Ankara'da Kennedy Caddesi'nde yine müdahale

Ankara'da Kennedy Caddesi'nde yine müdahale
Ankara'da Kennedy Caddesi'nde yine müdahale

Fotoğraf: Twitter

Gezi Parkı'na destek amacıyla Ankara'da yapılan eylemlerin Kızılay ve Kuğulu Park'tan sonra simge noktası haline gelen Kennedy Caddesi'ndeki göstericilere bu gece de polis müdahale etti.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA - Ankara’da protestocular akşam saatlerinde Tunalı Hilmi ve Kuğulu Park’ta toplandı. Çadırları polis tarafından toplanan Kuğulu Park’taki eylemciler kilim ve battaniyeleri ile gece boyunca oturdu. Kuğulu Park’ta tıpkı Gezi Parkı’nda olduğu gibi kadınlar elele tutuşup zincir oluşturdu.

Saatler 23.50 gösterirken yaklaşık 100-1500 kişilik her gece olduğu gibi Kennedy Caddesi’ne geldi. Önceki gecelerden farklı olarak eylemcilerin Atatürk Bulvarı’na çıkıp, sokak lambalarına vurarak ses çıkarmalarına müsade etmeden Kennedy Caddesi’nin başına 2 TOMA, 3 Akrep yaklaşık 80 çevik ekibi geldi. Saat 00.05 sularında TOMA’ların önüne bir genç kız geçerek hareketini önlemek istedi. Çevik kuvvet eylemci kızı çekerek, eylemci grubun üzerine ilerlemeye başladı. İlk müdahale TOMA’larla ve tazyikli su ile yapıldı. Grup ara sokaklara ve Tunalı Hilmi Caddesi tarafına doğru çekildi. Polis müdahalesi tazyikli su, ses bombası daha önceki gecelere göre daha az biber gazı atarak sürdürdü. Ara sokaklarda da göstericiler Akrep ile kovalandı. Yaklaşık 10-15 dakika sonra polis, Kennedy Caddesi’ndeki ilk bekleme yerine geri döndü.

İKİNCİ MÜDAHALE

Bu arada göstericiler ara sokaklarda yeniden toplandı. Ancak çevik kuvvet ara sokaklara yeniden girip göstericilere biber gazı ve ses bombası ile müdahale ederek Kennedy Caddesi’ne girmelerine izin vermedi.
TAKSİDEN İNDİRİP GÖZALTINA ALDILAR

Ara sokaklardaki müdahale sonrasında çevik kuvvet başta Bestekar Soıkak, Tunalı Hilmi Caddesi, Tunus Caddesi olmak üzere tüm sokaklara girerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Çevik kuvvetin, bar ve kafe gibi mekan önlerinden de insanları gözaltına aldı. Hatta bir göstericiyi bindiği taksinin içerisinden çıkartarak gözaltına aldı. Gözaltı sayısının 26'ya ulaştığı öğrenildi.