Ankara'da bir haftalık domuz gribi tatili

Ankara'da bir haftalık domuz gribi tatili
Ankara'da bir haftalık domuz gribi tatili

29 yaşındaki M.G'nin cenazesinde güvenlik amacıyla maske takanlar da vardı.

Türkiye'de ilk domuz gribi ölümümün yaşandığı Ankara'da okullar ve özel dershaneler bir hafta tatil edildi. Ölen gencin ailesi dava açacak

 

DOMUZ GRİBİNDEN İLK ÖLÜM HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

ANKARA - Türkiye'de domuz gribinden ilk ölüm vakasının yaşandığı başkentte valilik eğitim öğretime 7 gün ara verilmesi kararı aldı. Kararı açıklayan Ankara Valisi Kemal Önal, kararın gribi kontrol altında tutmak için alındığını, tatil döneminde bütün okulların dezenfekte edileceğini duyurdu. Domuz gribi nedeniyle yaşamını yitiren temizlik işçisi M.G. dün toprağa verilirken, ailesi ile sağlık çalışanları MG'nin ölümünden Sağlık Bakanlığı'nı sorumlu tuttular. Ailesi M.G'nin çalıştığı Sanatoryum hastanesine dava açacak.
Domuz gribi salgını Türkiye'de ilk kez Ankara'da Bilkent Üniversitesi bünyesindeki ilköğretim okulunda görülmüştü. Daha sonra başka okullara da sıçrayan virüsün neden olduğu ilk ölüm de yine Ankara'da önceki gün Sanatoryum Hastanesi'nde gerçekleşmişti.


7 gün tatil

 

 

Daha önce sadece virüsün görüldüğü okulları tatil eden Valilik, ölüm olayının ardından yapılan değerlendirmenin ardından dün 7 günlük genel tatil kararı aldı. Vali Önal dün yaptığı açıklamada, "Domuz gribi virüsünün yayılmasını kontrol altında tutmak" amacıyla, Ankara’daki ilk ve orta dereceli okullarda bugünden itibaren, 7 gün süreyle eğitim ve öğretime ara verildiğini kaydetti.

 


Kursa da gidilmesin

 

 

Süreç içerisinde öğrencilerin kurs, dershane ve diğer programlara da katılmamalarının tedbir açısından önemli olacağını vurgulayan Vali Önal, gelecek hafta sonu durumun tekrar değerlendirileceğini ve alınacak kararın kamuoyu ile paylaşılacağını sözlerine ekledi.

 


Okullar dezenfekte edilecek

 

 

Ankara Valisi Kemal Önal, okulların kapalı olacağı 1 haftalık sürede, virüsün yayılmaması ve bulaşmaması için okulların tamamında dezenfekte edileceğini vurguladı. Önal, "Domuz gribi virüsünün yaygınlaşma eğilimini saptamamız üzerine, olayın önüne geçmek için 1 hafta süreyle eğitim ve öğretime tatil kararı alındı. Tatil dönemiyle virüsün hızını kesmek istiyoruz"
dedi. Rahatsızlanan öğrencilerin hastalığı okuldaki diğer öğrencilere de bulaştırma riskini engellemek istediklerini ifade eden Önal, "Özellikle şunu da vurgulamak istiyor ve önemsiyoruz. Virüsün yaygın olduğu dönemde veliler titiz davransın ve çocuklarını kurs, dershane ve diğer programlara da mümkünse göndermesinler. Tedbir açısından bunun önemli olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

 


29 Ekim törenleri iptal edilmedi

 

Önal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine öğrencilerin katılmasına yönelik yeni bir karar alınmadığını ve programa ve kutlama etkinliklerine okuldaki öğrencilerin önceden olduğu gibi katılacaklarını sözlerine ekledi.Özel dersaneler de tatil

 

 

Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü de bir açıklama yaparak, derneklerine bağlı Ankara’daki dershanelerde öğrenime 7 gün ara verildiğini söyledi. Köprülü, "Valilikçe önümüzdeki hafta sonu durumun tekrar değerlendirileceği ve alınacak kararın kamuoyuyla paylaşılacağı bildirilmiştir. ÖZ-DE-BİR üyesi dershaneler de Valiliğin bu çerçevede yapacağı açıklamaya uygun hareket edeceklerdir" ifadesini kullandı.

 

 

 

Ölen işçi için dava açılacak

 

 

Başkentte domuz gribinden ölen 29 yaşındaki M.G'nin cenazesi  Kalecik ilçesinde toprağa verildi. Cenazenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan M.G'nin ağabeyi Hüseyin G, kardeşinin ölümünün ailesini çok üzdüğünü belirtti. Hüseyin G, kardeşinin hastanede temizlik görevlisi olduğunu ifade ederek, "Kardeşim zatürre şüphesiyle çalıştığı hastaneye yattı. Cumartesi günü telefonla bizi arayarak durumunun ağırlaştığı söylendi. Biz kalp rahatsızlığından öldüğünü düşünüyorduk, ancak gerçeği daha sonra televizyondan öğrendik" iddiasında bulundu.
Kardeşinin ölüm nedeninin raporda, "Domuz Gribi" yazdığını öne süren Hüseyin G, "Hastanedeki doktor bize bu virüsü herkesin taşıyabileceğini ve virüsün hastanede de olduğunu söyledi. Doktor, kardeşimin ikinci bir hastalığının olması nedeniyle öldüğünü belirtti. Kardeşimin ölümünde yüzde 100 ihmal olduğunu düşünüyorum. Hastaneyi mahkemeye vereceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız" dedi. Hüseyin G, kardeşinin tedavisi sırasında eşinin yanında kaldığını anlatarak, "Kardeşimin domuz gribinden öldüğünü öğrendikten sonra eşini de hastaneye götürdük. Yetkililer bize bir şey söylemedi. Ateşi çıkması durumunda
getirmemiz gerektiğini belirttiler" diye konuştu. Hüseyin G, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de konuyla ilgili kendilerini arayıp herhangi bir bilgi vermediğini iddia etti.

 SES: Hastane uyarılmamış

 

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) da M.G'nin ölümüyle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nı suçladı. KESK’e bağlı SES’ten yapılan yazılı açıklamada konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:
"Aldığımız bilgiye göre, taşeron sağlık işçisi Mustafa Güneş’in tanısı 23 Ekim 2009’da Hıfzısıhha Enstitüsü ve Sağlık Bakanlığı tarafından bilinirken bu bilgi hastane yönetimiyle ve dolayısıyla hastane çalışanlarıyla paylaşılmamıştır.
Bu nedenle hasta Mustafa Güneş’in kronik akciğer rahatsızlığı olan yaş ortalaması yüksek hastalarla aynı serviste yatırılmış olup sağlık çalışanlarının hastaya yaklaşımında gerekli önlemler alınamamıştır.
Yine aldığımız bilgiye göre, bu hastayla yakın temasta bulunan sağlık çalışanlarına Sağlık Bakanlığı tarafından koruyucu önlem için gönderilen tamiflu adlı ilacın son kullanma tarihinin de Temmuz 2009 olması bize İzmir’de geçmiş kızamıkçık aşısından bebeklerini aldırmak zorunda kalan anneleri hatırlatıyor. Tıpkı kolera, kuş gribi, KKKA salgınlarında olduğu gibi Sağlık Bakanlığı’nın sorumsuzluğu devam etmektedir."(Radikal)