Ankara'da bir 'savaşçı'

Avrupa Birliği'nin dört önde gelen üyesi Britanya, İtalya, Almanya ve İspanya'nın ortaklığıyla üretilen ve dünyanın en üstün savaş uçaklarından biri olarak kabul edilen Eurofighter Typhoon, ilk kez Türkiye'ye geliyor.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği'nin dört önde gelen üyesi Britanya, İtalya, Almanya ve İspanya'nın ortaklığıyla üretilen ve dünyanın en üstün savaş uçaklarından biri olarak kabul edilen Eurofighter Typhoon, ilk kez Türkiye'ye geliyor. Eurofighter Typhoon, bu yıl Ankara'da yedincisi düzenlenecek Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF-2005) olacak. Yeni nesil gelişmiş savaş uçağı olarak projesi devam eden Müşterek Taarruz Uçağı JSF'nin ise maketi fuarda yer alacak.
İki yılda bir düzenleniyor
Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı ile Milli Savunma Bakanlığı tarafından 1993 yılından bu yana her iki yılda bir düzenlenen IDEF, bu yıl rekor katılıma sahne olacak. Yüz milyarlarca dolarlık savunma sanayi pazarında faaliyet gösteren, Türkiye dahil 48 ülkeden 427 firma IDEF-2005'e katılacak. Bu firmalardan 130'u Türk. İstanbul yolu üzerindeki Ankara 75. Yıl Hipodromu'nda, 27-30 Eylül 2005 tarihleri arasında düzenlenen fuarın organizasyonunu her zaman olduğu gibi yine TÜYAP gerçekleştiriyor. Katılımcı firmalar 39 bin metrekare açık ve kapalı alanda ürünlerini sergileyecek. Dünyada düzenlenen savunma fuarları arasında zaten saygın bir yere sahip olan IDEF, bu yılki rekor katılımla savunma fuarları arasında ilk beşten biri olmaya da aday.
Britanya, İtalya, Almanya ve İspanya tarafından yürütülen en son çokuluslu Avrupa projesi Eurofighter, projenin İtalyan ayağını üstlenen Alenia Aeronautica tarafından 26 Eylül'de Ankara'ya getirilerek fuarda sergilenecek.
'Evden uzak' görevler için
Eurofighter projesinde, başlangıçta Fransa da katılımcılardan biriyken kendi ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilecek uçak olan Rafale'i geliştirmek üzere projeden ayrıldı. İki motorlu bu uçak F-22'nin yeteneklerinin yüzde 90'ına sahip olacak ve yüzde 50 daha ucuza mal edilecek. Başlangıçta MiG-29 ve Su-27 savaş uçaklarının tehdidine karşı planlanan uçak Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra Körfez Savaşı benzeri 'evden uzak' görevler için geliştirildi. Modern teknoloji içeren Eurofigther, 2002'den itibaren filolarda görev almaya başladı. Almanya 180, İtalya 121 ve İspanya 87 adet satın alacağını açıklarken Yunanistan da projeye ilgi gösteriyor.
Dokuz katılımcı ülkenin (ABD, Britanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye, Norveç, Danimarka, Kanada, Avustralya) ABD liderliğinde yeni nesil gelişmiş savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak başlatılan (Joint Strike Fighter) JSF projesi de IDEF'te, projenin ana üstlenicisi olan ABD'nin Lockheed Martin firması tarafından bir maketle sergilenecek.
Türkiye'nin, Konsept Gösterim Safhası'na 1999'da imzalanan bir anlaşmayla katıldığı proje, 2001 sonundan itibaren Sistem Geliştirme ve Demonstrasyon fazı çalışmaları şeklinde sürdü. Proje kapsamında, sadece ABD ve Britanya için yaklaşık 2 bin 600 uçak üretilmesi öngörülüyor. Henüz prototip aşamasında olan projeye Türkiye'deki yerli savunma sanayinin desteği ise Türk Havacılık Sanayii'nin (TAI) uçağın gövdesini yapmak şeklinde olacak. Uçağın 2010'da göklerdeki yerini alması planlanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7574487574480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.