Ankara'da Erdal Eren anmalı 23 Nisan

Ankara'da Erdal Eren anmalı 23 Nisan
Ankara'da Erdal Eren anmalı 23 Nisan
12 Eylül sonrası gerçekleşen idamların sembol ismi haline gelen Erdal Eren'in posteri, başkentin merkezi Kızılay'da bir üstgeçidin merdivenlerine yapıştırıldı.

2 Şubat 1980'de bir korsan gösteri sırasında askeri inzibat er Zekeriya Önge'yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanarak, alelacele yapılan bir yargılamanın ardından idam cezasına mahkum edilen ve 12 Eylül darbesini takiben 18 yaşından küçük olmasına rağmen asılarak idam edilen Erdal Eren dün Ankara 'da sıradışı bir yöntemle anıldı. 

12 Eylül sonrası gerçekleşen idamların sembol ismi haline gelen Erdal Eren’in posteri, başkentin merkezi Kızılay’da bir üstgeçidin merdivenlerine yapıştırıldı. 17 yaşında olmasına rağmen, mahkeme kararıyla "18 yaşından büyük olduğuna hükmedilerek 13 Aralık 1980'de asılarak öldürülen Erdal Eren'in, hukuken ' çocuk ' olduğu bir yaşta öldürülmesi nedeniyle, afişli eylemin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na bir gönderme olduğu tahmin ediliyor.

Hürriyet gazetesinden Mert Gökhan Koç'un haberine göre, çevredeki esnaf posterin gece hazırlandığını ve Konur Sokak’taki üst geçidin merdivenlerine parça parça yapıştırıldığını söyledi. Erdal Eren’in büyük bir fotoğrafı, alt kısmında ise Kenan Evren ve çevresindeki inzibatların fotoğrafının yer aldığı posteri kimin yapıştırdığı belirlenemedi.


  http://www.radikal.com.tr/113077211307724

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çocuk katili - Pe@ce

  Son 30 yılda bizler bu "çocuk katili" tabirine epey bir aşina olduk; medyada sık sık kullanılageldi, biz Türkler de hemen benimseyiverdik, dilimize pelesenk etti, çok da sevdik; ama gel gör ki 17 yaşında çocuğu "kemik yaşı 18'dir." raporuyla öldüren Devlet'e sesimizi çıkaramadık, kınayamadık hatta kınamayı bırakın birçoğumuz da, "hırsızın hiç mi suçu yok efendi?" diyerek (tıpkı yıllar sonra Roboski'de olduğu gibi) zorbalığı, katliamı meşrulaştırmaya çalıştık. Sonra ne mi oldu? Sonra kendi kendimize bir "çocuk katili" masalı uydurup onunla uykuya daldık. Erdal artık yok, Uğur Kaymaz da yok, sayamayacağımız birçok çocuk bir daha 23 Nisan kutlayamayacak maalesef. Hepimizin birgün bu uykudan uyanması dileğiyle, günaydın...

  HENÜZ ÇOCUKKEN ÖLDÜR BENİ, - tayfur

  Öldür ki,gün gelir büyürüm,erken davran.Bak şimdi gücün yeter..Öldür,çocukken,anamın karnında yapamadığını şimdi yap..Bilseydin erdal olduğumu ali olduğumu,ben olduğumu,yapardın..Bak çoğaldım işte,ölmedim.Ya sen!sen şimdi canlı mısın...Yalaka,yardakçı,yalancı,ve katilsin,ya ben neyim...

  Hangi akla hizmet? - BaşkaBirşey

  Bu nasıl bir zihniyettir be? Hergün insanlar bu posterin üzerinden geçmeyecek mi,üzerine tükürmeyecek mi? Saygı duyduğun bir insanın posterini niye ayaklar altına alırsın?

  HERKES ANTI CUNTACI OLDU!.. - Kara Ismail

  Insanoglu iste!.. Ne garip bir yaratik! 12 eylul'u yasayanlar bilir!.. herkes neredeyse siraya girmis; "ne iyi oldu, allah pasalardan razi olsun!.. Bu ulkeye boyle insanlar lazim." diyorlardi!.. halkimiz 'karanlik' gunler yasadi.. Ama toplumun buyuk cogunlugunun umrunda bile degildi!.. "Gelen agam, giden pasam" diyordu..Taa 1990'larin baslarina kadar 12 Eylul'u yapan askerler alkislaniyordu!.. simdi herkes anti cuntaci kesildi!.. Dogru, baski alabildigine yogundu.. ama ne zaman cuntaya karsi ciktiniz Allah askina!...Dun elpence divan duranlarin bugun; cuntaya karsiymis gibi yapanlari gorunce,insanligimdan utaniyorum!.. Insan dedigimiz varlik bu kadar ikiyuzlu olur mu diye!..Bugun kime sorsaniz; "bende 12 Eylul'e karsiyim"diyor.. Evet, bende karsiyim, sende, oda, onlar da karsilar!.. Yuksek mahkemelrimizin kocaman kocaman yargiclari, dagdaki coban,tarladaki amele,fabrikadaki isci herkes karsiydilar!... Anayasa ve Evren'in Cumhurbaskinligina %92 oyun hepsi benim!.. Ikiyuzlulugun bu kadarina; pes diyorum!.. erdal Eren'i boyle anlamli bir gunde anlamli, degisk bir eylemle kutlayanlari yurekten selamliyorum!...