Ankara'da erken seçim sesleri

Ankara'da erken seçim sesleri
Ankara'da erken seçim sesleri
Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Ankara'da çözüm senaryoları tartışılmaya başlandı. Bu senaryolardan öne çıkanı 2014'te hem genel hem de yerel seçimleri birlikte yapmak. Ankara, 2014'te çifte sandık ihtimalini konuşuyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı eylemleri ile başlayan olayları “büyük oyun” olarak gören AK Parti , erken seçim konuşmaya başladı. Uluslararası çevreler ve içerdeki faiz lobisinin Türkiye ’ye yönelik mühendislik çalışması yaptığına inanan AK Parti’de yerel ve genel seçimlerin birlikte yapılması tartışılıyor. Yerel seçimler önümüzdeki Mart, genel seçimler ise 2015 yılının Haziran ayında. İktidar, erken seçime “evet” derse Mart ayında 2 sandık aynı anda kurulmuş olacak. Başbakan Erdoğan’ın Taksim Kışla projesinden geri adım atmaması, Afrika dönüşü yaptığı konuşmalar erken seçimin işaretleri olarak görülüyor. AK Parti çevrelerinde erken seçimin hem parti içinde doğabilecek sorunları önleyeceği de belirtiliyor

3 Dönem Kuralı ne olacak?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakanla beraber yaklaşık 75 kişi parti tüzüğünde yer alan “ 3 dönem kuralı” gereği seçimlerde aday olamıyor. AK Parti, erken seçim durumunda bu kuralı değiştirmeyi göze aldı. AK Parti’li bir yetkili, “Uluslar arası bir komplo varken tüzüğün hükmü mü olur?” dedi.

Kritik MKYK toplantısı

AK Parti’nin 100’ncüsü yapılacak olan yarınki Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı büyük önem taşıyor. Olası bir erken genel seçimin kaderi o toplantıda belli olacak. Normalde Ankara’da yapılacak olan toplantı İstanbul’a alındı.


  http://www.radikal.com.tr/1136678113667814

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Önce seçim sistemi şeffaflaştırılmalıdır - Stardust_Nobody

  Seçimlerin üzerindeki şaibenin kaldırılması ve daha güven verici, şeffaf bir sistemin kurulması zorunludur. Mevcut sistemin oylarda manipülasyon yapmaya çok açık olduğunu düşünmekteyim.

  Bir kasa efes kazandım - noname99

  Allah razı olsun AKP'den. 1 yıl önce iddaaya girmiştik bir arkadaşla bir kasa birasına. Bak bu adam bir hikaye uydurup tüzüğün üstünden atlıcak tekrar seçilcek demiştim. Hepsi alevere dalavere demiştim. Yok demişti. İddaaya tutuştuk. Kazandım. Şerefine AKP!

  ismet65'e - arass

  kardeş yazdıklarını okurken şok oluyorum.olası bir seçimde önce gezi parkı ile projeniz nedir diyor basa basa soruyonuz.kardaşım bu ne parkmış bee.biz köyümüzü memleketimizi işimizi gücümüzü bırakalım ist.gelelim şu parkı görelim.bu park nasıl bişeymiş.ağaçları altındanmı yapma. taşları elmastan mı görelim.bu park sorunu çözülürse her halde t.c cenete dönüşecek.taşaronda çalişan ve sömürülen binlerce insan hak hukukuna kavuşacak,asgari ücretlen yaşanıla bilir hale mi gelecek.

  Ah bu Gezi direnişi yok mu? - kargıyel

  Anlaşılan AKP içerinde etekler tutuşmuş.Gezi parkı direnişi tüm planları alt üst etmiş; zeminlerinin yavaş yavaş kaydığını gören iktidar partisi de yerini tahkim etmenin planlarını yapmaya başlamış.Bu yangından mal kaçırma düşüncesi Gezi direnişinin başarısını ve iktidar kliği içerisinde oluşturduğu sarsıntıyı gösteriyor.Direnişin büyümesinden, eskisi gibi yönetememekten korkuyorlar.O yüzden bir dört yıl daha 'sandık' laga lugası yaparak yaptıkları herşeyi meşru göstermeye çalışmak istiyorlar..Buna izin verilmemeli; sarsıntıyı derinleştirmeli, aşağıdan mücadaleyi, parlemento dışı toplumsal hareketliliği büyütmeli.Ayrıca; küresel emperyalizmle bu kadar uyumlu politikalar güderken hala ' dışarıdan kaynaklı komplolar' ayağına yatmak da bayağı paçoz duruyor.Ha varsa öyle bir komplo; düzen için görevinizi tamam etmişsiniz demektir.

  Uyan Ey Gençlik - menemmen

  "Gezi" bahanesiyle başlayan son başkaldrıda; emperyalizm, kapitalizm ve sosyalizm canciğer. .. Gariban, safdil halk çocuğu sol gençlik ise tam bir fgüran. Rantiyenin/sermayenin/empeyalizmin silahşörlüğünü yaptıklarının farkında biledeğiller... Devrim emperyalistlerin, kapitalistlerin "gazlaması" ve "beslemesi" ile olmaz.Ona başka birşey denir, devrim değil. Devrim, onlarla kol kola değil, halkla birlik olup "sandıkta" yapılır. Uyan artık be zavallı...

  Erken seçim yerine icraat istiyoruz - ismet65

  Başbakan bu kararla çözümden kaçmak ve gündemi değiştirmek istiyor. Birde Devlet Başkanı olamayacağını bildiği için tekrar Başbakan olmak istiyor. Böylece kendi partisinin 3 dönem kural yasağını aşmak istiyor. Halk önce ev ödevinizi yapmanızı bekliyor. Birincisi Gezi Park ile ilgili projenizi bir an önce açıklayın, bu konuda ne yapmak istiyorsunuz bilelim. Birde Barış süreci diye bir süreç başlatınız ve bunu hızlandırmanız gerekiyor; yani bir an önce gereken demokratik adımları atınız. Seçim ve seçim baraj ı ile ilgili düzenlemeler yapılmadan erken seçim istemiyoruz. Erken seçim yerine icraat istiyoruz.

  hep komplocular... - demekistediğim

  e tabi başkanlık sistemi olmayınca "uluslararası" bir komplo ile 3 dönem kuralı rafa kalkmış oldu...ah bu komplocular yok mu!