Ankara'da 14 ayrı noktaya DHKP-C baskını

Ankara'da 14 ayrı noktaya DHKP-C baskını
Ankara'da 14 ayrı noktaya DHKP-C baskını
Adalet Bakanlığı ve AKP Genel Merkezi'ne yapılan saldırıların faillerini yakalamak için polis bu sabah Ankara Mamak'ta geniş çaplı bir operasyon başlattı.

Ankara 'da, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı'na yönelik saldırılarla ilgili 14 adrese hava destekli operasyon düzenlendi.

Hava destekli operasyonlara, özel harekat polisi, terörle mücadele ekipleri, bomba uzmanı ekipleri de katıldı. Operasyonlarda, örgüt üyesi olduğu öne sürülen bazı kişiler gözaltına alındı.
Mamak'ta, İdil Can Kültür Merkezi ve Ankara Haklar Derneği'nin de aralarında bulunduğu bazı adreslerde, arama devam ediyor.

Özel harekat polisinin kapıları kırarak girdiği adreslerde, çok sayıda örgüt dokümanına el konuldu.

Polis ekipleri, baskın düzenlenen noktalarda saldırıları düzenlediği tespit edilen Muharrem K. (35), Hasan B (55) ve Murat K.’nin (32)izini sürdü. Ancak saldırganlara henüz ulaşılamadığı öğrenildi.

ARANANLAR LİSTESİNDE
Öte yandan Hürriyet gazetesinin haberine göre Adalet Bakanlığı’na bombaları attığı iddia edilen Hasan B.’in örgütün Suriye kanadından. Hasan B.’nin Mersin ve Adana’da hakkında arama kararı olduğu da öğrenildi. Ak Parti ’ye LAW’lı saldırıyi ise Çorum nüfusuna kayıtlı Muharrem K.’nın yaptığı, yine Çorum nüfusuna kayıtlı Murat K.’nin ise gözcülük yaptığı iddia edildi. Muharrem K. ve Murat K.’nin Ankara ve Samsun’da karıştıkları olaylar nedeniyle arandıkları öğrenildi.

TEKİN ŞÜPHESİ
Şüphelilerin saldırı talimatını ise DHKP-C’nin 4 kişilik Merkez Komite yönetim kadrosunda bulunan Hüseyin Fevzi Tekin’den aldığı da ileri sürüldü. Ergenekon davasında da adı geçen Tekin’in, saldırganların yurtdışındaki bomba ve silah eğitimlerine de bizzat katıldığı iddia edildi. İstihbarat birimlerinin hazırladığı rapora göre şuan Hollanda’da olduğu belirtilen Tekin’in sık sık Yunanistan’a geçerek örgüt militanların eğitildiği Lavrion kampına gittiği de kaydedildi.

LAW SİLAHI SAVCILIKTA
Olayda kullanılan LAW’ın henüz kriminal inceleme yapılmadığı için soruşturmanın açıldığı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adli emanete kaldırıldı ögrenildi. Seri numarası üzerinden LAW’ın hangi envantere kayıtlı olduğuna ulaşılmaya çalışılıyor.

UYUYAN HÜCRELERDE İZ KAYBETTİRDİLER
Saldırıyı düzenleyen 3 şüphelinin de emri aldıktan sonra eylem gününe kadar teknik takibe yakalanmamak için hiçbir iletişim aracı kullanmadıkları, bilgileri kuryeler aracılığıyla aldıkları belirlendi. Olaydan önce keşif de yapan şüphelilerin, olaydan bir gün öncesine ait görüntüleri de tespit edildi.

