Ankara'da gösterilerin merkezi Kuğulu Park oldu

Ankara'da gösterilerin merkezi Kuğulu Park oldu
Ankara'da gösterilerin merkezi Kuğulu Park oldu
Ankara'da çeşitli alanlarda toplanan kalabalık bir grup Kızılay'a akın etti. Gösterilerin sakin geçtiği başkentte Kızılay'da toplanan gruplar gecenin ilerleyen saatlerinde Kuğulu Park'a akın ettti.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi
MEHMET BİLBER / Arşivi

Taksim Gezi Parkı protestolarının 10. gününde Ankara ’da kalabalık eylemlerin merkezleri yine Kızılay ve Kuğulu Park oldu. Protestoların 10. gününe girmiş olması nedeniyle eylemlerin olduğu yerlerde saat 22.00’da “Everyday I’m çapuling” adı altında danslar etkinliği yapılması kararlaştırılırken, Ankara’da belirlenen merkezlerden biri de Kuğulu Park oldu.

Danslı protestonun başlamasından yaklaşık 2 saat önce çok sayıda vatandaş Park toplanmaya başladı. Slogan ve alkışlar eşliğinde tepkiler gösterilmeye başlarken, Hatay’daki protesto gösterileri sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert de kalabalık tarafından anıldı.

Park’taki Tunalı Hilmi heykeline Cömert için mumlar yakılarak konuldu. Her geçen saat kalabalığın arttığı Kuğulu Park’ta, Park’ın yanındaki yolların kapanmaması, trafik akışının aksamaması için de özel önemler alındı.

Ankara’nın özellikle akşam saatlerinde sert çatışmaların yaşandığı merkezi Kızılay’da da gruplar halinde toplananlar oldu. Kuğulu Park’taki kalabalık da saat 21:00’den sonra Kızılay’a doğru harekete geçti. Grup 22:00 sularında Kızılay'a ulaştı. Kızılay'da polisler kalabalığa bu kez müdahale etmedi. Meydanda panzer ya da TOMA yer almadı.

CHP ’Lİ VEKİLLERDEN DESTEK
Saat 21.00 sularında CHP’li 30-35 milletvekili Tunalı Hilmi Caddesi’nde buluşup Kuğulu Park’a yürüdüler. CHP’li Aylin Nazlıaka ile Süheyl Batum’un ‘Lütfen trafiği engelleme’ yazılı döviz taşıması dikkat çekti.

Nazlıaka, “Destek vermek amacıyla geldik, kimseye zarar gelmesini istemediğimiz için Vali ve İçişleri Bakanı’na burada bulunacağımızın bilgisini verdik. Demokratik hakkını kullanan vatandaşların özgürce duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için birlikte olmaya geldik. Milletvekili olarak değil vatandaş olarak geldik. Kalabalık ile beraber olacağız” dedi.

CHP’li vekiller ‘Hükümet istifa’ sloganlarına eşlik ederken, Nazlıaka, ‘Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’ sloganına zıplayarak, diğer vekiller ise alkışlayarak eşlik etti.

KIZILAY’DAKİ KALABALIK KUĞULU PARK’A YÜRÜDÜ
Akşam saatlerinde kalabalık gruplar Kızılay’a yürüdükten sonra Kuğulu Park tekrar kalabalıklaştı. Saat 00.20 sularında da polis Kızılay Meydanı’nın boşaltılması yönünde anonslar yaptı. Eylemciler de Kızılay Meydanı’na açılan yollardan Ziya Gökalp Bulvarına doğru çekildi. Çok az bir grup olduğu yerde kalırken Atatürk Bulvarı trafiğe açıldı. Ankara’da gösterilerin bu geceki merkezi Kuğulu Park oldu.