Ankara ve İzmir'de gruplar polislerle çatışıyor

Ankara ve İzmir'de gruplar polislerle çatışıyor
Ankara ve İzmir'de gruplar polislerle çatışıyor

Ankara'da Kızılay'daki eylem de polisin gazlı müdahaleleri de devam ediyor. Fotoğraf: Selahattin Sönmez

Gezi Parkı eylemleri başladığı yer olan İstanbul'da göstericilerin istediği gibi sonuçlandı ve kutlamalar başladı ama Ankara ve İzmir'de göstericilerle polis arasında gün boyu yaşanan çatışmalar gece saatlerinde de devam ediyor.

Radikal.com.tr - İstanbul'da Gezi Parkı'nda nöbet tutan aktivistlere polisin müdahalesiyle başlayan ve 2 günü çatışmalarla geçen 4 günün ardından bugün polisin Taksim Meydanı'ndan çekilmesiyle yeniden barışçıl bir görünüm kazanan Gezi Parkı eylemleri, Ankara ve İzmir'de çatışmalara neden oluyor.

Ankara'da gün boyu süren gerilimin ve polis müdahalelerinin ardından göstericiler Kızılay Meydanı'na girmeyi ve burada protestolarını sürdürmeyi başardı. Ancak Kızılay Meydanı'ndan çekilen polis, Başbakanlık binasına yürümek isteyen göstericileri engellemek üzere Başbakanlık önünde olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Daha çok sol grupların yer aldığı kalabalık bir grup ise Başbakanlık yönündeki yürüme ısrarını sürdürdü ve sık sık polisle karşı karşıya geldi. Polisin çok yoğun olarak gaz bombası kullanarak müdahale ettiği, tazyikli su sıktığı göstericiler, taş ve şişelerle karşılık verdi. 

Yaklaşık 20 bin kişinin Başbakanlık binasının yanında bulunan Güvenpark’ta toplanması üzerine polis yetersiz kalınca Jandarma birliklerinden destek alındı. Kalabalığın her dakika artması ve Başbakanlık Binası’na doğru hareketlenmeleri üzerine Ankara Valisi Alaeddin Yüksel’in talimatı ile askeri birlikler de güvenlik önlemleri için devreye girdi. Başbakanlık giriş ve çıkışı yaya-araç trafiğine kapatıldı, Başbakanlık binasının çevresi Jandarma Bölge Komutanlığı’ndan gelen askeri birliklerce koruma altına alındı. Yaklaşık 100 kişilik askeri birlik polisle birlikte Başbakanlık binası önünde barikat kurdu. Çevre illerden de polis desteği istendi. 

Başbakanlık çevresinde polisle çatışan bir grup gösterici kendilerine müdahale eden polislerin etrafını çevirdi. Göstericiler kendilerine müdahale eden polislerden arbede sırasında kalkan ve copları aldı. Grup, daha sonra polis kalkan ve copuyla polise karşı direniş göstermeye başladı.

Sokaklara barikatlar kurarak bunları ateşe veren göstericilerle polis arasındaki çatışmalar yer yer devam ediyor.

Bu arada Kızılay'da gündüz çatışmaların sürdüğü saatlerde polislerin kullandığı TOMA'nın altında kalarak ağır yaralanan göstericinin tedavisi sürüyor. Güvenpark'ta yaralanarak Ankara Numune Hastanesi'ne kaldırılan bir gencin de sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor.
İzmir Basmane'deki çatışmalar sokakları savaş alanına çevirdi.

İZMİR: GÜN BOYU ÇATIŞMA
Gezi Parkı'yla ilgili yaşananlara tepki için İzmir'de de binlerce kişinin katıldığı protesto eylemi devam ediyor. Öncelikle Gündoğdu Meydanı'nda toplanan kalabalık, saat 16.30 sıralarında, TGB üyesi gençlerin önderliğinde Cumhuriyet Meydanı'na doğru Birinci Kordon'dan yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında, Kordon Orduevi'nde bulunanlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla protestoculara destek verdi. Kafeterya ve barlarda oturanlar da aynı şekilde alkışlı destekte bulundu.

Cumhuriyet Meydanı'nı dolduran grup, İstiklal Marşı'nı ve çeşitli marşları okuyarak hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı istifaya çağırdı. Eylem, daha sonra bazı grupların ayrılması, bazı grupların da Gündoğdu Meydanı'na geri dönmesiyle devam etti. Polisin, sadece Basmane Meydanı'ndaki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde güvenlik önlemlerini sürdürdüğü gözlendi. 


