Ankara'da 23, İstanbul'da 9 Gezi tutuklaması

Ankara'da 23, İstanbul'da 9 Gezi tutuklaması
Ankara'da 23, İstanbul'da 9 Gezi tutuklaması
Gezi Parkı eylemlerini organize ettikleri ve örgüt adına şiddet eylemine katıldıkları suçlamasıyla mahkemeye sevkedilen 26 kişiden 23'ü tutuklandı. Eylemler dün gece de devam etti. İstanbul'da da 9 kişi cezaevine konuldu

ANKARA - Başkentte Terörle Mücadele Kanununun 10. maddesiyle görevli cumhuriyet savcılarına ifade veren 26 zanlı, tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi. Nöbetçi mahkeme 26 zanlıdan 23'ünün tutuklanmasına, diğer 3 zanlının ise adli kontrol kapsamında serbest bırakılmasına karar verdi.

Bu arada mahkeme devam ederken rahatsızlanan acil tıp teknisyeni bir zanlı Ankara Adliyesi'ne gelen 112 Acil Sağlık ekiplerince ambulansta tedavi edildi. Duruşmanın devam ettiği sırada adliye dışında toplanan bir grup slogan atarak içerideki arkadaşlarına destek verdi.EYLEMLER DEVAM ETTİAnkara Kennedy Caddesi'nde barikat kurarak yol kapatmak isteyen gruba polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Taksim Gezi Parkı protestolarına destek vermek isteyen bir grup Kennedy Caddesi'nde barikat kurarak yol kapatmak istedi. Polis, barikat kuran gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından grup ara sokaklara dağıldı. Ara sokaklara kaçan göstericiler ile polis arasında kovalamaca yaşandı. Müdahale sırasında bir göstericinin biber gazından etkilenerek fenalık geçirdiği görüldü.

 

İSTANBUL 'DA 9 TUTUKLAMA

İstanbul'da 2 gün önce 21 ilçedeki çok sayıda adreste gerçekleştirilen operasyonlarda, ESP ve MLKP üyesi olduğu öne sürülen 67 kişi gözaltına alınmış, 33 kişi perşembe günü Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilmiş,18 kişinin "terör örgütü üyeliği" ve " kamu malına zarar vermek" gibi suçlardan tutuklanmasına karar verilmişti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce gözaltına alınan 34 şüpheli daha dün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına getirildi. Savcılık sorguları tamamlanan şüphelilerden 17'si serbest bırakılırken 17 şüpheli ise "terör örgütü üyeliği" ve "kamu malına zarar vermek" suçlamasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye ifade veren şüphelilerden 9'u "terör örgütü üyeliği" ve "kamu malına zarar vermek" suçundan tutuklandı. 8 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (dha, aa)


  http://www.radikal.com.tr/113866211386626

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @FransaGurbet - farika

  Adliyeye giriş şekillerinden suç biçerseniz insanlara nasıl yapıcı diyalog olacak anlamıyorum. Ben fotoğrafa bakıp bunlar suçsuz demedim ki, ne kendilerini tanırım, ne de davalarında bulundum, kısaca bilmiyorum.. Molotof attılarsa yargılansınlar ama zafer işareti yapanları doğrudan yaftalayacaksanız zaten yargıya gerek kalmadı demek. Biraz daha sakin kafayla yorumları okumanız eminim siz de ne yazdığımı farkedecekseniz. "zafer işareti yapan aşırı soldur molotof atar" ya da "başaörtüsü takan gericidir" gibi önyargılardan herkesin kendini kurtarabilmesi dileğiyle.

  Yorumlari iyi niyetli okumak - FransaGurbet

  @farika nickname li arkadas, yazdigim mesajlardan yazdigin mesaji çikardiysan, diyecek fazla sozum yok, zira, yapici dialog olmasi için az da olsa iyi niyet gerekiyor...

  Yorumcular fotoğraftan suçluyu bulmuş - farika

  Yorumcularımız fotoğrafta zafer işareti yapan birini görünce doğrudan "aşırı sol" olduğuna, oradan da kamu malına zarar verip, taş attığına ikna olmuş. Yargı sistemini tümden kaldırıp, fotoğraftan suç yaratan bu arkadaşlara bırakalım adaleti, mahkemeleri boşuna meşgul etmeyelim.

  polise tas atmak, kamu malina zarar vermek... - FransaGurbet

  @m.rozbilen nickname li arkadas, Turkiye de protesto yapmak serbest (izin almak sartiyle). Bu nedenden oturu, hukuken gezi eylemlerine katilan butun insanlari içeri almak mumkun deyil. Oteki yandan, gezi olaylari o kadar buyuk tu ki, butun suçlulari (polise tas atmak, kamu malina zarar vermek...) içeri atmak oldukça guç. Bu nedenden oturu, sadece insanlari yasa disi davranislara tesvik eden insanlar tutuklaniyor. Bu sence anlasilir deyilmi?

  her suçlu cezasini çekmeli - FransaGurbet

  Tutuklanlarin çogu asiri sol uyesi. Adliyeye girislerini bir izleyin. Zaten bu haberin fotografinda da gorunuyor. Bunlar gezi olaylarina katilan apolitik (yani politika ile ilgisi olmayan) insanlar deyil. Asiri sol a ifade ozgurlugu çerçevesinde saygi duyuyorum; fakat yasa disi eylemlere katilanlar, elbet cezalarini çekecek.

  GEZİ EYLEMLERİNİ BU TUTUKLANANLAR MI YAPTI YANİ? - m.rozbilen

  Gezi eylemlerinde yüzbinlerce insan katıldı.Sorumlu sadece Ankarada tutuklanan 23,İstanbulda tutuklanan 18 kişiden mi ibaret.Bence tutuklayacaksanız hepsini tutuklayın,hem adaletiniz yerini bulsun hem de akılları başlarına gelsin.Direniş yapmak ne demekmiş görsünler.Tabi bebekleri, çocukları da unutmayın.Onlar da katıldı çünkü.