Ankara'da korkunç yılbaşı

Ankara'da korkunç yılbaşı
Ankara'da korkunç yılbaşı

Ölenlerin yakınlarının görüntüsü yürek parçalattı.

Ankara Çankaya'da 7 üniversite öğrencisi, karbonmonoksit zehirlenmesinden hayatını kaybetti

 

BU ACIYA YÜREK DAYANMAZ FOTORAFLARI İÇİN TIKLAYIN

GAZ DEFORME OLAN BORUDAN SIZMIŞ HABERİ İCİN TIKLAYIN 


MESUT HASAN BENLİ

ANKARA - Ankara 2009 yılın ilk gününde doğalgaz faciasıyla sarsıldı. Çankaya Birlik Mahallesi 409. sokaktaki Yeşilvadi Apartarmanda bir dairede yılbaşı kutlayan Bilkent Üniversitesi hazırlık bölümünden 3'ü kız 7 öğrenci doğalgaz zehirlemesi sonucu hayatını kaybetti. Olay yerinde incelemelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, EGO yetkililerin ihmali bulunduğunu iddia ederek, "Olay yerine gelen EGO yetkilileri bütün daireleri açtırmış olsalalardı bu facia önlenebilirdi" dedi.

Annesi Okşan Atila ile oturan Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Özgür Turan Atilla, annesinin İzmir'e gitmesini fırsat bilerek yılbaşı kutlaması için sınıfındaki 6 arkadaşını davet etti. Anne gitmeden Serbest Mimar Gonca Arıkök'ten çocuklara gözkulak olmasını istedi.

Emre fark etti

Görgü tanıkların verdiği bilgiye göre, aynı apartmanda başka bir dairede oturan ve geç saatlere kadar ders çalışan Koç ailesinin çocuğu Emre Koç, Saat 4.30 sularında zehirlendiklerini fark etti. Emre, önce annesini uyandırdı. Ardından ambulansı ve Başkent Doğalgaz'ı arayarak ihbarda bulundu. Emre ambulans gelinceye kadar apartmandaki diğer dairelerdekileri uyandırmaya çalıştı. Tek tek bütün kapıları çaldı. Ancak hiçbirinden yanıt alamadı. Emre, sadece apartamanın kapıcısını uyandırabilidi. Gelen ambulansı Koç ailesini İbni Sina Hastanesine götürürken, Saat 5.00 sularında Başkent Doğalgaz yetkilileri Yeşilvadi apartanına geldi. Kapıları çalan görevliler herhangi bir yanıt alamayınca olay yerinden ayrıldılar. Apartmanın kapıcısı Özgür ve arkadaşların da kapıyı açmadığını fark edince telefonla İzmir'de bulunan Anne Okşan Atilla'yı aradı.

Çilingir kapıyı açtı

Anne de Özgür'ün halası Serbest Mimar Gonca Arıkök'ü aradı. Arıkök, gelen telefon üzerine apar topar eve geldi. Arıkök, çilgingir yardımıyla kapıyı açtırdı. Evin kapısı açılınca Arıkök, yeğeni 19 yaşındaki Özgür Turan Atilla ve sınıf arkadaşları, İçmimarlık Bölüümü öğrencisi Büşra Bek (19), Siyaset Bölümü öğrencisi Elif Koyuncuoğlu (19), Kimya bölümü öğrencisi Oğuzhan Tozburun (19), Ticaret Yönetimi öğrencisi Tarık Şükrü Yılmaz (21), Uluslararası Bölümü öğrencisi Ceren Okkalı (18), Turizm Otelcilik Bölümü öğrencisi Erol Can Özdokumacı’nın (20) cesetleriyle karşılaştı.

Pazartesi tören yapılacak

Facianın haber bültenlerinde yer alması üzerine çocukların yakınları olay yerine akın etti. Cumhuriyet Savcısının yaptıkları incelemenin ardından gençlerin cesetleri Adli Tıp Morguna kaldırıldı. Hayatını kaybeden gençler için Pazartesi Günü okudukları Bilkent Üniverisitesi Hazırlık Bölümü'nde tören yapılacağı bildirildi.

