Ankara'da şarbon paniği balon çıktı

Ankara Posta İşleme Merkezi'nde şarbon paniği yaşandı. Yurtdışından gelen iki paketin gümrük yetkilileri ile birlikte açılması sırasında paketlerden toz çıkması üzerine 14 PTT çalışanı hastanede gözetim altına alındı. Fakat daha sonra yapılan analizlerde paketlerdeki tozun zararsız olduğu anlaşıldı


Danıştay Başkanı Mustafa Birden adına gönderildiği belirtilen, Ankara Posta İşleme Merkezi’ndeki tasnif sırasında açılan bir zarftan çıkan "şüpheli toz" üzerinde yapılan ön incelemede herhangi bir mikroorganizmaya rastlanmadı.

Sağlık Bakanlığından alınan bilgiye göre, söz konusu zarftan çıkan maddenin içeriğinin belirlenmesi amacıyla Ankara Posta İşleme Merkezi’nden gönderilen numuneler üzerinde Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı laboratuvarında yapılan ön inceleme sonuçlandı.
Buna göre, yapılan ön incelemede herhangi bir mikroorganizmaya rastlanmadığı, endişe edilecek bir durumun bulunmadığı bildirildi. Yetkililer numunelerle ilgili kesin incelemenin yarın tamamlanmasının beklendiğini de belirtti.