Ankara'da 108 gözaltı, 5 yaralının durumu ağır

Ankara'da 108 gözaltı, 5 yaralının durumu ağır
Ankara'da 108 gözaltı, 5 yaralının durumu ağır
Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara'da yapılan gösterilerde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün cenaze törenine katılmak isteyen 108 kişi gözaltına alınırken, çok sayıda kişi de polis müdahalesi sırasında yaralandı. Yaralılardan 5'inin durumu ağır.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA Gezi Park eylemlerine destek amacıyla Ankara’da yapılan gösterilerde kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün cenaze töreni nedeniyle dün yapılan gösterilerde, 108 kişi gözaltına alındı, çok sayıda kişi de polisin müdahalesi sırasında yaralandı. Yaralılardan 5'inin durumunun ağır olduğu bildirildi.

1 Haziran'da Kızılay'da yapılan Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybeden ve otopside, kafasına 9 mm çapında bir mermi isabet ettiği belirlenen Ethem Sarısülük için dün düzenlenen cenaze töreninin, vurulduğu yerde başlaması istendi. Ancak Emniyet izin vermedi. Buna rağmen, Kızılay’da toplanan kalabalığa polisin müdahalesi sert oldu. Polisler gün boyu Kızılay’da göstericilere defalarca biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, göstericilerin tekrar toplanma çabaları ve polisin müdahalesi gece geç saatlere kadar sürdü. Ankara Barosu Başkan Vekili Sema Aksoy’un verdiği bilgilere göre dünkü olaylarda 108 kişi gözaltına alındı.


GÖZALTINDAKİ 108 GÖSTERİCİ TEM’DE
Gözaltına alınanların darp edildiklerini bilgisini veren Aksoy, bugün sorgu işlemlerinin başlayacağını bildirdi. Gözaltındaki göstericilerin şu anda Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde tutulduğu öğrenildi.


15 YAŞINDAKİ KIZIN DURUMU AĞIR
Olaylarda yaralanan ve tedavi için hastaneye kaldırılanlardan 5 kişinin durumu ağır. Durumu ağır olduğu belirtilen kişiler arasında 15 yaşında bir genç kızın bulunduğu ve tedavisi süren küçük kızın komada olduğu ifade edildi.


  http://www.radikal.com.tr/113796711379673

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  polis- vatandaş- hükümet - EOZEL76

  bu üçgende hep çatışma, hep çekişme yaşanır, yıllardır böyle gelmiş böyle gider..ama işin içine koltuk sevdası, rant hırsı, küp doldurma savaşı varsa olan herzamanki gibi başa getiren halka olur. Oy vermiş yada vermemiş.. Başbakan iktidarının başından beri hep siz -biz desede o herkese hizmet etmek zorundadır. Herkesin ihtiyacını karşılamak, refahını rahatını düşünmek zorundadır,Siz-biz deme şansı yoktur. Ayrımcılık yaparak ancak kaos sağlar. Geçmişten gelen sorunların artık bu ülkede silinmesi gerekmektedir, birlik beraberlik sağlanarak alveisi sünnisi solcusu sağcısı , kürdü türkü hep beraber birbirleirne saygıyla yaşamayı öğrenmek zorundadırlar.

  nereye gidiyoruz? - EOZEL76

  aslına bakarsanız bu direniş, bu mücadele haklı gerekli ve gecikmiş bir hareket. Türkiye'mde 10 yılı aşkın süredir süregelen bu dikte yönetimine birileri dur demeliydi. Gençlerin yüreğine ellerine sağlık 76 doğumlu biri olarak 80 ihtilalelinde çocuk olduğumdan, bilenlerden ve belgelerden aldığımız bilgilerle karşılaştırma yaparsak Türkiye böyle bir halk katılımlı direniş daha önce görmedi, sonuna kadar gitmeli. Her şehirde gözaltılar, saldırılar, insan haklarına tecavüzler.. Bunun şekli bu değil,Yetkilierin olayı kişiselleştirmek yerine oturup aklı selim bir çözüme varmaları ve dikte ruhundan kurtulmaları gerekli..

  Ankara polisi - makul

  Ankara polisi zannedildiği gibi Behzat Ç. gibi kalender adamlardan oluşmaz.Polisin en ağır ve insan hayatını hiçe sayanları Ankara polisi içinde tarihsel olarak yer almıştırlar ve işkenceci olmaları ile namlıdırlar. Dolayısıyla bunlar için yaş, cinsiyet, fiziksel hal önemsizdir: vatandaşa saldırırken ölçüleri yoktur. Buna karşın, polis terörüne uğrayan ankaralıların mutlaka ama mutlaka hukuksal mücadele vermeleri ve bu zorbaların peşini bırakmamaları gerekir.