POLİS MÜDAHALE ETTİ, YARALANANLAR OLDU
Eylemler sırasında, Basmane'deki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı binası önüne gelen yaklaşık 500 kişilik grup ile polis arasında önce samimi diyaloglar yaşandı. Topluluktan bazıları bir kadın komiser yardımcısına Türk bayrağı verdi. Bu kişiler polislerle panzerin önünde fotoğraf çektirdi. Ancak daha sonra sol gruplar ile polis arasında gerginlik yaşandı. Bu gruptakiler polise ve Ak Parti Konak İlçe binasına doğru taş atmaya başladı. Polis ekipleri de eylemcilere su sıkarak ve gaz bombası atarak müdahalede bulundu. Basmane Meydanı'nı trafiğe kapatan grubun polisle çatışması uzun süre devam etti. 

Polisin, iki saat trafiğe kapanan Basmane Meydanı'ndan uzaklaştırdığı gruplar, Kültürpark'ın içi, Montrö Meydanı ve Çankaya yönüne doğru kaçtı. Grup bu sırada Basmane meydanı çevresinde çöp konteynerlerini devirerek ateşe verdi. Eylemciler Kültürpark içinde de büyük bir ateş yaktı. Trafikte olan ve bu olayların ortasında kalan İzmirliler de zor anlar yaşadı. Çevredeki esnaf da polis barikatına taş atan göstericilerden bazılarını dövdü. Bu sırada yaralananlar oldu. Yaralılar ambulanslarla hastaneye kaldırılırken, polis bazı göstericileri gözaltına aldı. İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay da olay yerinde ekipleri yönetti.


ALSANCAK DA KARIŞTI
İzmir'de yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı gösterinin ardından dağılmayan 1000 kişilik bir grup da Gündoğdu Meydanı ile Kıbrıs Şehitleri Caddesi arasında eylemini sürdürdü. Eylemcilerden birinin biber gazı sıkması grubu galeyana getirirken, polisin gaz attığı sanıldı. Gazdan etkilenenler maske bulmanın derdine düşerken, sosyal medyada eylemcileri içeri almadığı iddia edilen uluslararası bir kahve zinciri şubesinin camları kırıldı. Basmane'deki gruba müdahale edildiğini haber alan göstericiler daha sonra oraya gitmek için yürüyüşe geçti. 

İzmir'de de olaylar yer yer devam ediyor...


  http://www.radikal.com.tr/113592211359226

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bay beyaz yaka - agantaburi

  izmirdeki bu gomlekli pantalonlu insanlardan bahseden varmı acaba polisle beraber gezen birinin elinde bi metrelik hindistanı andıran coplar digerinin elinde sandalyedenmi kırıldıgı belli olmayan beyaz demir cubuklar acaba nedir kim bu adamlar sorularını sordurtuyor insana, ve koseye sıkıstırılıp apartmanların içine atılan gaz bombaları oralarda istiflenen insanların yuzunden patlayaan camlar nerdesin haber?ne haber?

  Biraz omurga, Radikal! - ozgurlukicin

  Izmir'de, Ankara'da insanlar şu anda demir sopalarla dövülüyor sivil polisler tarafından. Siz hala bu haberi 'gruplar polislerle çatışıyor' diye veriyorsunuz. İnsanlar sokakta canıyla boğuşuyor, sizin bunu ofislerinizin konforundan klavyenizle yazacak cesaretiniz yok. Türkiye medyası çok büyük vebalin altında. Biraz omurga, biraz, yoksa yarın çocuklarınızın yüzüne bakamayacaksınız.

  LİBERALLERİMİZ, NEREDESİNİZ YAW? - Kaptaderya-Sharkhisar

  Ey anlı şanlı liberallerimiz, neredesiniz? Ulus devletin kabuk bile değiştirmediğini, bittiğini söyleyen; hepimizde küçüklük kompleksi yaratacak kadar kötü olduğumuzu ve hep de kötü yönetilmiş olduğumuzu anlatagelen ve de hiç bir şeyimizi beğenmeyen, her şeyde Türkiye'yi haksız bulan; biraz millice duygular ortaya konacak olsa bunu küçümseyen o bilgili, faziletli, maharetli liberallerimiz, neredesiniz yahuu? Şimdi söyleyecek hiç bir şeyiniz mi yok? Yine aşk romanları mı yazmaya geri döndünüz yoksa şu son zamanlarda iyice kötüleşen o reklâmlarımı mı karalamaktasınız... Bilelim huu...

  Daha çok yazın. - kullanicikodu01

  Ağzımıza ettiler editör kardeş. Daha çok yazın ne olur. Plastik mermi sıktılar, AKP'liler saldırdı taşla, bıçakla, sopayla.

  Ya Besiktas? - user1107643

  Besiktas'ta yasananlari neden yazmiyorsunuz? Hic mi utanma arlanma yok sizde!

  Kan bulaştı - dulas

  Sosyal medyada ankara kızılay meydanında başında vurularak öldüğü söylenen insanın fotgrafı paylaşılıyor. yine ankarada polis panzerinin vatandaşı ezdiği görüntüler var ama bunlar haber olmuyor. yayınlayacaksanız bu şekilde ögrensin halk olan biteni.