Ankara'da kavşak siyaseti vatandaşa eziyete dönüşüyor

Ankara'da kavşak siyaseti vatandaşa eziyete dönüşüyor
Ankara'da kavşak siyaseti vatandaşa eziyete dönüşüyor

Gökçek ?Tam bir felaket? dese de Akay kavşağını kapatacağını söylüyor. CHP?liÇankaya Belediye Başkanı Tanık (sağda) ise ?Keyfi uygulamanın sonucu? dedi.

Melih Gökçek CHP'nin Ankara'ya hediyesi diyerek 30 Temmuz günü Akay kavşağının trafiğe kapatılacağını açıkladı
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara 3. İdare Mahkemesi’nin Akay kavşağının araç trafiğine kapatılması yönünde verdiği kararının CHP’nin Ankaralılara bir armağanı olduğunu söyleyerek, “Ben bunu uygulamak zorundayım. Bu Ankara için tam bir felaket olacak” dedi.
Gökçek, CHP’li Çankaya Belediyesi’nin açtığı dava sonucunda  mahkemenin trafiğe kapatılmasına  karar verdiği Akay kavşağıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Gökçek Ankara trafiğinin en işlek noktalarından kavşağı  30 Temmuz’da kapatacaklarını söyledi.   

Ankara trafiği kilitlenecek
Gökçek, özetle şunları söyledi: Kararı uyguladığımız zaman da Ankara trafiği felç olacak. Bu özellikle CHP ve Çankaya Belediyesi’nin şehircilik anlayışını ortaya koymak açısından önemli. Onların zihniyeti halka hizmet etmek değil, eziyet çektirmek. Bu dava açılmasa hiçbir sorun yok. Ben bunu uygulamazsam kesinlikle sorumluyum. Mutlak manada ‘Mahkeme kararını uygulamadı’ diye mahkemeye verirler. Mecburen uygulamak zorundayım. Ankara halkından özür diliyorum. Özellikle böyle bir uygulamanın Ankara için tam bir felaket anlamına geldiğini ifade etmek istiyorum. Yapacak bir şey yok.
Kararın son uygulama tarihi 1 Ağustos. Ancak, biz 30 Temmuz günü kavşağı trafiğe kapatacağız. Akay Kavşağı protokol tarafından sık sık kullanılan bir yoldur. Sayın Başbakan’a bu konuyu ilettim dün akşam. Hayretle karşıladı. Ama kanun... Ne diyebilir Başbakanımız, benim gibi. Mecburiyet... Yasalar böyle.”
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Radikal’in sorularını yanıtlarken, Melih Gökçek’in ‘keyfi davrandığı’ için böyle mahkeme kararları çıktığını savundu. Tanık, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mahkeme, Akay kavşağının kapanmasıyla ilgili bir karar vermemiştir. Mahkeme diyor ki, ‘planların şehircilik ilkelerine ters, yeniden gözden geçir. Bu planı iptal et.’ Ankaralıların sıkıntı çekmemesi için gecici çözüm gerekiyor. Biz bu çerçevede elimizden geleni yapmaya, planları birlikte gözden geçirmeye, Büyükşehir Belediyesi ile dayanışmaya hazırız. Gökçek’in halk nedzinde CHP’yi zor duruma düşürmek için çaba harcadığını savunan Tanık, “Gökçek’in üslubu, toplumu ayrıştıran, dışlayan, doğru olmayan  bir üslup” dedi.