Ankara'da 'Transseksüel' eylem

Ankara'da 'Transseksüel' eylem
Ankara'da 'Transseksüel' eylem
Başkentte bir grup transseksüel geçen hafta öldürülen arkadaşlarının katilinin yakalanması istemiyle eylem yaptı


Ellerinde dövizlerle Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan grup, çeşitli sloganlar attı.
Bu arada, arkasında birer harf bulunan beyaz önlük giymiş 11 kişi, "şimdiye kadar öldürülen arkadaşlarının" isimlerini söyledikten sonra sırtlarını dönerek "katledildik" yazısını oluşturdu.
Grup adına yapılan basın açıklamasında, önlem alınmadığı için bu tür cinayetlerin yaşandığı ifade edilerek, "Yaşam haklarımızın gasp edilmediği bir düzen istiyoruz. Bu cinayetin takipçisi olacağız ve katil yakalanana kadar eylemlerimiz sürdüreceğiz" denildi.
Gruptakiler daha sonra mum yakarak İnsan Hakları Anıtı önüne koydu.

YÜKSEL CADDESİ’NDE BASIN AÇIKLAMALARI

Ankara Kadın Platformu, İHD Ankara Şubesi ve Sosyalist Parti Ankara İl Örgütü üyeleri, Yüksel Caddesi’nde ayrı ayrı basın açıklaması yaptı.
İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan Ankara Kadın Platformu üyeleri, bazı DTP yönetici ve üyelerinin gözaltına alınmasını protesto etti.
Platform adına yapılan açıklamada, 15 Nisandan itibaren gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında kadınların fazlalığının, "kadınların yerel seçim çalışmalarındaki başarısından kaynaklandığı" öne sürüldü.
"Demokratik siyasetin önünün kapatılmak istendiği" savunulan açıklamada, "operasyonların siyasi olduğu ve hukuki dayanağının bulunmadığı" iddia edildi.
Açıklamada, gözaltına alınanlar serbest bırakılıncaya kadar DTP’li kadınların yanında olunacağı belirtildi.
"Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" talebiyle cumartesi günleri oturma eylemi yapan İHD Ankara Şubesi üyeleri, bu hafta da Yüksel Caddesi’nde bir araya geldi.
Burada yapılan açıklamada, "gözaltında kaybedilenlerin" faillerinin yargılanmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceği dile getirilerek, "Hukuk devleti istiyoruz. Failleri yargılayın ve bu insanlık ayıbından kurtulun" denildi.
Yüksel Caddesi’ndeki son basın açıklamasını Sosyalist Parti Ankara İl Örgütü üyeleri yaptı.
Parti üyeleri adına yapılan açıklamada, KKTC’de yaklaşan seçimler anımsatılarak, Kıbrıs’ın kaderi üzerinde sadece Kıbrıslıların söz sahibi oldukları belirtildi.
Açıklamada, Kıbrıs halklarının demokratik ilişkiler içerisinde kendi kaderlerini tayin etmelerine engel olacak her türlü dış müdahaleye son verilmesi istendi.