Ankara'da 21 adrese DHKP-C baskını

Ankara'da 21 adrese DHKP-C baskını
Ankara'da 21 adrese DHKP-C baskını
AKP ve Adalet Bakanlığı saldırılarının zanlılarını arama çalışmaları kapsamında bu sabah 21 adrese baskın düzenlendi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırıyla ilgili DHKP-C'ye yönelik özel harekat birimine ait helikopterle hava destekli operasyon düzenledi.

Operasyon, sabah 05.45'te Liman- İş Sendikası'nda başladı. Dış kapıyı kırarak içeri giren polis, kişi ve parmak izi araması yaptı. Yaklaşık 2 saat süren arama, saat 08.00 civarında sona erdi. Polisin, hiçbir evrak almadığı bildirildi. Liman-iş Sendikası’nın 1992-1999 arasında genel başkanlığını yapan Hasan Biber'in, Adalet Bakanlığı’na yapılan el bombalı saldırının faili olarak arandığı açıklanmıştı.Operasyon kapsamında, DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nda da arama yapılıyor. Polis, sendikanın bulunduğu iş hanına girişlere izin vermiyor. Genel-İş Sendikası'nın genel merkezindeki arama sürüyor.

HELİKOPTERLİ OPERASYON
Sabahın ilk saatlerinde aralarında Emniyet'in üst düzey yetkililerinde aralarında bulunduğu terörle mücadele uzmanları helikopterle Ankara Atatürk Lisesi'nin Sıhhıye'deki bulunan bahçesine iniş yaptı.

Polis yetkilileri, Liman- İş Sendikası Genel Merkezi'nde yapılan aramaları yerinde gözlemledikten sonra yine aynı helikopterle bu kez Ulus'taki Genel- İş Sendikası Genel Merkezi'nin bulunduğu bölgeye geçti.

‘ÜST DÜZEY YÖNETİCİ GÖZALTINDA’ İDDİASI
Helikopter destekli operasyona Özel Harekat Timleri de katılırken, 2 sendikanın dışında 19 yerde de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda şu ana kadar 4 kişinin gözaltına alındığı ve gözaltına alınanlar arasında örgütün Ankara il sorumlusunun da olduğu ileri sürüldü.

20 Mart’ta meydana gelen saldırıların ardından geçtiğimiz hafta Mamak’ta 14 ayrı noktaya baskın düzenlenmiş ancak saldırıların failleri olarak aranan Muharrem Karataş, Murat Korkut ve Hasan Biber'e ulaşılamamıştı. (dha, aa)

Sendikalardan DHKP-C operasyonlarına tepki: Bizimle alakası yok