Ankara'da Emniyet'e roketli saldırı

Ankara'da Emniyet'e roketli saldırı
Ankara'da Emniyet'e roketli saldırı
Ankara'da dün akşam Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polisevi'ne roketatarlı saldırı düzenlendi. Bu saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadı. Olayın ardından yapılan operasyonda eylemi gerçekleştirdiği düşünülen 1 şüpheli öldü, diğeri ağır yaralandı.

Ankara ’da dün akşam Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Polisevi’ne düzenlenen roketatarlı saldırı sonucu şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken sadece maddi hasar oluştu. Olayın ardından yapılan operasyonda eylemi gerçekleştirdiği düşünülen iki kişi ile Ankara – Konya yolu Kepekli Mevkii’nde temas kuruldu. Burada çıkan çatışmada 1 şüpheli öldü, diğeri ağır yaralandı.

Saldırganlar, dün akşam ilk önce Çetin Emeç Bulvarı’nda, EGM ve Polisevi’ni gören kaldırım kenarındaki çalılıklara saklandı. Kısa süreli hazırlıktan sonra saat 21.30’da önce EGM’nin yeni yapılan ek binasına, 3 saniye sonra da Polisevi'ne iki roket attılar. Daha sonra Konya yolu üzerinde özel timle çatışmaya giren 2 kişiden biri öldü. Diğeri ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Eylemi gerçekleştirdiği kişiler arasında olduğu belirtilen ve Konya Yolu’ndaki çatışmada hayatını kaybeden kişinin, daha önce AK Parti Genel Merkezi’ne LAW silahlı saldırı gerçekleştiren Muharrem Karataş olduğu belirlendi. Yaralı olarak ele geçirilen saldırganın da Serdar Polat olduğu ifade edildi.


Akşam 21.30 sularında gerçekleştirilen saldırıda, roketlerin birisi EGM’nin sosyal hizmetler ek binasının 3. katının duvarına diğeri ise Polisevi’nin 1. katının duvarına isabet etti. Genel Müdürlük ile Polisevi’nin ortasındaki benzinliğe roketlerin isabet etmemesi ise büyük bir faciayı önledi. Patlamaların ardından olay yerine çok sayıda terör, özel harekat ve istihbarat polisi sevk edilirken iki bina da güvenlik şeridi ile çevrildi.


KENTTE ALARM VERİLDİ
Olası bir üçüncü patlama ihtimaline karşı da bomba imha uzmanları bölgede geniş çaplı inceleme yaptı. Olay yerine ayrıca frekans karıştırıcılar gönderildi. Ek binada mesai bitimi nedeniyle az kişinin bulunduğu, Polisevi’nde ise misafirlerin olduğu öğrenildi. Patlamanın ardından Polisevi’nde kalanlar kendilerini panikle dışarı attı. Kentte alarm verildi. Birçok yol trafiğe kapatıldı.


SALDIRIDAN SONRA KAÇTILAR
Çalılıklar arasından kaçan saldırganları yakalamak için geniş çaplı çalışma başlatıldı. Saldırının gerçekleştiği noktada yapılan aramalarda ise bir sırt çantası, patlamamış roketatar mermisi ve sol bir örgüte ait olduğu belirtilen flama bulundu. Roket incelenmek üzere götürüldü. Saldırganların şiddetli patlamanın ardından paniğe kapılarak üçüncü roketatarı atmadan olay yerinden kaçtıkları değerlendiriliyor.


SALDIRGANLARI TAKİP KÖPEKLERİ BULDU
Yapılan ilk değerlendirmenin ardından saldırının DHKP-C tarafından yapıldığı belirtildi. Ankara Dikmen'deki roketatarlı saldırının ardından kayıplara karışan saldırganların izini eğitimli takip köpekleri bulduğu öne sürülüyor.


BİRİ ÖLÜ BİRİ YARALI
Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, saldırgan iki kişi olaydan 30 dakika sonra Konya Yolu’nda yaya olarak tespit edildi. İz süren polis köpeklerinin de kullanıldığı takiple durdurulan saldırganlar özel harekat polisi ile çatışmaya girdi. Saldırganlardan biri olay yerinde ölürken, diğeri yaralı olarak ele geçirildi. Saldırganlardan ikisinin de üzerinde tabanca ve el bombaları bulundu. Saldırganların el bombasını atmaya fırsat bulamadan vuruldukları öğrenildi.


AK PARTİ 'YE SALDIRAN KİŞİ
Saldırganlardan ölenin daha önce AK Parti Genel Merkezi’ne LAW silahlı saldırı gerçekleştiren Muharrem Karataş olduğu belirlendi. Yaralı olarak ele geçirilen saldırganın da Serdar Polat olduğu ifade edildi.


MERMİ İZİNİN ÜZERİNE TÜRK BAYRAĞI ASILDI
Dikmen’deki Emniyet Genel Müdürlüğü ek binası ve polisevine yapılan roketatarlı saldırı sonrası, mermilerden birinin isabet ettiği Emniyet Genel Müdürlüğü ek binasındaki mermi izinin üzerine Türk Bayrağı asıldı.


  http://www.radikal.com.tr/115188511518853

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nerde yakalandığı neden yazılmıyor? - abasaran

  Eylemciler ODTÜ ormanında polisle çatışmaya girdi. ODTÜ ormanında yakalandılar. Tüm gazeteler bunu yazdı. Siz neden yazmadınız. İşinize mi gelmedi. ODTÜ ormanını kestirmesinler diye çarşaf çarşaf yayın yaptınız. DHKP-C militanı ODTÜ ormanında yakalanınca yazmayın. Saldırganların polis köpeği tarafından yakalandığını bir tek siz yazdınız. Polis köpeği tarafından yakalanması haber ODTÜ ormanında yakalanmaları haber değil. Bu nasıl gazetecilik ya. Vicdansızlık resmen.

  eylemi gerçekleştirdiği düşünülen 1 şüpheli öldü - szna

  Peki eylemi o gerçekleştirmediyse? Şüphe ile insan öldürülürse bunun adı katliam olur, devletin suçluyu bulması değil.

  işine gelirse - ser06030

  Hayretler içerisindeyim. Emniyet Genel Müdürlüğüne teröristlerce roketatarla saldırı yapılıyor kimsenin dikkatini çekmiyor, hiç kimse yorum yazma ihtiyacı dahi duymuyor. Sex cihatı başlıklı habere yorum yazmayan yobaz kalmıyor. Cihat fiilinin İslamiyet ile ilgili olması seküler yaşamı benimseyenleri hemen hareket geçiriyor. Haberin yalan ve uydurma olmasının hiç bir önemi yok yeter ki kendi akıllarınca İslamiyet"i "küçük düşürücü, alçaltıcı" bir haber olsun. Böyle din olmaz, tövbe haşa böyle Allah olmaz, ben o Allah"a inanmıyorum gibi abuk subuk çırpınışlar. Kimse size inanın demiyor. Öncelikle inanmak için onu kavramak idrak etmek gerekir. İdrak etmek için de beyin, akıl gerekir.