Ankara'da polis müdahalesi

Ankara'da polis müdahalesi
Ankara'da polis müdahalesi
Ankara'da Kennedy Caddesi'ndeki göstericilere polis müdahale etti.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Radikal.com.tr - Ankara ’da Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için akşam saatlerinden bu yana gösteri yapan eylemcilere polis gece saatlerinde müdahale etti.

Akşam saatlerinde Kızılay’da toplanmaya başlayan vatandaşlar, burada polisle konuştuktan sonra yürüyerek Tunalı Hilmi Caddesi’ne gitti. Grup gece geç saatlerde Kennedy Caddesi’ne yöneldi.

Keneddy Caddesi’nde 7-8 bin kişilik bir gruba polis saat 00.20 sularında önce dağılmaları için uyarıda bulundu daha sonra ise tazyikli su ile müdahale etmeye başladı.

Göstericilerden polise karşı herhangi bir saldırı olmadığı görüldü. Polis tazyikli suyun ardından gaz bombalı müdahaleye başladı. Eylemci grup Keneddy Caddesi’nin Atatürk Bulvarı ile birleştiği yerden caddenin ortasına doğru çekildi. Caddenin ortasında kurulan barikatlar ateşe verildi.

 Keneddy Caddesi'nde yaklaşık yarım saat süren sert müdahalenin ardından saat 01.00'de polis Kızılay tarafına geri çekildi. Bir kısmı dağılmış olsa da eylemci grup sloganlar atarak protestolarına devam etti.

Müdahalenin ardından kalabalık ikinci kez toplanarak barikatlar kurdu. Yaklaşık 40 dakika boyunca sokakta ve bulvarda sloganlar eşliğinde eylemlerini sürdürdü. Bunun üzerine çekilen polis tekrar Kenneddy Caddesi'ne geldi, hiç bir uyarı yapmadan gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahaleye başladı. Müdahalenin ardından kalabalık grup dağıldı.