Ankara'da karakollar doldu

YÖK'ün yıldönümü Ankara'da geniş katılımlı bir gösteriyle protesto edildi. Öğrencilerin Kızılay'a girmelerini...

ANKARA - YÖK'ün yıldönümü Ankara'da geniş katılımlı bir gösteriyle protesto edildi. Öğrencilerin Kızılay'a girmelerini engellemek için polis Ankara'da adeta sıkıyönetim ilan ederken 'öğrenci görünümündeki herkese' kimlik kontrolü yapıldı. Çoğu eylemlerle ilgisi olmayan 232 kişi gözaltına alındı. Akşam saatlerinde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı.
Emniyet tıklım tıklım
Ankara'daki çeşitli üniversitelerden protesto gösterilerine katılmak isteyen öğrencileri polis gözaltına alarak engelleme yoluna gitti. Gözaltına alınanlar Yenimahalle ve Çankaya ilçe emniyet müdürlüklerinde toplanırken, gösterilerin başlayacağı saat olan 12.00 sularında
'Çankaya Emniyeti'nin tamamen dolduğu' bilgisi geldi. Kızılay' da kimlik kontrolü yapan polisler özellikle uzun saçlı erkek öğrencileri eylemci oldukları gerekçesiyle topladı.
Protestocu öğrenciler saat 12.30'da Ziya Gökalp Caddesi üzerinden Kızılay'a ulaşmak istedi. Ancak Emniyet güçleri buna izin vermeyince gösteri Sakarya Caddesi'ne taşındı. Öğrencilerin saat 14.00'te dağılmaya başladıkları sırada ise arbede yaşandı. Protestocular, gözaltına alınarak belediye otobüslerinde toplanan arkadaşlarının serbest bırakılması için otobüslerin önünü kesti. Bunun üzerine polis ile öğrenciler arasında tekmeli, sopalı kısa süreli bir arbede yaşandı. Arkadaşlarının serbest bırakılmasının ardından protestocu öğrenciler dağıldı.