Gazın geri tepmesi neden oldu

Olay yerinde incelemelerde bulunan Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürü Veysel Karani Demir, "Bacanın ters rüzgar alması sonucu facianın meydana geldiğini zannediyoruz. Ancak ilk kanaatimiz, bacanın ters rüzgar alması sonucu öğrencilerin kaldığı 3 numaralı dairede karbonmonoksit gazının geri tepmesi sonucu bu üzücü olay olmuştur" dedi. Demir, Yeşilvadi apartmanda kullanılan kombilerin aynı bacadan çıkış yaptığını belirtti.

-İhmal var-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş de olay yerine gelerek incelemelerde bulunduktan sonra, "Emre Koç'un yaptığı başvuru üzerine eğer EGO yetkilileri bütün daireleri açtırıp bütün dairelere bakabilseydi, bu facia önlenebilirdi" dedi.

Aile taburcu oldu

Yeni yıl kutlaması yapıp karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamlarını yitiren 7 üniversitelinin bulunduğu evin üst katında, aynı şekilde gazdan etkilenen Şahin Koç, eşi Sefa Koç, oğlu Emre Koç ile kızı İrem Koç, İbni Sina Hastanesi'ndeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Gözyaşlarına boğuldular

Acı haber Tarık Şükrü Yılmaz'ın Manisa'nın Akhisar İlçesi'ndeki evine de ateş düştü. Dursun ve Semanur Yılmaz çiftinin üç çocuğundan en büyüğü olan, Tarık Şükrü Yılmaz'ın ölüm haberi, aileyi ve yakınlarını gözyaşına boğdu. Fenalık geçiren anne Semanur Yılmaz, bir akrabasına sarılıp, "İçimde bir huzursuzluk var diye söylemiyor muydum?" diyerek gözyaşı döktü. Tarık ªükrü Yılmaz'ın dün akşam geç saatlerde ailesini telefonla arayıp yeni yıllarını kutladığı, geceyi arkadaşlarında geçireceğini söylediği öğrenildi.


ÖĞRENCİLERDEN 4’ÜNÜN CENAZESİ AİLELERİNE TESLİM EDİLDİ 

Ankara’da karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybeden 7 öğrenciden 4’ünün cenazesi, Keçiören’deki Adli Tıp Kurumunda yapılan otopsilerinin ardından ailelerine teslim edildi.  Otopsilerin ve diğer işlemlerin tamamlanmasından sonra Özgür Turan Atila, Tarık Şükrü Yılmaz, Ceren Okkalı ve Oğuzhan Tozburun’un yakınları cenazeleri gözyaşları içinde aldılar.

Büşra Bek, Elif Koyuncuoğlu ve Erol Can Özdokumacı’nın ailelerinin ise cenazeleri yarın sabah almaları bekleniyor.  Öğrencilerden Özgür Turan Atila’nın bu gece uçakla İzmir’e götürüleceği ve yarın defnedileceği bildirildi.

Oğuzhan Tozburun’un yakınları da cenazenin yarın sabah Ankara’dan Kemalpaşa İlçesine götürülerek, 3 Ocak Cumartesi günü defnedilmesini planladıklarını belirttiler.  Tarık Şükrü Yılmaz’ın Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı Boyalık Köyü’nde, Ceren Okkalı’nın ise Yenimahalle ilçesine bağlı Yuva Köyü’nde yarın defnedileceği öğrenildi.

Ceren Okkalı’nın dayısı Kahraman Bayrak, Adli Tıp Kurumu önünde, “Yüreğimiz yanıyor. Diğer anne, baba, dayı ve amcaların yüreği yanmasın. Bu olayın sorumluları cezalandırılsın” diyerek tepki gösterdi.

Nelere dikkat etmek gerek?

Başkent Doğalgaz Genel Müdürü Veysel Karani Demir, vatandaşları bacalarını temizlemeleri konusunda uyarılarda bulundu. Demir, "Vatandaşlarımız itfaiye ekiplerini çağırarak lütfen bacalarını temizletsinler. Muhtelif tıkanmalara yönelik olarak bu çalışmaları rutin yaptırsınlar. Ayrıca kombi kullanılan evlerde sızıntılara karşı mutfaklarında havalandırma aparatı kullasınlar" dedi. Demir, bu tür faciaların önüne geçmek için kurulması düşünülen 'gaz alarm cihaz'ların kullanılmasında, olumlu bir sonuç alamadıklarını belirterek "Çin ’den getirdiğimiz cihazları denedik ama bu cihazlar en ufak bir yemek kokusu da dahil alarm verdiği için çok kullanışlı olduğunu söyleyemem" dedi.