Ankara'da 'Mısır halkına özgürlük' mitingi

Ankara'da 'Mısır halkına özgürlük' mitingi
Ankara'da 'Mısır halkına özgürlük' mitingi
Mısır'da askeri yönetimin, Müslüman Kardeşler Örgütü'ne yönelik ölümlerle sonuçlanan müdahalesi Ankara'da binlerce kişinin katıldığı mitingle protesto edildi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

ANKARAMısır’da askeri yönetimin, Müslüman Kardeşler Örgütü’ne yönelik ölümlerle sonuçlanan müdahalesi Ankara’da binlerce kişinin katıldığı mitingle protesto edildi. Uluslararası kuruluşlara seslenilerek “Mısır halkı özgürleştirilsin, insanlık katilleri hukuk önüne çıkarılsın” çağrısı yapılan mitingde, Rabia işaretli dövizler taşındı.

Memur-Sen, Mazlum-Der, Hak-İş ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından Sıhhiye Meydanı’nda “Mısır İçin Direniş İnsanlık İçin Diriliş” ismiyle düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı. Güvenlik güçleri tarafından yoğun güvenlik önlemi alındığı dikkat çeken mitinge gelenler ‘Rabia’ işaretli dövizler taşındı. Sık sık “Müslüman zulme sessiz kalamaz”, “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık”, “Darbeciler yenilecek”, “İslami hareket kazanacak”, “Zulme karşı direneceğiz” sloganları atılan mitingde Kur’an ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı da ağlatan Mısır’da öldürülen Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed el-Bilteci’nin kızı Esma’ya yazdığı mektup okundu.

Mitingde Memur-Sen, Mazlum-Der, Hak-İş ve AGD’nin Türkçe’nin yanı sıra İngilizce Arapça da okunan ortak bildirisinde, Mısır yönetimine ve yaşananlara sessiz kalındığı savunulan BM ile AB, ABD ve İsrail’e tepki gösterildi. Bildiride şöyle denildi:


‘ÇAĞDAŞ TİRANLARIN ZULMÜ’
“Tiranların çağının binlerce yıl önce kapandığını düşünenler yanılıyor. Mısır’da çağdaş tiranlar kendi insanına her türlü zulmü uyguluyor. Çocuk, kadın, yaşlı, masum demeden insanları katlediyor. İçimiz yanıyor, canımız acıyor, öfkemiz kabarıyor.

Bütün bu insanlık dışı felaketin sorumluları Mısır’daki gari meşru cunta yönetiminin olduğu kadar buna sessiz kalan küresel güçler ve onların bölgedeki işbirlikçileri, başta BM, ABD, AB, İsrail ve diğer uluslararası kuruluşlar olmak üzere, darbeye destek veren bölge ülkelerinin tutumunu nefretle kınıyoruz. Mısır’ın yanı sıra Suriye’de, Arakan’da, Irak’ta, Filistin’de ve İslam coğrafyasının başka bölgelerinde katliamlar, baskılar, zulümler ve onların sonucu sürgünler ve zorunlu göçler devam etmektedir.”

Mazlumların haklarını gasp edenler, canlarına kıyanlar, Mısır’ı karanlığa sürükleyenler asla başaramayacaklar. Her firavun kendi Musası’nı çağırır ve mutlaka bir gün Tanrı mazlumların hakkını teslim eder. Bundan sonra uluslararası kuruluşlara, İslam ülkelerine ve vicdan sahiplerine düşen görev Mısır halkının biran önce özgürleştirilmesi, insanlık katillerin hukuk önüne çıkarılmasıdır. Zulmünüzü ne Allah, ne tarih affedecek.”


‘ZALİMLERE HAKKINI BİLDİRMEK İÇİN BURADAYIZ’
Mitingde, toplantıyı düzenleyen sivil toplum örgütlerinin başkanları da birer konuşma yaptı.

Sık sık “Üzülme, gevşeme. Allah bizimle”, “Kahrolsun İsrail”, “Müslüman zulme sessiz kalamaz”, “İhvana selam, direnişe devam” sloganlarının atıldığı mitingde, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, sessiz kalmamak için toplandıklarının altını çizdi. Gündoğdu, “Mazlumların sesini duyurmak, zulme ‘dur’ demek ve zalimlere hakkını bildirmek için buradayız. Katil Sisi’yi ve Cani Esad’ı lanetlemek, halk hareketine sahip çıkmak, dünya üzerindeki zalimleri protesto etmek için buradayız” dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da Mısır’da demokrasi için direnenlerle dayanışmayı göstermek için toplandıklarının altını çizerek, “Mısır’da, Suriye’de yaşanan vahşeti kayıtsız izleyenlerin tutuklu akıllarına insanlık dersi olacak. Bu katliamlara sessiz kalan uluslararası toplum ve devletlere yazıklar olsun” diye konuştu. Arslan, Mısır’da öldürülen 17 yaşındaki Esma’nın paylaştığı şiiri okudu. Aslan bu sırada göz yaşlarını tutamadı.

Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ise Mısır’da direnenlerin düğüne gider gibi direnişe gittiklerini belirterek, “Kadınlarımız bir bir toprağa düşüyor. Ama direnme azmini tanklar, keskin nişancıların atışları boğamadı” dedi.

AGD Genel Başkanı Salih Turhan da “Bugün burada Mısır’da, Suriye’deki, Arakan’daki, dünyanın her yanında inim inim inleyen kardeşlerimizin yanında olmak için toplandık. Muhakkak ki hak galip gelecek” dedi.