Ankara'da 108 gözaltı, 5 yaralının durumu ağır

Ankara'da 108 gözaltı, 5 yaralının durumu ağır
Ankara'da 108 gözaltı, 5 yaralının durumu ağır
Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara'da yapılan gösterilerde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün cenaze törenine katılmak isteyen 108 kişi gözaltına alınırken, çok sayıda kişi de polis müdahalesi sırasında yaralandı. Yaralılardan 5'inin durumu ağır.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA Gezi Park eylemlerine destek amacıyla Ankara’da yapılan gösterilerde kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün cenaze töreni nedeniyle dün yapılan gösterilerde, 108 kişi gözaltına alındı, çok sayıda kişi de polisin müdahalesi sırasında yaralandı. Yaralılardan 5'inin durumunun ağır olduğu bildirildi.

1 Haziran'da Kızılay'da yapılan Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybeden ve otopside, kafasına 9 mm çapında bir mermi isabet ettiği belirlenen Ethem Sarısülük için dün düzenlenen cenaze töreninin, vurulduğu yerde başlaması istendi. Ancak Emniyet izin vermedi. Buna rağmen, Kızılay’da toplanan kalabalığa polisin müdahalesi sert oldu. Polisler gün boyu Kızılay’da göstericilere defalarca biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, göstericilerin tekrar toplanma çabaları ve polisin müdahalesi gece geç saatlere kadar sürdü. Ankara Barosu Başkan Vekili Sema Aksoy’un verdiği bilgilere göre dünkü olaylarda 108 kişi gözaltına alındı.


GÖZALTINDAKİ 108 GÖSTERİCİ TEM’DE
Gözaltına alınanların darp edildiklerini bilgisini veren Aksoy, bugün sorgu işlemlerinin başlayacağını bildirdi. Gözaltındaki göstericilerin şu anda Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde tutulduğu öğrenildi.


15 YAŞINDAKİ KIZIN DURUMU AĞIR
Olaylarda yaralanan ve tedavi için hastaneye kaldırılanlardan 5 kişinin durumu ağır. Durumu ağır olduğu belirtilen kişiler arasında 15 yaşında bir genç kızın bulunduğu ve tedavisi süren küçük kızın komada olduğu ifade edildi.