Ankara'da bidonlu yaz başlıyor

Başkentte yarından itibaren susuz yaz başlarken Milli Eğitim Bakanlığı kentte okulların bir ay geç açılması önerisinde kararı hükümete bıraktı. Eğitimciler ise önerinin sahibi Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i topa tuttu.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Başkentte yarından itibaren susuz yaz başlarken Milli Eğitim Bakanlığı kentte okulların bir ay geç açılması önerisinde kararı hükümete bıraktı. Eğitimciler ise önerinin sahibi Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i topa tuttu.
İki bölgeye ayrılan Ankara'da iki gün bir bölgeye, iki gün diğer bölgeye su verilecek. Aralık ayına kadar sürmesi beklenen kesinti en çok okullar hastaneleri etkileyecek. Gökçek hastanelere tankerlerle su taşıyacaklarını söylerken okulların 15 Ekim'de açılmasını önermişti. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri henüz kendilerine resmen gelmeyen öneriyi değerlendireceklerini, ancak son sözü Bakanlar Kurulu'na bırakacaklarını söyledi.
Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta, "Öneri üzerine çalışmalarımızı sürdürüyoruz" derken kentte toplam 838 bin öğrencisi olan 1412 okulun yüzde 80'inde depo bulunduğunu vurguladı. Eğitimciler ise Gökçek'in önerisini şöyle değerlendirdi:
Anadolu Eğitim Sen Genel Başkanı Cansel Güven: MEB, ücretsiz kitap gibi popülist uygulamaları benimsemek yerine okullardaki görevini yerine getirseydi şimdi kimse kara kara düşünmezdi. Okullara depo yapılması çok daha önce akıl edilebilirdi.
Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer: Bu sorun yıllardır bilinen bir gerçekti. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu konuda sınıfta kalmıştır. Okulları geç açmak yerine gerekli hijyenik koşulları sağlamak ve depo yapmak, tankerle su taşımak daha mantıklı. Yazın eğitim pek çok mağduriyeti beraberinde getirecektir. Okullar ekimde açılsa bile o ayda barajların dolacağını kim garanti ediyor.
Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı: Üç dönemdir belediye başkanı olan bir şahsın acziyet içinde ortaya koyduğu öneri bizi şoka soktu. Sayın Bbelediye başkanı, günde 250 bin kişiye bedava yemek dağıttığını gururla kamuoyuna açıklayıp duruyor. Bu kadar hayırsever bir belediye başkanı, 800 okulun su ihtiyacını gideremez mi?
Eğitim İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli: Belediye Başkanı parti genel başkanı gibi davranacağına, asli görevlerini yerine getirsin. Okulların yanı sıra evleri de kapatalım, olsun bitsin. Diktatör gibi davranıp, bilim adamlarını hiçe saymanın getirisi bu.
Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Tüm Türkiye tatile girerken siz Ankaralı öğrenciye 'Okula git' diyemezsiniz. Henüz vakit var, daha sağlıklı bir önlem alınabilir.