Ankara'da uçak alarmı

Ankara'da uçak alarmı
Ankara'da uçak alarmı
Suriye sınırında bir savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından Ankara'da hareketli saatler yaşanıyor

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye sınırında sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi olayını takip ederek bir dizi telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak olaya ilişkin bilgi verdi. Başka yetkililerden de bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceği öğrenildi.  Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğu kaydedildi.

DÜZELTME GELDİ

Açıklamanın devamında, "İlk bilgilendirme notunda uçağın Rus uçağı olduğuna dair ifade, basındaki haberlerden hareketle kullanılmıştır. Yani Rus uçağı olduğu tahmin ediliyor anlamında" denildi.

NATO VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DE GİRİŞİM

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırında bir uçağın Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'la görüşerek bilgi aldı. Başbakan Davutoğlu'nun talimatı ile NATO, Birleşmiş Milletler ve ilgili ülkeler nezdinde Dışişleri Bakanlığı tarafından gerekli girişimlerde bulunulacak.(dha)

Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldü

Düşürülen uçağın pilotlarından biri Türkmenlerin elinde