Ankara'da 'Mısır halkına özgürlük' mitingi

Ankara'da 'Mısır halkına özgürlük' mitingi
Ankara'da 'Mısır halkına özgürlük' mitingi
Mısır'da askeri yönetimin, Müslüman Kardeşler Örgütü'ne yönelik ölümlerle sonuçlanan müdahalesi Ankara'da binlerce kişinin katıldığı mitingle protesto edildi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

ANKARAMısır’da askeri yönetimin, Müslüman Kardeşler Örgütü’ne yönelik ölümlerle sonuçlanan müdahalesi Ankara’da binlerce kişinin katıldığı mitingle protesto edildi. Uluslararası kuruluşlara seslenilerek “Mısır halkı özgürleştirilsin, insanlık katilleri hukuk önüne çıkarılsın” çağrısı yapılan mitingde, Rabia işaretli dövizler taşındı.

Memur-Sen, Mazlum-Der, Hak-İş ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından Sıhhiye Meydanı’nda “Mısır İçin Direniş İnsanlık İçin Diriliş” ismiyle düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı. Güvenlik güçleri tarafından yoğun güvenlik önlemi alındığı dikkat çeken mitinge gelenler ‘Rabia’ işaretli dövizler taşındı. Sık sık “Müslüman zulme sessiz kalamaz”, “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık”, “Darbeciler yenilecek”, “İslami hareket kazanacak”, “Zulme karşı direneceğiz” sloganları atılan mitingde Kur’an ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı da ağlatan Mısır’da öldürülen Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed el-Bilteci’nin kızı Esma’ya yazdığı mektup okundu.

Mitingde Memur-Sen, Mazlum-Der, Hak-İş ve AGD’nin Türkçe’nin yanı sıra İngilizce Arapça da okunan ortak bildirisinde, Mısır yönetimine ve yaşananlara sessiz kalındığı savunulan BM ile AB, ABD ve İsrail’e tepki gösterildi. Bildiride şöyle denildi:


‘ÇAĞDAŞ TİRANLARIN ZULMÜ’
“Tiranların çağının binlerce yıl önce kapandığını düşünenler yanılıyor. Mısır’da çağdaş tiranlar kendi insanına her türlü zulmü uyguluyor. Çocuk, kadın, yaşlı, masum demeden insanları katlediyor. İçimiz yanıyor, canımız acıyor, öfkemiz kabarıyor.

Bütün bu insanlık dışı felaketin sorumluları Mısır’daki gari meşru cunta yönetiminin olduğu kadar buna sessiz kalan küresel güçler ve onların bölgedeki işbirlikçileri, başta BM, ABD, AB, İsrail ve diğer uluslararası kuruluşlar olmak üzere, darbeye destek veren bölge ülkelerinin tutumunu nefretle kınıyoruz. Mısır’ın yanı sıra Suriye’de, Arakan’da, Irak’ta, Filistin’de ve İslam coğrafyasının başka bölgelerinde katliamlar, baskılar, zulümler ve onların sonucu sürgünler ve zorunlu göçler devam etmektedir.”

Mazlumların haklarını gasp edenler, canlarına kıyanlar, Mısır’ı karanlığa sürükleyenler asla başaramayacaklar. Her firavun kendi Musası’nı çağırır ve mutlaka bir gün Tanrı mazlumların hakkını teslim eder. Bundan sonra uluslararası kuruluşlara, İslam ülkelerine ve vicdan sahiplerine düşen görev Mısır halkının biran önce özgürleştirilmesi, insanlık katillerin hukuk önüne çıkarılmasıdır. Zulmünüzü ne Allah, ne tarih affedecek.”


‘ZALİMLERE HAKKINI BİLDİRMEK İÇİN BURADAYIZ’
Mitingde, toplantıyı düzenleyen sivil toplum örgütlerinin başkanları da birer konuşma yaptı.

Sık sık “Üzülme, gevşeme. Allah bizimle”, “Kahrolsun İsrail”, “Müslüman zulme sessiz kalamaz”, “İhvana selam, direnişe devam” sloganlarının atıldığı mitingde, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, sessiz kalmamak için toplandıklarının altını çizdi. Gündoğdu, “Mazlumların sesini duyurmak, zulme ‘dur’ demek ve zalimlere hakkını bildirmek için buradayız. Katil Sisi’yi ve Cani Esad’ı lanetlemek, halk hareketine sahip çıkmak, dünya üzerindeki zalimleri protesto etmek için buradayız” dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da Mısır’da demokrasi için direnenlerle dayanışmayı göstermek için toplandıklarının altını çizerek, “Mısır’da, Suriye’de yaşanan vahşeti kayıtsız izleyenlerin tutuklu akıllarına insanlık dersi olacak. Bu katliamlara sessiz kalan uluslararası toplum ve devletlere yazıklar olsun” diye konuştu. Arslan, Mısır’da öldürülen 17 yaşındaki Esma’nın paylaştığı şiiri okudu. Aslan bu sırada göz yaşlarını tutamadı.

Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ise Mısır’da direnenlerin düğüne gider gibi direnişe gittiklerini belirterek, “Kadınlarımız bir bir toprağa düşüyor. Ama direnme azmini tanklar, keskin nişancıların atışları boğamadı” dedi.

