Ankara'da 21 adrese DHKP-C baskını

Ankara'da 21 adrese DHKP-C baskını
Ankara'da 21 adrese DHKP-C baskını
AKP ve Adalet Bakanlığı saldırılarının zanlılarını arama çalışmaları kapsamında bu sabah 21 adrese baskın düzenlendi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırıyla ilgili DHKP-C'ye yönelik özel harekat birimine ait helikopterle hava destekli operasyon düzenledi.

Operasyon, sabah 05.45'te Liman- İş Sendikası'nda başladı. Dış kapıyı kırarak içeri giren polis, kişi ve parmak izi araması yaptı. Yaklaşık 2 saat süren arama, saat 08.00 civarında sona erdi. Polisin, hiçbir evrak almadığı bildirildi. Liman-iş Sendikası’nın 1992-1999 arasında genel başkanlığını yapan Hasan Biber'in, Adalet Bakanlığı’na yapılan el bombalı saldırının faili olarak arandığı açıklanmıştı.Operasyon kapsamında, DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nda da arama yapılıyor. Polis, sendikanın bulunduğu iş hanına girişlere izin vermiyor. Genel-İş Sendikası'nın genel merkezindeki arama sürüyor.

HELİKOPTERLİ OPERASYON
Sabahın ilk saatlerinde aralarında Emniyet'in üst düzey yetkililerinde aralarında bulunduğu terörle mücadele uzmanları helikopterle Ankara Atatürk Lisesi'nin Sıhhıye'deki bulunan bahçesine iniş yaptı.

Polis yetkilileri, Liman- İş Sendikası Genel Merkezi'nde yapılan aramaları yerinde gözlemledikten sonra yine aynı helikopterle bu kez Ulus'taki Genel- İş Sendikası Genel Merkezi'nin bulunduğu bölgeye geçti.

‘ÜST DÜZEY YÖNETİCİ GÖZALTINDA’ İDDİASI
Helikopter destekli operasyona Özel Harekat Timleri de katılırken, 2 sendikanın dışında 19 yerde de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda şu ana kadar 4 kişinin gözaltına alındığı ve gözaltına alınanlar arasında örgütün Ankara il sorumlusunun da olduğu ileri sürüldü.

20 Mart’ta meydana gelen saldırıların ardından geçtiğimiz hafta Mamak’ta 14 ayrı noktaya baskın düzenlenmiş ancak saldırıların failleri olarak aranan Muharrem Karataş, Murat Korkut ve Hasan Biber'e ulaşılamamıştı. (dha, aa)

Sendikalardan DHKP-C operasyonlarına tepki: Bizimle alakası yok


  http://www.radikal.com.tr/112653411265346

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kafalarına göre baskın! - zebda

  Kısaca dhkpc ye darbe adı altında ne kadar sol tabanlı kuruluş ve kişi varsa içeriye alma operasyonu bu..yaşın yanında kuru da yanıyor resmen! devran dönecek!

  bu saldirganlik neden - b adali

  psikolojik ustunlugu kaybeden polis den her hafta ayni nakarat, yasal kurumlari tahrip et halka goz dagi ver. Artik bunlari kimse takmiyor bosuna cebellesmeyin.

  Demokrasi biraz bol geliyor - velmas75

  İntihar eylemleri, bombalama, Roketatarlı saldırı, uzun namlulu silahlarla saldırı yapacaksın. Sonrada Devlet saldırıyor diye pişkin pişkin feryad edeceksin. Siyaseti demokratik ortamlarda yapmaya gücü olmayan acizlerin Teröre baş vurması her zaman yasal karşılık bulacaktır.. pkk nın eylemlere son vermeye meyletmesi ertesinde DHKP-C Terörünün tırmanması manidardır..

