Ankara'da 23, İstanbul'da 9 Gezi tutuklaması

Ankara'da 23, İstanbul'da 9 Gezi tutuklaması
Ankara'da 23, İstanbul'da 9 Gezi tutuklaması
Gezi Parkı eylemlerini organize ettikleri ve örgüt adına şiddet eylemine katıldıkları suçlamasıyla mahkemeye sevkedilen 26 kişiden 23'ü tutuklandı. Eylemler dün gece de devam etti. İstanbul'da da 9 kişi cezaevine konuldu

ANKARA - Başkentte Terörle Mücadele Kanununun 10. maddesiyle görevli cumhuriyet savcılarına ifade veren 26 zanlı, tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi. Nöbetçi mahkeme 26 zanlıdan 23'ünün tutuklanmasına, diğer 3 zanlının ise adli kontrol kapsamında serbest bırakılmasına karar verdi.

Bu arada mahkeme devam ederken rahatsızlanan acil tıp teknisyeni bir zanlı Ankara Adliyesi'ne gelen 112 Acil Sağlık ekiplerince ambulansta tedavi edildi. Duruşmanın devam ettiği sırada adliye dışında toplanan bir grup slogan atarak içerideki arkadaşlarına destek verdi.EYLEMLER DEVAM ETTİAnkara Kennedy Caddesi'nde barikat kurarak yol kapatmak isteyen gruba polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Taksim Gezi Parkı protestolarına destek vermek isteyen bir grup Kennedy Caddesi'nde barikat kurarak yol kapatmak istedi. Polis, barikat kuran gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından grup ara sokaklara dağıldı. Ara sokaklara kaçan göstericiler ile polis arasında kovalamaca yaşandı. Müdahale sırasında bir göstericinin biber gazından etkilenerek fenalık geçirdiği görüldü.

 

İSTANBUL 'DA 9 TUTUKLAMA

İstanbul'da 2 gün önce 21 ilçedeki çok sayıda adreste gerçekleştirilen operasyonlarda, ESP ve MLKP üyesi olduğu öne sürülen 67 kişi gözaltına alınmış, 33 kişi perşembe günü Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilmiş,18 kişinin "terör örgütü üyeliği" ve " kamu malına zarar vermek" gibi suçlardan tutuklanmasına karar verilmişti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce gözaltına alınan 34 şüpheli daha dün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına getirildi. Savcılık sorguları tamamlanan şüphelilerden 17'si serbest bırakılırken 17 şüpheli ise "terör örgütü üyeliği" ve "kamu malına zarar vermek" suçlamasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye ifade veren şüphelilerden 9'u "terör örgütü üyeliği" ve "kamu malına zarar vermek" suçundan tutuklandı. 8 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (dha, aa)