AGD Genel Başkanı Salih Turhan da “Bugün burada Mısır’da, Suriye’deki, Arakan’daki, dünyanın her yanında inim inim inleyen kardeşlerimizin yanında olmak için toplandık. Muhakkak ki hak galip gelecek” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114762711476276

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kotu komsu insani ev sahibi yaparmis - Ayse Sule

  Anlamak istemeyen degerli yorumcu arkadasim, ben de sizin sayenizde, sozkonusu kanunun uzerinden bir kez daha gittim geldim. Sanirim, insanlarin ve toplumlarin burokratik surecleri onemsiz gorme, mumkunse by pass etme, kanunlari da kismen uygulama, mumkunse de hic kale almama egilimi bizim buralarda biraz daha yaygin. 2911 sayili Kanunu kendi butunlugu icinde okumak yerine sadece 3. ve 19. maddelerine dikkat cekmeniz ne yazik ki bu tespitimi destekliyor. Ben 'Kanuna uygunluk' derken kanunun tum maddelerine uygunlugu anlar ve kastedederim. Acizane kanaatim o ki, Ankara Sihhiye Meydanindaki Misir Direnisine destek mitingi bu baglamda kanunidir ve o yuzden polis mudahelesine maruz kalmamistir. Mesela, kanunun acikca yasakladigi bir yerde yapilmamistir miting (Madde 22), bilakis Valiligin onceden ilan ettigi bir miting alaninda (Madde 6) ve zaman diliminde (Madde 7) duzenlenmistir. Ayrica, miting hakkinda ilgili makamlara zamaninda bildirim yapilmistir (Madde 10). Bunun gibi daha pek cok uygunluk gostergesi sayabilirim size ama inanin gerek yok. Kanunun o hic onemsemediginiz diger maddelerini de okudugunuzda eminim siz de ayni sonuca varacaksiniz. Hatta belki, size sempatik gelen kimi eylemlerin polis mudahelesine maruz kalmasinin vebalinin ne yazik ki biraz da o eylemleri duzenleyenlerde ve onlarin burokratik prosedurlerle ugrasmaktan kacinmasinda oldugunu teslim edebileceksiniz. Lutfen biraz da ozelestiri.

  2911 sayılı kanun - Pe@ce

  Değerli yorumcu, ben bahsettiğin anlamak istemeyen yorumcuyum. Sana tavsiyem 2911 sayılı kanunun yalnızca ismini ezberlemek yerine içeriğine ve maddelerine göz atman ve yorumunu ona göre yapman, yoksa ben seni anlamamakta ısrar edeceğim: Madde 3 – Herkes, önceden izin almaksızın, bu Kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Madde 19 - (Değişik birinci cümle:26/3/2002-4748/6 md.) Bölge valisi, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla bölgeye dahil illerin birinde veya birkaçında ya da bir ilin bir veya birkaç ilçesinde bütün toplantıları bir ayı geçmemek üzere erteleyebilir. Valiler de aynı sebeplere dayalı olarak ve suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması hâlinde; ile bağlı ilçelerin birinde veya birkaçında bütün toplantıları bir ayı geçmemek üzere yasaklayabilir. Yasaklama kararı gerekçeli olarak verilir Kararın özeti yasaklamanın uygulanacağı yerlerde mutat vasıtalarla ilan edilir.Ayrıca, İçişleri Bakanlığına bilgi verilir.

  Ayşe Şule'ye - efeg27

  Sen bahsettiğin yasayı tekrar oku muhtemelen anlamazsın ama bir daha oku 10 kere falan oku biraz idrak edebilirsen protesto gösterisi yapmak için kimseden izin almak zorunda olmadığını belki anlayabilirsin!!! sanmıyorum gerçi ama yasa böyle diyor. Cuma namazı çıkışı yapılan protesto gösterileri için izin alındığını falan sanmıyorsun değilmi, o kadar avanak olamazsın. Aklıma gelmişken kanunlara uymaya bu kadar dikkat ediyorsanız siz ve diğer yandaşların uymadığı hatta karşı durup protesto ettiği onlarca kanun var, siz uymadığınızda hak oluyorda biz uymadığımızda neden suç oluyor? cevabınız varmı? yoktur çünkü sizler sadece işinize geldiğiniz gibi davranırsınız aynen demokrasiyi amaç değil araç yaptığınız gibi...

  kanun - MAHOBAY 73

  o kanun maddelerini boşu boşuna dillendirmeyin artık kanunlara bakmıyorlar,olay hükümete uygunsa kanunlara da uygun hale gelmiştir

  Anayasal hakkin kanunlara uygun bicimde kullanilmasi - Ayse Sule

  Bir yorumcu acaba bu mitinge katilanlara TOMA'li, gazli mudahele olmus mu diye sormus. Olmadigini bence kendisi de biliyor, ben sadece neden olmadigiyla ilgili acizane gorusumu paylasayim. Mitingi duzenleyenler bu etkinligi Ankara Valiligi'nin onceden ilan ettigi bir alanda yaptiklari ve anayasal haklarini 2911 sayili Toplanti ve Gosteri Yuruyusu Kanunu hukumlerine uygun bir bicimde kullandiklari icin herhangi bir mudaheleye maruz kalmamislar. Olay aslinda bu kadar basit, ama tabii anlamak isteyene.

  TOMA, biber gazı, cop? - Pe@ce

  Demokratik haktır tabi; gerçi Türkiye'de bu hakkı kullananlara genellikle TOMA ve biber gazı nasip olur, arkadaşlara herhangi bir müdahale olmuş mu acaba?