Ankara'da yağmur gibi Gezi davası!

Ankara'da yağmur gibi Gezi davası!
Ankara'da yağmur gibi Gezi davası!
Ankara'da çıkan Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 137 kişi hakkında 6 ayrı iddianame hazırlandı

Radikal.com.tr - Başkentteki Gezi eylemlerine ilişkin soruşturma yürüten basın savcılığı, toplam 137 kişinin şüpheli olduğu 6 ayrı dava açtı. Diğer tüm şüphelileri tek dosyada birleştiren savcılık, toplu dava açmaya hazırlanıyor.

Gezi eylemlerinde polis kurşunuyla ölen Ethem Sarısülük için 16 Haziran’da Kızılay’da yapılmak istenen anmaya katılan 35 kişi hakkında daha önce dava açan Ankara Basın Savcılığı, bunun ardından peş peşe davalar açtı.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre, savcılık, başkentte Kızılay, Kennedy Caddesi, Dikmen ve Tuzluçayır gibi noktalarda yapılan eylemlere katılan toplam 137 kişi hakkında 6 ayrı iddianame hazırladı. Bu iddianameler, çeşitli mahkemelere gönderildi. İddianamelerde, eylemcilerin “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet”, “Görevi yaptırmamak için direnme”, “ Kamu malına zarar verme” gibi suçlardan cezalandırılması istendi. Bu kapsamda Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde biri 126, diğerleri 1’er kişilik olmak üzere üç dava açıldı. Ayrıca 2. Asliye Ceza’da 2; 14. ve 6. Asliye Ceza Mahkemeleri’nde 3’er kişilik iddianameler de kabul edildi.

500 KİŞİ HAKKINDA DAVA AÇILACAK
Öte yandan üç basın savcısında ayrı ayrı Gezi soruşturmaları vardı. Bu soruşturma dosyalarının tek savcıda birleştirildiği öğrenildi. Bunlar arasında 1 Haziran günü Kızılay’da yapılan eylemde gözaltına alınanlarla ilgili 500 kişilik dosyada yer aldı. Savcılığın, önümüzdeki günlerde bu 500 kişi hakkında dava açacağı öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/1151168115116810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yargıda "destan" yazmaya başladılar. - çıkarsız

  vatandaşını öldüren, sakat bırakan kolluğun destanları yetersiz kalmış olmalı ki, yargı ile devam ediyorlar.

  ankarada yagmur gibi gezi davasi, - miskin2

  sonuc AIHM de biter.

  insanları sokağa döken f - lastikordek

  insanları sokağa döken faşizm dururken protesto hakkını kullananlara açılan davaları utanç vericidir. burada yorum yapan kifayetsiz muhterislere bakınca protestonun ne kadar meşru olduğunu bir kez daha görüyoruz. polisin vandallığını görmeyen körlerin farazi otomobil sigortalarını anlatması aptallık değil de ne? türkiye iktidar ailesinin müstemlekesi olmuş, onlarında savunucusu bu akılsızlar. ben iktidar olsan beni aptalların savunmasından üzüntü duyardım. hala memleketin ve demokrasinin karşısında kendi özel mülkiyet haklarını görenlerin aslında barış ile ne kadar alakalı olduklarını da görüyoruz. o iddianameleri hazırlayan savcılar gün gelip devran dönünce avukatlık bile yapamayacaklar. bu iktidara son tekmeyi şimdi yandaşı olanlar vuracak. nereden mi biliyorum. türkiyede işler böyle yürür.

  Savcılar... - hermevsim

  Bu "adaletçi" arkadaşların nasıl çalıştığını biliyoruz artık. Şaşıran varsa beri gelsin.

  Açın açın. - brandywine06

  Bu davaları açtıkça adalet diye bir şey olmadığı daha iyi ortaya çıkıyor. Halkın da aslında cebinden başka bir şey düşünmediği daha iyi anlaşılıyor. Çoğunun derdi kasko, dükkan çalışmadı kardan zarar ettim, vb. dertler. Özellikle kafası hedef alınarak atılan kapsülle gözü çıkarılan, yakın mesafeden gerçek kurşunla öldürülen gençler umurlarında bile değil. Bugün haberlerde var, göz çıkaran polise kademe durdurma cezası verilmiş. İşte bu ülkede adalet budur. Kaskosunu düşünen, başına bunun geldiğini hesaplasın da öyle konuşsun. Ha, bu hükümet serbest rekabete çok inanıyor, o yüzden önce trafik sigortasını sonra kaskoyu serbestleştirdi, ayrıca isteyene toplumsal olayları kapsayan kasko seçeneği de sunuyor. Madem malınız bu kadar kıymetli, kıyarsınız 3 kuruş fazla paraya, full kasko yaptırırsınız artık. Ölen, sakat kalan, 3 aydır komada olan nasılsa umrunuzda değil.

  Maddi Kayıplar - berkayhür

  Arabam yandı, Asansör bozuldu, fışkiyeyi kim kırdı... Ethem o sokaklarda polis kurşunuyla öldü uyanın. Ali İsmail'i postallar kafasını ezerek öldürdüler... Gözü çıkan insanlar var uyanın artık. Arabanın parasını; gir twitterdan bul beni; ben karşılayacağım, ali ismail'in annesinin gözündeki yaşların bir karşılığı varsa onu da karşılayan çıksa keşke... Ateş düştüğü yeri yakıyor, kimi can derdinde, kimi canan.

  İdam Cezası - ibretnüma

  İdam cezası halen yürürlükte olsa "Türkiye Cumhuriyetini cebren ve şiddetle yıkmak" suçundan, ayrıca eski 143'den hüküm giyen geziciler idam edilirlerdi. Ben sadece hatırlattım