Ankara'da cadı avı üç gün sürecek!

Ankara'da cadı avı üç gün sürecek!
Ankara'da cadı avı üç gün sürecek!
Ankara'da Gezi Parkı eylemlerine destek oldukları gerekçesiyle 25 kişi hakkında arama ve gözaltı kararı alındı. Suçlamalarda şüphelilerin 'Türk bayraklarını yaktıkları' da iddia ediliyor. Kararda, '72 saat' şüphelilerin ev araması yapılması istendi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Gezi Parkı eylemlerine destek oldukları suçlamsıyla, terör suçlarına bakmakla görevli savcılıkça başlatılan soruşturmada, 25 kişi hakkında arama ve gözaltı kararı alındı. Kamuoyunda özgürlük hakimliği olarak bilinen TMK 10. madde ile görevli 3 Nolu Hakimlik tarafından verilen arama ve gözaltı kararında, şüphelilere çarpıcı suçlamalar yöneltildi. Suçlamalar arasında şüphelilerin Türk bayraklarını yaktıkları da iddia ediliyor.

Gezi eylemlerine destek veren göstericiler için beklenen cadı avı bugün sabah saatlerinde başlatıldı. Terör Savcılığı talebiyle Ankara’da çok sayıda adrese baskın düzenlendi ve 25 kişi gözaltına alındı. Savcılığın talebiyle, TMK 10. madde ile görevli 3 No'lu Hakimlik tarafından verilen arama ve gözaltı kararında çarpıcı değerlendirmelere yer verildi.

BÜTÜN SOL ÖRGÜTLER SAYILDI
Kararda, Gezi Parkı eylemlerine çeşitli marjinal sol grupların katılarak destek verdikleri belirtilerek şöyle denildi: “Eylem sürecinde terör örgütleri DHKPC (Devrimci Halkın Kurtuluş Partisi), MLKP (Marksist Leninist Komünist Partisi), THKPC – Direniş Hareketi ( Türkiye Halk Kurtuluş Cephesi), DEV- YOL (Devrimci Hareket), Troçkistler, MKP (Maoist Komünist Parti), TKP/ML (Türkiye Komünist Partisi/ Markist Leninst), DSİH (Devrimci Sosyalist İşçi Partisi), TKİP (Türkiye Komünist İşçi Partisi– Leninist) adı altında ve bu yapılara ait açık alan yapılanlanmalarıyla eyleme katıldıkları ve eylemleri bir kalkışma haline getirerek etkin oldukları gözlenmiştir. ” 
"YÜZLERİNİ KAPATTILAR"
Kararda, "terör örgütlerinin masum hak arama amaçlı eylemlerin arkasına sığınarak" şiddet içerikli eylemler gerçekleştirdikleri de iddia edilerek, “Terör örgütlerinin açık alan yapılanmaları içerisinde faaliyet gösteren, masum hak arama amaçlı eylemlere arkasına sığınarak, terör örgütlerinin çağrıları doğrultusunda, şiddet içerikli fiiller yaptıkları, yüzlerinin kapatmak suretiyle güvenlik güçlerine ve kamu binalarına taş ve sopalarla saldırdıkları, yola barikat kurdukları, kamu malına zarar verdikleri anlaşılmıştır” denildi.


"TÜRK BAYRAKLARINI YAKTILAR"

Kararda, şüphelilerin Türk bayraklarını yaktıkları da öne sürülerek, şöyle devam edildi: “Kamu kurumlarını işgale teşebbüs ettikleri, kolluk kuvvetlerine molotoflu havai fişekli saldırıda bulundukları, Türk bayraklarını yaktıkları, görevli memura etkin direnişte bulunarak kasten yaraladıkları, linç girişiminde bulundukları iddia edilmiştir.” 

CADI AVI 72 SAAT
Kararda, gece ve gündüz olmak üzere 72 saat süre içerisinde şüphelilerin ev araması yapılmasına da hükmedilerek, “18 Haziran 2013 tarihinden itibaren (72) saat süre içerisinde gündüz/geceleyin bir defaya mahsus yapılması, çantalarında ve otolarında elde edilebilecek, örgütsel dokümanlarla suç olabileceği değerlendirilen diğer malzemelere el konulması, dijital malzemelerin kopyalarının alınmasına karar verildi” denildi.


  http://www.radikal.com.tr/113810411381044

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yok mu gri tonlarımız - wladislas

  Doğru ile yanlışı güzel ile çirkini ayırt etmeyi beceremezsek eğer bu sürecin kimseye faydası olmayacaktır. Elinde molotof ile tespit edilen şahıslar terör örgütü elemanı sayılmasın mı ? Molotof kokteyli meyve kokteyli midir sizin literatürünüzde. "Durarak " medeni bir şekilde protesto eden adam ile başbakanlık ofisine girmeye çalışan vandalları , halk otobüslerini yakanları bir mi tutacaksanız, hükümete karşı olmak , terör örgütü üyesi olmayı da mı mübah kılıyor sizin gözünüzde. Aynı şey görevini kanunlara göre orantısız güç kullanmayarak görevini yapan polis ile gözü dönmüş şiddet yanlısı polis ayrımı için de yapmak gerekli. İki günden beri 3 sahte doktor gözaltına alındı diye hipokratı mezarından kaldıran radikal gazetesi, sahte doktorun cinayetten aranan sabıkalı birisi olduğu haber yaparsa, gerekmediği halde şiddete başvurmuş masum insanların ölümüne sebebiyet vermiş polis memurları da sabahta manşetten haber olursa, ideolojimiz uğruna gerçekleri inkar etmediğimiz zaman ülke olarak güzel günler görebiliriz. Sevgiler.

  ... - LoremIpsum

  Önce Ergenekon, sonrada KCK operasyonu adi altinda emelleri karsisinda tehlike arz eden unsurlar belirlenip etkisiz hale getirildiler.. Simdide Siradaki gelsin...

  Terör Örgütleri? - Kurtuluş Yolunda

  Artık bu terör örgütü suçlamaları iyice komik olmaya başladı. Sayılan örgütlerin yarısı 80 öncesinde kaldı, yarısı ise zaten yok! Troçkistler nedir arkadaş? Yokmuymuş bu Troçkistlerin örgütünün bi adı? Türkiye'de Troçkist olarak kendini niteleyen sayısız örgüt var. Hangisi olduklarını bulamadıkları için toptan hepsini zan altında bırakalım mı demişler? Ayrıca DSİH yazılmış açılımına Devrimci Sosyalist İşçi Partisi yazılmış. Hiç mi Türkçesi yokmuş bu suçlamayı yapan arkadaşların? ''Partisi'' kelimesinde ''H'' harfi neredeymiş? Herhalde Devrimci Sosyalist İşçi Hareketi demek istediler ama olsun zaten ''Devrimci'' değil mi ver iftirayı vur beline diye DSİP'i de dahil ettiler olaya? Unutulan örgütler olmuş hayret bu sefer ''Devrimci Karargâh'' veya ''Ergenekon'' bağlantısı bulamamışlar ilginç? Erasmus öğrencilerinden de bahsedilmemiş dış bağlantı olarak? Yok yok suçlamayı yapanlar herhalde uykusuzdu, eksik yazmışlar hiç yakıştıramadım (!)

  Beetrin beteri de var. - karçiçekleri

  Nereden nereye geldik. 12 Eylül döneminden beter bir siyasi baskı ve şiddet uygulanıyor tüm demokratik toplum örgütlerine. Zaten hep böyle olmuştur Arap baharları. Tek kişiliğe oynayan liderler, hep böyle kendi sonlarını getirmişler.