  Adalet istiyoruz - deniz1978

  18 Ocak’tan bugüne kadar tutuklanan tüm devrimcilerin suçu AKP’nin halk düşmanı uygulamalarına karşı çıkmalarıdır. AKP milyonlarca insanımızın evlerini ‘kentsel dönüşüm’ adı altında yıkarak büyük bir rant elde etmek ve insanlarımızı borç yükü altına sokmak istiyor. Devrimciler halkla birlikte bu yıkım projesine karşı direniyorlar. AKP sağlık alanındaki emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerinin isteği doğrultusunda sağlıkta yapmak istediklerini devrimci sağlıkçılar ‘Sağlıkta Değişime Hayır’ diyorlar. Devrimci Gençlik ‘Parasız eğitimi’ istiyor. Belediye ve maliyede çalışan emekçiler devrimcilerin öncülüğünde belediye ve maliyede ‘eşit işe eşit ücret’ istiyorlar. ‘Rant için değil halk için’ diyor devrimci mühendisler, devrimci öğretmenler AKP’nin eğitimdeki faşist uygulamalarına karşı çıkıyorlar. Devrimci avukatlar tüm bunları sahipleniyor, AKP zulmüne karşı çıkıyorlar. İşte AKP’nin tahammülsüzlüğü bundandır. AKP’nin kimseye karşı tahammülü kalmamıştır. Ama kendilerine karşı en ciddi mücadeleyi veren, programlarının uygulanmasına engel olan devrimciler olduğu için devrimci kurumları, evleri basıp devrimcileri tutukluyor. Böylece devrimci örgütlülükleri dağıtmak, bitirmek istiyorlar. AMA başaramayacaklar. AKP hiçbir zaman arzuladığı dikensiz gül bahçesini bulamayacak, bunu yaratamayacaktır. AKP her zaman karşısında direnen devrimcileri, halkı bulacaktır. AKP zulmü egemen olmayacaktır.

  Neden - anaximenes

  Sivas Katliamının, faili 'meçhul' cinayetlerin, gözaltında işkence ile öldürüp kaybedilenlerin faillerini bu kadar büyük bir 'aşk' ile aramıyorsunuz. Şimdi de işçi sendikalarına saldırıyorlar. Kürt kanaat önderleri, akil adamlar, sürecin sair destekçileri Türkiye'nin demokratikleşeceğine gerçekten inanıyorlar mı..

  Önce CHD-Avukatlari Sonra KESK simdide Isci-Sendikalari - deniz1978

  Türkiye’de iktidara muhalefet eden, gerçekleri açıklayan, halkı bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesi etrafında örgütleyen, halka umut ve coşku taşıyanlar her daim siyasal iktidarın baskı ve zoruyla karşılaşıyorlar. AKP iktidarı bu baskı ve zoru en çok kullanan iktidarlardan oldu. Bu saldırılar ve gözaltlılarla devrimcileri sindiremeyeceksiniz. Zavallılar! Saldırmaya devam edebilirsiniz. Siz saldırdıkça biz de adalet haykırışımızı daha da yükselteceğiz. Nasıl ki ekmek her gün gerekliyse; adalet de bundan daha fazla gerekli insanlığa. Biz, ülkemizde azgınca uyguladığınız faşist terörünüzü ve buna karşı mücadele edenlere dayatılan bedelleri bilerek girdik bu kavgaya. Siz, uşaklığınıza devam edin, biz onurlu, şerefli yaşamaya devam edeceğiz. Ayak bağınız olmaya, ezilen tüm dünya halklarını sahiplenmeye devam edeceğiz. AKP haklarımızı gasp ediyor. Emeğimizi, örgütlenme hakkımızı, özgürlüğümüzü gasp etti. Haklarımız için savaşacağız. AKP‘nin hukukunun tuğlası yalan, harcı faşizmdir. Faşizmi yeneceğiz. Biz bu halkın sanatçıları, avukatları, emekçileri, gençliğiyiz. Her gün polis operasyonuna uyanır ülkemiz. Ama bizi bitiremezsiniz. Çünkü tarihi biz yazıyoruz. Adalet istiyoruz, alacağız. HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