Ankara'da askeri helikopter düştü

Ankara'da askeri helikopter düştü
Ankara'da askeri helikopter düştü
Ankara'da düşen askeri helikopterde dört asker şehit oldu. Görgü tanıkları: Çok alçaktan uçuyordu
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde görev uçuşu gerçekleştirirken askeri helikopter düştü. Eğitim uçuşu yapan skorsky tipi askeri, helikopterle Gölbaşı merkezine 16 kilometre uzaklıkta Bağla ilçe yol ayrımı yakınlarında düştü. Genelkurmay’dan edinilen bilgiye göre; uçuş planında beş personel bulunuyordu. Görgü tanıklarının ifadesine göre bir kişinin kazadan hemen sonra gelen sağlık ekiplerince götürüldüğü ifade edildi. Enkaz üzerinde AFAD ve 112 Acil Servis ekiplerinin çalışması sonucu dört cenaze çıkarıldı. Cenazeler ambulanslarla olay yerinden götürüldü.

Radikal’e konuşan görgü tanıkları, “Burada sık sık askeri helikopterler uçuş yapıyor. Bu helikopter bugün çok alçak ucuş yapıyordu. Düştüğü yere yakın bir yerde ahıra çok yaklaşınca iniş yapacaklarını zannettik. Tekrar yükselişe geçmeye çalıştı. Fakat, yüksek gerilim hattı kablolarına takılarak düştü” dediler.

 

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden helikopter kazasıyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bugün (17 Aralık 2013 tarihinde) saat 11:00 sularında, Ankara-Konya karayolu Balâ yol ayrımı 1 km güneyinde (Gölbaşı’nın 12 km güneyi), Kara Kuvvetleri Kara Havacılık Komutanlığına ait bir S-70 Sikorsky tipi helikopterimiz periyodik bakım sonrası tecrübe uçuşu esnasında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı kaza kırıma uğramıştır. Elim helikopter kazasında dört personelimiz şehit olmuştur. Kaza ile ilgili idari ve adli soruşturma başlatılmıştır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli aileleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza başsağlığı ve sabırlar dileriz."