Ankara'da anket skandalı

Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, özel bir şirket aracılığıyla öğrencilerle yaptığı anketin faturasını öğrencilere kesti, 100 bin öğrenciden 1.5'ar milyon lira toplanırken Anket işi ihaleyle bir şirkete verildiği halde anketör olarak öğretmenler kullanıldı.

ANKARA - Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, özel bir şirket aracılığıyla öğrencilerle yaptığı anketin faturasını öğrencilere kesti, 100 bin öğrenciden 1.5'ar milyon lira toplanırken Anket işi ihaleyle bir şirkete verildiği halde anketör olarak öğretmenler kullanıldı. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim'den toplanan paraların hemen iadesi istendi.
Cumhuriyet gazetesinin dünkü sayısında yer alan anket skandalı, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün açtığı ihaleyle başladı. Rehberlik ve Araştırma Merkezi, 'öğrencilerin eğitim düzeyini yükseltmek; psikolojik, sosyal ve duygusal yönden desteklenmelerine yardımcı olmak' için 'Sorunlarıma Bakış' adı altında bir anket hazırladı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, anketi ilçede okullarındaki yaklaşık 100 bin öğrenciye uygulatmak için bir ihale açtı. İhale, VTS Veri Toplama Sistemleri Şirketi'ne verildi. Ancak fatura öğrencilere kesildi.
Kaymakam da onayladı
Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldırım, 28 Eylül'de kaymakam Hayati Soylu'ya bir yazı göndererek, "VTS Veri Toplama Sistemleri Ltd. Şti.'ne işin yaptırılması ve test başına ödenecek 1.5 milyon liranın öğrencilerden toplanması, müdürlüğümüzce uygun görülmektedir. Makamınızca da uygun görüldüğü takdirde onaylarınıza arz ederim" dedi. Soylu da onay verince, şirket anketi tüm okullarda uygulamaya başladı. Ancak anketör olarak okullardaki öğretmenlerin kullanılması, öğrencilerden zorunlu olarak 1.5 milyon lira toplanıp makbuz bile verilmemesi, gerilime neden oldu. Bazı öğretmenler para toplamayı reddedince, öğretmenlerle okul yönetimleri arasında tartışma yaşandı.
Eğitim-Sen 2 No'lu Şube Başkanlığı, olayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne iletti. Olaya el koyan İl Milli Eğitim, dün Yenimahalle İlçe Milli Eğitim'e 'çok acele' damgalı bir yazı göndererek 'para toplanmaması, toplanmış paraların da hemen iadesi' talimatını verdi.