Ankara'da askeri helikopter düştü

Ankara'da askeri helikopter düştü
Ankara'da askeri helikopter düştü
Ankara'da düşen askeri helikopterde dört asker şehit oldu. Görgü tanıkları: Çok alçaktan uçuyordu
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde görev uçuşu gerçekleştirirken askeri helikopter düştü. Eğitim uçuşu yapan skorsky tipi askeri, helikopterle Gölbaşı merkezine 16 kilometre uzaklıkta Bağla ilçe yol ayrımı yakınlarında düştü. Genelkurmay’dan edinilen bilgiye göre; uçuş planında beş personel bulunuyordu. Görgü tanıklarının ifadesine göre bir kişinin kazadan hemen sonra gelen sağlık ekiplerince götürüldüğü ifade edildi. Enkaz üzerinde AFAD ve 112 Acil Servis ekiplerinin çalışması sonucu dört cenaze çıkarıldı. Cenazeler ambulanslarla olay yerinden götürüldü.

Radikal’e konuşan görgü tanıkları, “Burada sık sık askeri helikopterler uçuş yapıyor. Bu helikopter bugün çok alçak ucuş yapıyordu. Düştüğü yere yakın bir yerde ahıra çok yaklaşınca iniş yapacaklarını zannettik. Tekrar yükselişe geçmeye çalıştı. Fakat, yüksek gerilim hattı kablolarına takılarak düştü” dediler.

 

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden helikopter kazasıyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bugün (17 Aralık 2013 tarihinde) saat 11:00 sularında, Ankara-Konya karayolu Balâ yol ayrımı 1 km güneyinde (Gölbaşı’nın 12 km güneyi), Kara Kuvvetleri Kara Havacılık Komutanlığına ait bir S-70 Sikorsky tipi helikopterimiz periyodik bakım sonrası tecrübe uçuşu esnasında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı kaza kırıma uğramıştır. Elim helikopter kazasında dört personelimiz şehit olmuştur. Kaza ile ilgili idari ve adli soruşturma başlatılmıştır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli aileleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza başsağlığı ve sabırlar dileriz."


  http://www.radikal.com.tr/116663311666333

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Moskova üzeride uçuş yasağı - mustiist

  Moskova üzerinde uçuy yasağı var örneğin. Hiç bir uçan araç, Moskova üzerinde uçamıyor. Oysa Ankara üzerinde her gün onlarca uçuş gerçekleşiyor. Helikopterin düşüşü ve şehitlerimiz oluşu çok üzücü ama bir de şehir üzerinde iken düşme ihtimali düşünüldüğünde daha çok üzülebilme olasılığı bile korkutuyor. Şehir bu, hasta var, çocuk var, korna bile çalınmaması gerekirken hastane çevrelerinde, üzerlerinden helikopterler geçiyor. Uçuş güvenliği ve kayıp verilmemesi konusunda tekrar düşünülmeli.

  cok tuhaf - kocero 21

  öncelikle allah hepsin erahmet etsin allah kimseye böyle acilar vermesin,asker veya sivil kim olursa olsun, nedense asker olunca hep sehit oluyor,ne sehidi yahu benim bildigim din ve vatan ugruna savasan kisi ölunce sehit oluyor,admlar tur atmak icin havalanmislar, peki bu kadar kazalar olup ölen insanlar ne oluyor? bunda bile ayirimcilik var...

  daha kötüsü de olabilirdi - gurhan81

  öncelikle şehitlere allahtan rahmet yakınlarına sabırlar dilerim. ama bu olayın çok daha kötüsü de olabilirdi. ankaranın birçok yerinde ve şehrin tam üstünde bir sürü askeri eğitim rotası var. sabahtan akşama kadar yüzlerce kez turluyorlar şehrin göbeğinde. allah korusun şehrin üzerinden geçen helikopterler düşerse çok daha kötü sonuçlar olabilir. bunu ben düşünebiliyorum da ulu ve yüce askeriyemiz düşünemiyor mu acaba. illa böyle kazalar mı olsun? bu eğitim uçuşlarının hem güvenlik açısından hem de gürültü kirliliği olmaması için şehrin dışına alınması gerekir. hatta tüm askeri tesislerin başkentten çıkarılması ve başkentin artık kuzey kore havasından kurtulması lazım.