Ankara'da 40 yıllık ağaçlar sabaha karşı söküldü!

Ankara'da 40 yıllık ağaçlar sabaha karşı söküldü!
Ankara'da 40 yıllık ağaçlar sabaha karşı söküldü!
Vatandaşın tepkisinden çekinen Ankara Büyükşehir Belediyesi, Şentepe'ye yapılması planlanan teleferik hattı boyunca yer alan 40 yıllık ağaçları sabaha karşı sökme yoluna gitti.

Ani bir sahur operasyonu ile başlayan ağaç sökme eylemini fark eden halkın tepki göstermesi üzerine alana çevik kuvvet ekipleri ve TOMA’lar gönderildi.

Büyükşehir Belediyesi, teleferik projesinin ikinci durağına denk gelen yarım asırlık ağaçları sökme kararı aldı. Gezi Parkı eylemleri nedeniyle vatandaşın tepkisinden çekinen ekipler, ağaçları dün sabaha karşı 03.30’da sökmeye başladı. Mahalle sakinleri ağaçların kesileceği endişesiyle dört duraktan oluşan teleferiğin Yunus Emre kavşağına yapılacak olan ikinci durağının başka bir yere taşınmasını istemişti.

200 KİŞİLİK GRUP PROTESTO ETTİ

Hürriyet 'in haberine göre, gece yarısı operasyonuna tepki gösteren yaklaşık 200 kişilik grup da kavşaktaki 40 yıllık çam ağaçların sökülmesini tepkiyle karşıladı. Yenimahalle’de oturan vatandaşlar ağaçların söküldüğü alana gelerek belediyeyi protesto etti. Tepkilerini dile getiren vatandaşlar her akşam ağaçların söküldüğü alanda toplanarak protesto yapma kararı da aldı. Vatandaşın ağaçların sökülmesini protesto etmesi üzerine bölgeye çevik kuvvet ekipleri ve TOMA’lar sevk edildi.

Teleferiğin ikinci durağının yapılacağı bin 475 metrekarelik Yunus Emre Kavşağı’nda yaklaşık 35 kara çam bulunduğunu aktaran çevre sakinleri ağaçların ise 40 yıllık olduğunu hatırlattı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri 1 Temmuz’da teleferiğin istasyonunun yapılacağı yeşil alanı tahta paravanlarla çevirmişti.

İlk aşamasının şubat ayında, ikincisinin ise bir yıl sonra bitirilmesi planlanan teleferiğin yapımının ilk zamanlarında belediye, gelen tepkiler üzerine paravanları kaldırmak zorunda kalmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/1142829114282913

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  maren. - Clear

  CleaN değil CleaR...İkisi çok farklı şeyler...Ayrıca "kullanıcı adımla" da,verdiğim bilgilerle de uyuşurum.CleaR olmak,böyle bir şey...

  :):) İzmir'i severim tatil zamanı üye olmuştum CLEAR - maren

  Dün akşam olduğu gibi bu akşam da forum var 'göbekte'foruma bekleriz Yaptığım yorumlara dikkat etmişsen 'Temiz insan' beni bilen bilir. Nicklere, şehirlere, doğum tarihlerine takılırsak eğer bu iş olmaz sen mesela nickinle ne kadar uyuşuyorsun bu akşam bekliyorum .geçmişte yaptığım yorumlarıma dikkat etmişsen eğer okuduğum okul sana göz kırpıyor:):)koskoca gazeteler yalan yanlış haber yapıyor ben bilgilerimi yanlış yazmışım içeriğe bak bekliyorum unutma bir kaç tane enstrüman olacak ellerimizde

  maren,Yeme Bizi! - Clear

  Doğma büyüme Ankara Yenimahalle'li olduğunu yazmışsın,22 yaşındaymışsın ve "gece gece oyuna getirildiğini,sabahleyin durumu annenden öğrendiğini" yazıyorsun.Yani yanılmıyorsam hala orada ikamet ettiğini ima ediyorsun.Ama merak ettim ve sayfana girdim,bugüne dek 31 yorum yazmışsın ve YAŞADIĞIN ŞEHİR olarak İZMİR diye belirtmişsin.HANGİSİNE İNANALIM? Yoksa "Yalandan kim ölmüş" mü diyelim?

