Ankara'da 'Holokost' anması

Ankara'da 'Holokost' anması
Ankara'da 'Holokost' anması
Ankara'da TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de katıldığı programla, 2'nci Dünya Savaşı'nda Holokost'ta katledilen Yahudileri anma programına katıldı. Burada konuşan TBMM Başkanı Çiçek, "Filistinlilerin hakları, hukukları, egemenlikleri ve bağımsız bir Filistin devleti kurulmadığı sürece ne Ortadoğu'da barış olabilir ne de şikayet ettiğimiz hususları belli bir yerde tutmak mümkün olur" dedi.

RADİKAL - Bilkent Üniversitesi'nde Konser Salonu'nda düzenlenen 'Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma' programına TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Bilkent Üniversitesi Rektörü Abdullah Atalar, İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Uzer, Uluslararası Holokost Anma İttifakı Türk Heyeti Başkanı Büyükelçi Ertan Tezgör, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Türkiye Musevileri Hahambaşısı Rav İsak Haleva ve çok sayıda davetli katıldı. Burada davetlilere müzik dinletisi yapıldı. Anma programında konuşan TBMM Başkanı Çiçek, Yahudilere karşı yapılan saldırıyı kınayanların maalesef o dönemde böyle bir vahşetin yaşanmasını engelleyemediğini belirterek, "Bundan herkesin ve her ülkenin kendince vicdani bir ders çıkarması ve bir daha böyle büyük insanlık trajedilerinin yaşanmaması için gayret göstermesi gerektiğine inanıyorum. Türkiye o dönemde insanlık dışı muameleye elinden geldiğince karşı durmaya çalışmıştır. Ülkemiz, Almanya 'dan gelen kişilere kapılarını açmış, Nazilerin tehdit ve dayatmalarına karşı direnmiştir" dedi.

Üzerinde durulması gereken bir konunun da Filistin - İsrail ihtilafı olduğunu belirten Çiçek, "Bu çözülmediği sürece, Filistinlilerin hakları, hukukları, egemenlikleri ve bağımsız bir Filistin devleti kurulmadığı sürece ne Ortadoğu 'da barış olabilir ne de şikayet ettiğimiz hususları belli bir yerde tutmak mümkün olur. Hele hele İsrail hükümetinin son zamanlarda Kudüs'ün statüsünü zorlayan, Müslümanların ilk mescidi olan Mescid-i Aksa'ya ve Kudüs'e yönelik saldırıları, saygısızca tutum ve davranışları maalesef bölgede kanayan bir yara olmaya devam ediyor. Bizim bakımımızdan ise Mavi Marmara faciasının halen bir şekilde sonuçlanmaması, bir mutabakata varılamamış olması da kabul etmek gerekir ki Türkiye açısından üzerinde önemle durulması gereken bir husustur. Bir taraftan geçmişteki acıları hatırlarken, yaşadığımız bu acıları özellikle son Gazze saldırılarında 2 binden fazla masum çocuğun, kadının katledilmiş olmasını da kimse görmemezlikten gelemez. Fotoğrafı bütünüyle görmek ve çözüm bulunacaksa bütünlük içerisinde bütüncül bir çözüm arayışı içerisinde olmamız gerektiğini burada da ifade etmek istiyorum. Nefret söyleminin yaygınlaşması büyük bir tehlikedir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Holokost kurbanları anısına mum yakıldı. Mum yakmayı Çiçek katılmayarak sadece izledi.

(DHA-Fırat KESKİNKILIÇ)


  http://www.radikal.com.tr/128141512814151

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  biri Çiçek'e, Holokost anmasında olduğunu hatırlatsaymış keşke - sufyan

  Türkiye'de antisemitizm bu kadar yaygınken, holokost anması yapmak çok olumlu bir iş ama anlaşılan hükumet bunu sadece bir imaj düzeltme işi gibi görüyor. Çiçek'in siyasi çizgisi, özünde, Onur Öymen'inkinden çok farklı değildir. ikisi de resmi ideolojiyi temsil eder. bu açıklamasında Çiçek özetle, devletin diğer azınlık grupları gibi, Musevi azınlığı da bir nevi rehin statüsünde gördüğünü ifade etmiş. "bak, holokost'u anıyoruz ama İsrail'in suçlarını da hatırlatmazsak, maazallah antisemitist kesimin tepkisini çekeriz" der gibi holokost anması mı olur? Türkiye'nin holokosttan kaçanlara yardım için elinden geleni yaptığı da, kuyruklu bir yalan. isteyen Struma faciasını googlelasın