Ankara'da da 1 Mayıs olaylı geçti

Ankara'da da 1 Mayıs olaylı geçti
Ankara'da da 1 Mayıs olaylı geçti
Ankara'daki 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Sıhhiye Meydanı'na girişlerdeki arama noktasında polis ile göstericiler arasında arbede çıktı

 

 

ANKARA SAVAŞI İÇİN TIKLAYIN


"Her Yer Taksim, Her Yer 1 Mayıs" sloganlarıyla arama noktasına gelen Halkevleri grubu ile emniyet güçleri arasında arama noktasında gerginlik yaşandı. Göstericiler, gerginliğin büyümesi üzerine, ellerindeki sopalar ve söktükleri kaldırım taşlarıyla polislere saldırdı. Emniyet güçlerinin gruba müdahale etmesi üzerine yaşanan olaylar sırasında göstericiler, arama noktasındaki polis ekipmanlarını, otobüs duraklarını ve yol kenarındaki cam bariyerleri tahrip etti. Göstericilere karşı gaz bombası ve cop kullanan emniyet güçlerinin havaya ateş açtıkları da görüldü. Polisin arama noktasından çekilmesinin ardından kortejdeki diğer katılımcılar aranmadan Sıhhiye Meydanı’na girdi. 

Ankara’daki 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Sıhhiye Meydanı’na girişlerdeki arama noktasında polis ile göstericiler arasında çıkan arbedede 15 polisin yaralandığı bildirildi.

Sıhhiye Meydanı’ndaki mitinge girmek üzere arama noktasına geldikleri sırada üzerlerini aratmak istemeyen halk evleri grubu ile polis arasında çıkan arbede sırasında 15 polis yaralandı. Yaralı polisler, ambulanslarla Numune Hastanesi’ne taşındı. Yaralanan polislerden 14’ünün ayakta tedavi edildiği, kafasına taş isabet eden bir polisin ise hayati tehlikesinin bulunduğu kaydedildi.
Olayların ardından göstericiler, polisin arama noktasını yıktılar. Konulan bariyerleri yerlerde sürükleyen göstericiler, yolu ikiye ayıran camların bir bölümünü de kırdılar. Arama noktasının ortadan kalkması üzerine, mitinge katılanların yaklaşık 3’te birinin üst araması yapılamadı.

6 GÖZALTI

Bu arada, mitinge katılmak isteyenlerin Gar’dan yürüyüşe geçtiği sırada Hacettepe Hastanesi istikametinden kendilerine "Kağıt İşçileri Platformu" adı veren bir grup, yanlarında kağıt topladıkları arabalarla birlikte Sıhhiye Meydanı’na doğru yürümek istedi.
Polisin ikazlarına rağmen yürüyüşte ısrar eden işçilerden 6’sı gözaltına alındı. "Polise mukavemet" iddiasıyla gözaltına alındıkları bildirilen 6 kişi, emniyete götürüldü


YAKLAŞIK 20 BİN KİŞİ SIHHİYE MEYDANI’NDA
.
Ankara’da Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak 1 Mayıs Mitingi için yaklaşık 20 bin kişi alanda yerini aldı.
Ankara Garı’ndan hareket eden sendikalar, sivil toplum örgütlerinin ve siyasi parti üyelerinin bulunduğu kortej, 1 Mayıs mitinginin yapılacağı Sıhhiye Meydanı’na ulaştı.
Sendikalarla birlikte sivil toplum örgütlerinin ile siyasi parti üyelerinin de aralarında bulunduğu, yaklaşık 20 bin kişi, önce Sıhhiye’nin Kızılay ile Ulus’a çıkan yollara bakan taraflara konan arama noktalarından, aranarak meydana alındı. Ancak arama noktasında, Halk Evleri ile polis arasında yaşanan arbede sonucunda girişler serbest bırakıldı.
Polis’in arama noktalarından girişleri sırasında Halk Evleri üyelerine müdahale etmesiyle başlayan gerginlik, 1 polisin yaralanmasıyla sonuçlandı.  Öte yandan, olay sırasında polisin 4 el ateş ettiği tespit edildi.