Ankara Valisi Önal: Saldırı canlı bomba işi

Ulus'ta önceki gün düzenlenen saldırıyı bombanın patlamasıyla yaşamını yitiren Güven Akkuş'un gerçekleştirdiği açıklandı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi
TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Ulus'ta önceki gün düzenlenen saldırıyı bombanın patlamasıyla yaşamını yitiren Güven Akkuş'un gerçekleştirdiği açıklandı. Akkuş'un kimliği olay sırasında kopan iki adet parmağından alınan izlerin kayıtlarla karşılaştırılmasıyla belirlendi. Ankara Valisi Kemal Önal, saldırıda kullanılan 'malzeme ve metotlara' dikkat çekerek PKK'yı işaret etti. Akkuş'un üzerinde patlayan bombada, ana patlayıcı olarak plastik A-4 kullanıldığı kesinlik kazandı. İlk incelemede; Akkuş'un, bombayı kendisinin patlattığı sonucuna varıldı. Patlamanın olduğu Anafartalar Çarşısı'nın karşısındaki Ulus Şehir Çarşısı'nın güvenlik kameralarının görüntüleri inceleniyor. Polis, bölgede bulunduğunu iddia edilen 'gözcüleri' araştırıyor.
Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı subaylar, Ulus'taki saldırının ardından önceki gece geç saatlerde toplantı yaptı. Dün de Başbakanlık'ta Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığında, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısı düzenlendi
Toplantının ardından açıklama yapan Vali Önal "Örgüt bağlantısı henüz tespit edilmedi. Çalışma devam ediyor" dedi. Olayla ilgili gözaltı olmadığını söyleyen Önal, "Saldırı Genelkurmay Başkanı'na mı, yoksa bölgeye mi yönelikti?" sorusu üzerine, "Sizinle net olan konuları paylaşacağımızı söyledim" dedi.
Saldırının canlı bomba işi olduğunu, olay yerinde bulunan kopmuş işaret ve orta parmak çözdü. Parçalanmış organlar arasında dikkat çeken iki parmak, kurbanlarla karşılaştırıldı. Olayda ölen ve yaralanan hiçbir kurbanın işaret ve orta parmağının kopmadığını belirleyen polis, yedinci bir kişinin daha parçalanarak öldüğü sonucuna vardı. Parçalanmış organlar üzerinde yapılan DNA testi de olayda yedinci bir kişinin öldüğünü doğruladı. Kopan iki parmaktan alınan parmak izleri Otomatik Parmakizi Karşılaştırma Sistemi'nde bulunan izlerle karşılaştırıldı ve Akkuş'a ait olduğu belirlendi.
Akkuş'un patlamada kopan kafasının bir kısmı Anafartalar Çarşısı'nın karşısındaki bir binanın çatısında bulundu. Akkuş'un isminin polisteki 37 kişilik 'canlı bombalar' listesinde bulunmadığı belirlendi.