Ankara Yüksel Caddesi'nde yine olay iki yaralı

Ankara Yüksel Caddesi'nde yine olay iki yaralı
Ankara Yüksel Caddesi'nde yine olay iki yaralı
Ankara'da Yüksel Caddesi'nde dün akşam yaşanan olayların devamında bugün çıkan kavgada biri emniyet amiri iki kişi yaralandı
ANKARA'DA SOKAK MAFYASI SOLCU GENÇLERE SALDIRDI


ANKARA - Başkent'in en işlek semti Kızılay'daki Yüksel Caddesinde, sivil toplum örgütlerinin caddedeki meydanda yürüttükleri etkinlikleri istemeyen esnafın tahrikiyle başlayan olaylar sürerken, biri emniyet amiri iki kişi yaralandı.
Kızılay Konur Sokak’ta üç ayrı grubun açtığı standa müdahale eden kişiler ile stand başında bekleyenler arasında kavga çıkmış, olayla ilgili 18 kişi gözaltına alınmıştı. Olayların ardından dün öğle saatlerinde çeşitli sivil toplum örgütlerine üye kişiler stand önünde toplanarak, olayları protesto eden basın açıklaması yaptı.


"Kabadayı" polisi yaraladı

 

Açıklamanın ardından bir süre daha slogan atan eylemcilere, elinde "sallama" olarak tabir edilen kesici alet bulunan bir kişi saldırdı. Bu sırada emniyet amiri Mehmet Işık saldırganın elindeki aleti almak için müdahale etti. Gruptakiler de saldırganı linç etmek istedi. Saldırgan ile müdahalede bulunan Işık yaralandı. Yaralılar ambulansla hastaneye kaldırıldı.
Polisin gruba göz yaşartıcı gaz sıkarak müdahale etmesi üzerine göstericiler taş atarak karşılık verdi. Olaylar, Konur Sokak, Mithatpaşa Caddesi ve Yüksel Caddesine açılan sokaklara taştı ve polis ile gruptakiler arasında kovalamaca yaşandı. Mithatpaşa Caddesine yönelen gruba Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’ndan (TOMA) tazyikli su sıkıldı.
Eylemciler ile polis arasında çıkan olaylar devam ederken, olayların gerçekleştiği yerdeki esnaf dükkanlarını kapatarak koruma altına almaya çalıştı.

3 kişi serbest bırakıldı

 

Diğer taraftan, önceki akşam çıkan olaylarda gözaltına alınan 18 kişiden 3 çocuk, savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Cumhuriyet Savcısı Ahmet Karabulut’a ifade veren çocuklar, ailelerine teslim edilerek, serbest bırakıldı.


Özgürlük meydanı

 

Yüksel Caddesi son yıllarda yapılan basın açıklamalarına, stand etkinliklerine ev sahipliği yaptığından 'özgür ifade platformu' olarak görülüyor. Birçok sivil toplum örgütü, açıklamalarını meydandaki İnsan Hakları Heykeli etrafında yaparken, sol gruplar, duyurularını, sergilerini cadde üzerinde açıyor. Caddedeki esnaf ise son zamanlarda, işlerini engellediğini ileri sürdükleri bu tür etkinlikleri engellemek için bölgedeki alkolikleri, tinercileri kullanmaya başlamıştı. (Radikal)