Ankara'da Kennedy Caddesi'nde yine müdahale

Ankara'da Kennedy Caddesi'nde yine müdahale
Ankara'da Kennedy Caddesi'nde yine müdahale

Fotoğraf: Twitter

Gezi Parkı'na destek amacıyla Ankara'da yapılan eylemlerin Kızılay ve Kuğulu Park'tan sonra simge noktası haline gelen Kennedy Caddesi'ndeki göstericilere bu gece de polis müdahale etti.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA - Ankara’da protestocular akşam saatlerinde Tunalı Hilmi ve Kuğulu Park’ta toplandı. Çadırları polis tarafından toplanan Kuğulu Park’taki eylemciler kilim ve battaniyeleri ile gece boyunca oturdu. Kuğulu Park’ta tıpkı Gezi Parkı’nda olduğu gibi kadınlar elele tutuşup zincir oluşturdu.

Saatler 23.50 gösterirken yaklaşık 100-1500 kişilik her gece olduğu gibi Kennedy Caddesi’ne geldi. Önceki gecelerden farklı olarak eylemcilerin Atatürk Bulvarı’na çıkıp, sokak lambalarına vurarak ses çıkarmalarına müsade etmeden Kennedy Caddesi’nin başına 2 TOMA, 3 Akrep yaklaşık 80 çevik ekibi geldi. Saat 00.05 sularında TOMA’ların önüne bir genç kız geçerek hareketini önlemek istedi. Çevik kuvvet eylemci kızı çekerek, eylemci grubun üzerine ilerlemeye başladı. İlk müdahale TOMA’larla ve tazyikli su ile yapıldı. Grup ara sokaklara ve Tunalı Hilmi Caddesi tarafına doğru çekildi. Polis müdahalesi tazyikli su, ses bombası daha önceki gecelere göre daha az biber gazı atarak sürdürdü. Ara sokaklarda da göstericiler Akrep ile kovalandı. Yaklaşık 10-15 dakika sonra polis, Kennedy Caddesi’ndeki ilk bekleme yerine geri döndü.

İKİNCİ MÜDAHALE

Bu arada göstericiler ara sokaklarda yeniden toplandı. Ancak çevik kuvvet ara sokaklara yeniden girip göstericilere biber gazı ve ses bombası ile müdahale ederek Kennedy Caddesi’ne girmelerine izin vermedi.
TAKSİDEN İNDİRİP GÖZALTINA ALDILAR

Ara sokaklardaki müdahale sonrasında çevik kuvvet başta Bestekar Soıkak, Tunalı Hilmi Caddesi, Tunus Caddesi olmak üzere tüm sokaklara girerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Çevik kuvvetin, bar ve kafe gibi mekan önlerinden de insanları gözaltına aldı. Hatta bir göstericiyi bindiği taksinin içerisinden çıkartarak gözaltına aldı. Gözaltı sayısının 26'ya ulaştığı öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/113767911376797

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hükümete göre - düş-ün bulur-sun

  Hükümete göre sadece şeriatçı cani militanlar evlat, yurtsever aydın bütün kötülüklere karşı insanlar düşmandır. 76 milyonun başbakanıymış mış mış.. Anlat heyecanlı oluyor.

  Kıyas - düş-ün bulur-sun

  Başbakan ve hükümeti, Suriyede muhalif silahlı terörist güçleri herşekilde destekliyor, onlara Suriye Özgürlük Ordusu diyor. Şimdi de Türkiye'de kendi zulmüne karşı TÜrkiye Özgürlük Ordusu kurulup silahlı mücadeleye başlasa ne diyecek? Hiiiç, çifte standart yapıp, hepsini katledin diyecek. Böyledir siyaset maskaralığı.

  polis siddeti - A.D

  polis gözaltına aldıklarını karanlıkta bir çoçuğun üzerine 10 kişi saldırarak öldüresiye döğüyor gözlerimle gördüm.

  Müzakere - Roza lüxemburg

  Hani müzakere nerede? Bu kosullarda ne müzakeresi? Hükümet terör estirmeye devam ettigi müdetce eylemin dozu artmaya devam edecektir. Hükümet, hak arayan insanlari düsman olarak görüyor.

  mala verilen zararları takibten - buveyti

  hükümet eylemcilerle barışmak adına vazgeçebilir. nasıl pkk ile barış için bu yola gittiyse aynı yol açıktır. ancak bu sadece devlet malları için geçerli olabilir. yine elebaşı olmayan eylemcilerle sınırlı olabilir. fakat hiçbir devlet cana ve maum vatandaşın malına zarar verenleri takibten vazgeçemez. senin özgürlüğün başkalrına neden zarar veriyor ki

  Biçimden geçtik tamam da, ya içerik? - selinka

  Biliyorum, nihayet polis şiddetini haber yapan, yani aslında işini yapan bir "gazete"ye denk geldiğimi düşünüp sevinmem ziyadesiyle trajikomik. Yarım sayfalık haberde onca imla hatası ve anlatım bozukluğuyla karşılaşmamsa vahim. Buna haberin içeriğindeki tutarsızlıklar, yazım yanlışları yüzünden anlaşılmaz hale gelen kısımlar da eklenince dayanamadım, saçma formlarınızı doldurup şunu yazmak istedim: Artık haber okuyabilmek istiyorum. Hem cümle kurabilen hem de kaypak olmayan, işini yapma cesareti gösteren bir gazeteci istiyorum! Size önerim, en azından bir editörünüz olsun. (Zira yokmuş gibi görünüyor.) Haberleriniz çevrim içi olmadan ikinci bir kişi tarafından okunsun, okuyucuya saygı duyulsun.(Hadi imlayı, dil bilgisini, anlatım bozukluğunu geçtim, haberin içeriğini değiştiren ifadeleriniz var. Örneğin bir ?0? unutmuşsunuz, ya da fazladan koymuşsunuz, bakın ne çok şeyi değiştiriyor o sıfır. Yüzlerce kişi mi vardı Ankara?da yoksa binlerce kişi mi? Gazeteci olarak, özellikle de bu hassas ortamda böyle hatalar yapma lüksünüz yok.) Yine de polis şiddetini haber yaptığınız için teşekkür ederek bitirecektim az daha. Acınası haldeyiz. Kolaylıklar

  AKP HÜKÜMETİ AKILLANMAZ - pispor

  polis şiddetinden vaz geçmezse tüm halk sokağa döküldüğünde ne yapacak polisi de kendisi de arkasındaki yüzde elliye güvenme çünkü önünde yüzde elli bir halk sana geçit vermez bölmek mi istiyorsun bu ülkeyi