  LİKAPA'ya ( ben oralıyım) - maren

  Doğma büyüme yenimahalleliyim 22 yaşındayım. Evimin hemen bir sokak üstü o ana cadde (göbek deriz oraya biz) 202nin son durak yeridir. durağım yanında ekmek bayisi vardır her sabah annem işe gitmeden ekmek alır evdenden bir tas bulgur götürür giderken güvercin doludur orası güvercinden geçilmez ablamla yaşıt orası ablam doğdugunda yeni dikilmiş fidanları bizim evin önundeki bahçeyi de otopark yapmak istediler yaptırmadım ben yaptırmadım gıttım yenimahlle beledıyesıne şikyet ettim üstüne küçük çam, üzüm , lale diktim ben 11 sene bahçeli gecekonduda yaşadım dedem ile babaannem doğa aşığı yaptılar ağaçlar için, ektiğimiz nanelerin üzerinden geçenlerle çok kavga etmişimdir ediyorum da hala bazısı beni çevre ya da ziraat mühendisliği okuduğumu sanıyor hayır ben edebiyat okuyorum.Ağaçlar kesilmeden 1 gün önce markete gitmek için oradan geçerken kuşların yaoğunlugundan göbeği baştan sona dolanıp geçtim nedir kuşlar yemek yiyor orası onların yuvası ve Yunus Emre'nin büstü orada gece gece aptal yerine konulduk haberimiz yoktu.Ertesi gün sabah annem ağlayarak eve geldi ve yapılan cinayeti söyledi kaç gündür ağaçların üzüntüsünden uyuyamıyor BURASI BİZİM, BİZ HALKIZ DOĞA VERDİKLERİNİ ALIR DOĞA SİZDEN HİÇBİR ŞEY İSTEMİYOR BANA DOKUNMAYIN DİYOR SADECE dümdüz etmişler koca koca çukurlar korkunç bir manzara hormonsuz gıdalar, temiz hava, temiz su yalnızca doğadadır doğayı kirletiyorsunuz her şeyimiz zehirli A.O.Ç'den sağlıklı süt ürünleri meyve suları tüketmeyi hepimiz istiyoruz ama orayıda mahvettiler YETER YETER YETER YETER................

  AĞAÇ - HARAYDIN

  Yobazlar ağaç sevdası ile ağaç kesmeyi karıştıranlardır. Ağaç sevdası kişi başına 100 ağaç dikinceye kadar her boşluğa ağaç dikmek ve her boşluğu betonla kapatmamaktır. Elbette gerektiği yerde ağaç kesilir. Yani teleferik yapmak da ağaç dikmek te yapılması gereken iştir. Marifet niye ağaç kestin değil, neden yol kenarlarında 5 sıra ağaç olacak bboşluk yok, neden kişi başına 50m2 yeşil alan yok, neden her binada kişi başına üç otopark yok, ikisşi ağaç altında açık otopar değil, niye kişi başına 3 ağaç dikecek boşluk yok? Neden konutların yüzde 20 si 20//10//5//3//1 bin m2 bahçeli ev değil? Neden her şehirde kişi başına 100 ağaç yok. Kesme paranoyasına kapılanlar neden takip etmiyorsunuz, elbette teleferik için altta kalan ağaç kesilir.nEDEN BELEDİYE ARSA SATAR DA her boşluğuna ağaç dikmez?

  Birde ağaç dikin - kaşınan adam

  Başbakan, kuş sütü eksik iftar sofralarında esip gürleyip etrafa öfke saçacağına eline iki fidan alsın,tüm medyayı da çağırsın.o iki fidanı dikip hem kendi belediye başkanlarına hemde halka örnek olsun.Yaparmı? bence yapmaz din istismarı ile daha kolay oy toplamak varken yapmaz.11 senedir halka örnek olmak için elinde iki fidanla gören oldumu?

  Ramazan Kesimi - X120

  İ.Melih Gökçek'in ağaçları gece kesmesinin sebebi halkın tepkisinden korkması değildir bence, fesat olmayalım. Dikkatinizi çekerim; adam iftardan sonra imsaktan önce kesiyor ki, oruç ağzıyla katliam yapmasın. Her şeyin bi şeyi var1