Ankara'da onbinler 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' demek için yürüdü

Ankara'da onbinler 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' demek için yürüdü
Ankara'da onbinler 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' demek için yürüdü
Ankara'da 14 sendika ve işveren örgütünün öncülüğünde "Teröre hayır, kardeşliğe evet" yürüyüşü yapıldı. 250'den fazla sivil toplum örgütünü buluşturan yürüyüşe binlerce kişi atıldı. Siyasi partilerin davet edilmediği yürüyüşte sadece Türk bayrakları vardı.

RADİKAL -  Ankara ’da binlerce kişinin katılımıyla "Teröre hayır kardeşliğe evet" yürüyüşü düzenlendi... 14 işçi ve işveren örgütünün çağrısıyla her kesimden yurttaşlar, öğle saatlerinden itibaren Türk Bayrakları ile Sıhhiye Meydanı'na geldi. 

Sıhhiye Meydanı'nda saat 16.30'da başlayan yürüyüşte dev bir Türk Bayrağı açıldı. Yürüyüş dolayısıyla Sıhhiye Meydanı ve Ulus civarındaki 2 kilometrelik güzergah 12.45'ten itibaren saat 21.00'e kadar trafiğe kapatıldı. 

Sıhhiye Meydanı'ndan başlayan yürüyüş, Ulus'taki Birinci Meclis binası önünde tamamlandı. Yürüyüşü organize eden  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, burada kısa bir konuşma yaptı.

"Hepimiz bu memleketin sevdalısıyız. Vatanımız, birliğimiz, dirliğimiz, huzurumuz, bugünümüz, yarınımız hedefteyken sessiz kalamayız" diyen Hisarcıklıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Bizi bize, komşuyu komşuya, kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışanlara karşı sessiz kalamayız. Bir tarafta terör belasını hep birlikte yaşarken, toplumda her geçen gün kutuplaşma artarken, akıl ve vicdan tutulması karşısında sessiz kalamayız. İşte bu yüzden her görüşme ve düşünceden, Ankara’nın bugüne kadar görmediği bir kalabalık bugün burada. Hepinize teşekkür ediyoruz.

İş dünyası da kardeşlik için yürüdü

Ay yıldızlı bayrağımızı alıp buraya geldik. Üzerimizde oynanan kirli oyunu boşa çıkartmak için buraya geldik. Bizi ayırmaya çalışan fitne ateşini söndürmek için buraya geldik. Tek yürek olduğumuzu göstermek için bir araya geldik. Toplumsal barışa güç vermek, kırılan umutları yeşertmek için buraya geldik. Umut dolu geleceğimize odaklandık. Terörü lanetledik, kardeşliğimize sahip çıktık. Teröre hayır kardeşliğe evet dedik."


Eyleme TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen, Türk-İş, TİSK, Türkiye Barolar Birliği , Hak-İş, TESK, TÜRMOB ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği destek verdi.

SİYASİ PARTİLER DAVET EDİLMEDİ

Yaklaşık, 250 sivil toplum kuruluşunun katıldığı yürüyüşe siyasi partiler davet edilmedi. İşçi ve işveren örgütleri tarafından yürüyüş sırasında "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" sloganı dışında başka bir sloganın atılmaması ve sadece Türk bayrakları açılması kararı alındı.

ÜST DÜZEY ÖNLEMLER

Yürüyüş için Ankara dışından 100'e yakın otobüs geldi, polis Başkentin 5 giriş noktasında tedbirler aldı. Gelen otobüsler, Atatürk Kültür Merkezi alanına alındı.  Toplanma alanı olarak belirlenen Sıhhiye meydanı, bariyerlerle kapatılırken, alan içinde uzman ekiplerce patlayıcı madde araması yapıldı.

7 AYRI NOKTADA ÜST ARAMASI
     
İşçi ve işveren örgütlerinin üyelerinin yanı sıra vatandaşlara da açık olan yürüyüşe katılanlar, polis kontrolünde 7 ayrı noktadan üst aramaları yapıldıktan sonra mitingalanına alınmaya başlandı.      

6 BİN POLİS GÖREVLENDİRİLDİ

Olası provokasyonların önüne geçilmesi için miting çevresi ve yürüyüş güzergahında önceden belirlenen noktalarda polis ekipleri konuşlandırıldı.

     
Miting alanında güvenliği sağlamak için Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik, Çevik Kuvvet, Terör ve Özel Harekat şubeleri başta olmak üzere, tüm branşlardan yaklaşık 6 bin polis görevlendirildi.