, "Akrabalarım altı yıldır İstanbul'da. Bir süre önce işsiz kaldılar. Aç kalmamaları için onlara kolilerle kavurma, peynir, yağ, pekmez, tandır ekmeği, patates, tarhana, bulgur gönderiyorum. Yünden örülen çorap ve kazaklar da kış için gelen siparişler arasında. Arada bir de canlı olarak kaz ve tavuk gönderiyorum" dedi.
Utanç görüntülerine önlem
Samsun'da ise belediyeler geçmişte yaşanan
'utanç görüntüleri'nin oluşmaması için ramazanlık gıda yardımlarını gizlilik içinde ve akşam saatlerinde dağıtıyor. Yardım paketleri, belediyelerin, muhtarlıklar aracılığıyla ve başvuruların değerlendirmesi sonucunda belirlediği muhtaç ailelere adreslerinde teslim ediliyor.
(dha/aa)