SALDIRGANLAR MİT RAPORUNDA
MİT’in hazırlayarak, başta emniyet olmak üzere tüm istihbarat birimlerine gönderdiği 105 kişilik eylemci listesinde Hasan B.’nin 32’nci, Muharrem K.’nin ise 45’nci sırada yer aldığı öğrenildi. MİT, örgütlerin uyuyan hücrelerinin tekrar uyandığını ve eylem hazırlığında olduğu raporunu hazırlamış, eylem için talimat verilen 105 kişilik bir liste hazırlamıştı. Eylemcilerin kimlik bilgileri ve fotoğraflarının da yer aldığı MİT raporundaki kişilerin çoğunluğunu ise DHKP-C örgüt üyeleri oluşturuyor.


  http://www.radikal.com.tr/112621611262164

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "taseron orgut" - keryil

  ben de bu tamlamadan sikildim arkadas, neden bunca sik kullaniyorsunuz onu da anlamiyorum. tum orgutler mi baskasinin isini yapiyor, gercekten ideolojik eylem yapan bir orgut yok mu? e ama oyle yaptiklari iddiasiyla yargilaniyor bu orgutler? yani dhkp-c gibi hem koklu hem de ne istedigi ortada bir militan orgut gercekten kendi devrimi icin mucadele ediyor olamaz mi? ha devrimi istemezsin, veya dhkp-c'nin mucadele tarzini yanlis bulursun, adam oldurmeyi hicbir sart altinda onaylamazsin vs. bunlar farkli seyler. taseronlukla alakasi yok. fakat basbakan yine bir kuyuya tas atti, memleketteki herkes tas atmayi marifet saniyor simdi. "taseron" kotu kisi demek degil, baskasinin isini yapan demek. dhkp-c ve turkiye'yi, hem eylem hem arguman olarak yan yana koyarsaniz hangisinin daha cok taseronluk yapmakta oldugu cok bariz. yahu daha gecen gun nato askerleri topraklarimiza fuze sistemi kurdu, ondan once multeci kamplarina turk parlamenterler "guvenlik gerekcesiyle" alinmadi, daha bu siralar "muhalifleri silahlandirsak mi" diyen batidan cok once isyancilara (sizin ve benim paramla adam oldursunler diye) silah saglandi, siz hala dhkp-c'nin pesindesiniz. dhkp-c komple taseron olsa ne yazar buna taseronlugun yaninda?

  Deniz1978 in yorumu çok dogru - Gerçekleri gosteren

  Radikaldan açikçasi beklemezdim, yazilim ve anlatilma $ekli alinti oldugu çok bellidir. Ayrica bu fasist, bölücü ve gerici iktidarin adlandirdigi DHKPC, ergenekon operasyonlarin hedefi DOGRUYU KAMUOYUNA sunan alimler, gazeteciler, dernekler ve ciddi bir anlamda iktidara zarar verecek zihniyetleri yok etme operasyonlardan baska bir sey degildir. Samimi, durust olmak lazim, haksizliga hiç bir $ekilde taviz vermemek lazim.

  Taşeron örgüt yok edilmeli - PAN-ZEHİR

  DHKPC denen taşeron örgütün palazlanmadan bitirilmesi gerekiyor. Avukat yapılanması, sendika yapılanması, grup yorum, tüm bunların ortadan kaldırılması şarttır. hak eşitlikk anlayışları masum insanları öldürmek olan bu canilere nefes bile aldırılmamalıdır.

  Dogrulari Yazin - deniz1978

  Haberin hic oynanmada direk Polis'den alindigi ne kadarda belli oluyor.. Gercekleri yazin, Muhalif kesime suan uygulanan top yekün bir yok etme politikasi var buna alet olmayin, Insanlar hedef gösterilerek Katliamlari mesrulastirilmaya calisiyor.. Ocaktan beri tüm demokratik Muhalif Dernekler, Sendikalar, Avukatlar Memurlar Isciler Ögrenciler Gözaltinma alinip haklarinda uydurulmus belgelerle Tutuklaniyor, 3 aydir ayni seyleri yazip ciziliyor, Halki kandirmaktan vazgecin, Bunlara Alet olmayin.. Baris??? hangi Baris, Acik Fasizm' in uygulandigi bir ülkede Neyden bahsediyorsunuz Siz? Sizin göreviniz arastirip Gercek Haber yapmak, uydurma degil.. Bu insanlarin katledilmesinde rol almak istemiyorsaniz, Üc Maymunu oyanamaktan vazgecin